10 spółek, które wypłacą dużą dywidendę jeszcze w tym roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
11 sie 2015, 07:25

10 spółek, które wypłacą dużą dywidendę jeszcze w tym roku

Sezon dywidendowy już za nami, ale są jeszcze takie spółki, które dopiero wypłacą dywidendę i to nie małą dywidendę. Sprawdziliśmy za pomocą narzędzia Sindicator.net, które akcje można kupić jeszcze w tym roku I załapać się na wypłatę zysku dla akcjonariuszy. . Następnie wybraliśmy s. najciekawsze spółki pod względem stopy dywidendy oraz sytuacji technicznej akcji i fundamentalnej spółki.

Jeszcze 28 spółek wypłaci dywidendę w 2015 roku

Na początek sprawdźmy, które spółki zamierzają wypłacić dywidendę jeszcze w tym roku, a inwestorzy wciąż mogą kupić akcje by otrzymać do niej prawo. Użyjemy w tym celu nowej funkcji w serwisie Sindicator.net – wyszukiwania spółek dywidendowych:

Rysunek 1. Ustawienia skanowania w narzędziu Sindicator.net w celu znalezienia spółek, które dopiero wypłacą dywidendę i jeszcze
Rysunek 1. Ustawienia skanowania w narzędziu Sindicator.net w celu znalezienia spółek, które dopiero
wypłacą dywidendę i jeszcze jest czas, by kupić ich akcje.

W wyniku skanowania otrzymaliśmy 28 spółek (Rysunek 2). Są to spółki, które zapowiedziały wypłatę dywidendy, ale jeszcze jest czas by kupić ich akcje. Ostatni dzień z prawem do dywidendy jest podany w ostatniej kolumnie. Dwie spółki: Indykpol #IND i Panova #NVA trzeba mieć w portfelu na koniec jutrzejszego dnia (12.08.2015), by załapać się na dywidendę.

Rysunek 2. Wyniki wyszukiwania za pomocą narzędzia Sindicator.net spółek, które jeszcze nie wypłaciły dywidend i nie minął jeszc
Rysunek 2. Wyniki wyszukiwania za pomocą narzędzia Sindicator.net spółek, które jeszcze
nie wypłaciły dywidend i nie minął jeszcze ostatni dzień z prawem do dywidendy.

Które spółki wypłacają dużą dywidendę?

Wprowadźmy jeszcze dwa ważne ograniczenia do poprzedniego skanowania, które dało nam w wynikach 28 pozycji. Po pierwsze wybierzmy tylko spółki, które wypłacają wysoką dywidendę, czyli ze stopą dywidendy powyżej 4%. Stopa dywidendy mówi nam o tym, jaki zwrot w postaci dywidendy otrzymamy jeśli kupimy akcje przy obecnym kursie.

Ponadto, jeśli chcemy zbudować portfel dywidendowy na dłuższy termin, to powinniśmy wybrać te spółki, które i w przyszłych latach z dużym prawdopodobieństwem także będą się dzielić wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami. Wstawmy więc warunek, by dywidenda była wypłacana regularnie od co najmniej 3 lat, licząc na kontynuowanie takiej polityki dywidendowej w przyszłości (Rysunek 2).

Rysunek 3. Ustawienia skanowania w narzędziu Sindicator.net w celu znalezienia spółek, które dopiero wypłacą dywidendę ze stopą
Rysunek 3. Ustawienia skanowania w narzędziu Sindicator.net w celu znalezienia spółek, które dopiero wypłacą dywidendę ze stopą dywidendy powyżej 4% (przy obecnym kursie) i wypłacają już dywidendy regularnie od co najmniej 3 lat.

Dodatkowe ograniczenia dały nam w wyniku 10 spółek z co najmniej 3 letnią historią wypłat dywidend i ze stopą dywidendy powyżej 4% przy obecnym kursie (Rysunek 4):

Rysunek 4. Wyniki wyszukiwania za pomocą narzędzia Sindicator.net spółek, które jeszcze nie wypłaciły dywidend, mają stopę dywid
Rysunek 4. Wyniki wyszukiwania za pomocą narzędzia Sindicator.net spółek, które jeszcze nie wypłaciły dywidend, mają stopę dywidendy (stosunek dywidendy na jedną akcję do obecnego kursu akcji) i wypłacają dywidendę regularnie od co najmniej 3 lat.

Dodatkowy bonus w postaci wzrostu kursu akcji

Oczywiście spółka, spółce nie równa. Jeśli chcemy inwestować w spółki dywidendowe na dłuższy termin, to powinniśmy wybrać te, których kurs od lat raczej wzrasta niż spada. Niestety, kilka spółek w wynikach jest w trendzie spadkowym, zarówno krótkoterminowym (kolumna 1D na Rys. 4, kolor czerwony) jak i długoterminowym (kolumna 7D na Rys. 4, kolor czerwony).

Najwyższą stopę dywidendy ma obecnie Bogdanka #LWB ,lecz niestety jej kurs akcji pozostaje w trendzie spadkowym.

Na szczęście są też spółki w silnym trendzie wzrostowym krótko i długoterminowym (kolumny 1D i 7D na Rys. 4, kolor zielony).

Hydrotor - regularne dywidendy od 11 lat

Przede wszystkim warta uwagi jest spółka Hydrotor #HDR, która przy obecnym kursie ma stopę dywidendy 5,44% i wypłaca regularnie(!) dywidendę aż od 11 lat. Do tego jest w trendzie wzrostowym (Rysunek 5) i podstawowe wartości wskaźników analizy fundamentalnej także ma na prawidłowych poziomach.

Rysunek 5. Wykres spółki Hyrdrotor wraz z trendami krótko i długoterminowymi. (zielony – trend wzrostowy; czerwony – trend spadk
Rysunek 5. Wykres spółki Hyrdrotor wraz z trendami krótko i długoterminowymi. (zielony – trend wzrostowy; czerwony – trend spadkowy; żółty – dystrybucja; niebieski - akumulacja).

Euco - długotrwały trend wzrostowy i dywidendy wypłacane od 5 lat

Drugą spółką wartą uwagi jest Euco #EUC, której stopa dywidendy wynosi obecnie 4,84% i regularnie dzieli się z inwestorami wypracowanymi zyskami od 5 lat. Dodatkowo jest w silnym i długotrwałym trendzie wzrostowym (Rysunek 6) oraz ma, podobnie jak Hydrotor, prawidłowe wartości wskaźników fundamentalnych.

Rysunek 6. Wykres spółki Euco wraz z trendami krótko i długoterminowymi. (zielony – trend wzrostowy; czerwony – trend spadkowy;
Rysunek 6. Wykres spółki Euco wraz z trendami krótko i długoterminowymi. (zielony – trend wzrostowy; czerwony – trend spadkowy; żółty – dystrybucja; niebieski - akumulacja).

Ważne odnośniki

Nowa funkcja w Sindicator.net i wakacyjna wyprzedażSindicator.net

Niedawno Sindicator.net został wzbogacony o nową, unikalną funkcję. To narzędzie służące do wyszukiwania spółek, które wypłacają dywidendy. Dzięki niemu można na przykład szybko znaleźć spółki, które wkrótce wypłacą dywidendę, a jej stopa wyniesie minimum 5%. Dodatkowo, można znaleźć tylko takie spółki, które dzielą się zyskami z akcjonariuszami od np. co najmniej 3 lat.

Wypróbuj Sindicator.net bez ryzyka

W związku z wprowadzeniem nowej funkcji do Sindicator.net właśnie trwa wakacyjna wyprzedaż abonamentów w Sindicator.net. Będzie ona trwać do czwartku, 13 lipca 2015 r., do godziny 23:59. W jej trakcie można będzie uzyskać dostęp do tego przydatnego narzędzia dla inwestorów giełdowych w obniżonej cenie (oczywiście z 30 dniową gwarancją satysfakcji).

Wyprzedaż jest jednak objęta limitem. Obniżona cena dotyczy tylko 50 abonamentów (o dowolnej długości).

Sprawdź teraz ofertę Sindicator.net i uzyskaj
dostęp do narzędzia skutecznych inwestorów.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.