15 spółek, które wypłacają dywidendę systematycznie od 10 lat | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
11 lut 2016, 07:02

15 spółek, które wypłacają dywidendę systematycznie od 10 lat

W tym roku polska giełda będzie obchodzić 25 lecie. Co prawda, historia rynku kapitałowego wciąż jest krótka i miejscami bywała burzliwa, ale powoli nasz rynek dojrzewa do standardów międzynarodowych. Jedną z oznak ustabilizowania jest, to że mamy na GPW coraz więcej spółek, które chętnie dzielą się zyskami z akcjonariuszami i to od wielu lat.

Coraz więcej spółek płacących dywidendy na GPW

Z roku na rok coraz większy procent spółek, będących na rynku głównym GPW wypłaca dywidendy. Do 2011 roku było to mniej niż 25% notowanych firm, ale już w zeszłym roku około 40% wszystkich spółek podzieliło się zyskiem z akcjonariuszami. (Wykres 1).

 

Wykres 1. Procent wszystkich spółek notowanych na GPW, wypłacających dywidendę w latach 2005 – 2015.

Regularne wypłaty są najważniejsze

Niestety większość spółek nie płaci dywidend regularnie. Niewiele jest spółek posiadających stabilną politykę dywidendową niezmienną od lat. Wiele spółek dzieli się wypracowanym zyskiem, lecz akcjonariusze nie mają pewności, że otrzymają ją w każdym roku i to niezależnie od koniunktury na rynku. Dlatego warto preferować, te spółki, które czynem, a nie słowem, pokazały że chcą dzielić się zyskami. Zwiększa to nasze szanse, że i w następnych latach otrzymamy dochód z inwestycji.

Sprawdźmy więc ile spółek na GPW płaci nieprzerwanie dywidendę od określonego czasu, mierzonego w latach.

 

Wykres 2. Ilość spółek na rynku głównym GPW, które płacą dywidendę nieprzerwanie od określonego czasu (1 - 10 lat).

Spółek wypłacających dywidendy jest około 190, lecz tylko 15 z nich wypłaca dywidendę regularnie od 10 lat. Ta liczba będzie się niewątpliwie zwiększać w przyszłych latach, gdyż już dziś ponad 50 spółek wypłaca dywidendę od 6 lat lub dłużej.

15 spółek wypłacających dywidendę nieprzerwanie od 10 lat

Jak widać z zestawienia przedstawionego na Wykresie 2, tylko 15 spółek wypłaca dywidendę nieprzerwanie od 10 lat lub więcej. Ich lista jest zamieszczona w Tabeli 1:

SpółkaTicker
APATOR#APT
ASSECOPOL#ACP
ATMGRUPA#ATG
DEBICA#DBC
EFEKT#EFK
EMPERIA#EMP
EUROCASH#EUR
HYDROTOR#HDR
KGHM#KGH
KRUSZWICA#KSW
NEUCA#NEU
ORANGEPL#OPL
SNIEZKA#KA
STALPROFI#STF
ZYWIEC#ZWC

Tabela 1. Lista spółek, które wypłacają dywidendę nieprzerwanie od 10 lat lub więcej.

Są to dobrze znane spółki. Wszystkie z nich wypłacają dywidendy co najmniej od 2005 roku, ale wiele z nich wypłaca je dłużej. Robiły to niezależnie od koniunktury giełdowej. Wypłacały dywidendę nawet w latach 2006 – 2008, kiedy inwestorzy preferowali spółki zatrzymujące zyski i „karali” te dywidendowe

Nasz rynek dojrzewa i coraz więcej spółek dzieli się zyskiem z akcjonariuszami

Nasz rynek dojrzewa i jest na nim coraz więcej spółek na tyle dużych i ze stabilnymi finansami, że mogą się dzielić zyskiem z akcjonariuszami. 15 z nich robi to nieprzerwanie od 10 lat. Jest też spora szansa, że za kolejne 5, 10 lat takich spółek przybędzie, gdyż już teraz jest około 50 spółek wypłacających dywidendę dłużej niż 6 lat.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.