6 spółek, które dojrzały do wypłaty pierwszej dywidendy i mogą dalej rosnąć | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 cze 2017, 06:45

6 spółek, które dojrzały do wypłaty pierwszej dywidendy i mogą dalej rosnąć

Nasz rynek kapitałowy powoli dorasta do miana rynku rozwiniętego. Jedną z przesłanek jest duża liczba spółek, które chcą, i są wstanie, dzielić się zyskami z akcjonariuszami. W tym roku do grona spółek dywidendowych dołączy kilkanaście nowych. Wybraliśmy spośród nich te, które nie tylko podzielą się po raz pierwszy zyskami, ale też mają szansę na dalszy dynamiczny wzrost.

Wzrostowe spółki też mogą dzielić się zyskiem

Inwestorzy lubią spółki wzrostowe przeznaczające całą energię operacyjną i kapitał na budowanie wartości przedsiębiorstwa. Doceniają zarządy, które potrafią rok w rok wykazywać rosnące przychody. Jednak celem każdej spółki jest wygenerowanie zysków i podzielenie się nim z akcjonariuszami. Dojrzałe przedsiębiorstwa, które są już na tyle duże, że ich wzrost traci na dynamice, chętnie płacą dywidendy. Czy jednak wszystkie spółki, które zaczynają dzielić się zyskiem nie mogą już dalej dynamicznie rosnąć?

Naszym zdaniem nie. Osiągnięcie etapu pozwalającego na wypłatę dywidendy nie musi oznaczać rezygnacji z dalszego, dynamicznego rozwoju. Jest jednak jeden warunek. Wypłata dywidendy nie może oznaczać wyczyszczenia konta spółki. Dywidenda może być wypłacana, ale z umiarem. Spółki, które pozostawiają sobie większość zysku netto, mają dzięki temu kapitał na dalszy rozwój, przejęcia i inwestycje. Takie firmy dają akcjonariuszom zwrot nie tylko w postaci żywej wypłaconej gotówki, ale też zysku kapitałowego poprzez wzrostu skali i wartości biznesu. Skuteczne inwestycje takich spółek przekładają się też na wzrost dywidendy w przyszłych latach.

6 wzrostowych spółek, które zaczęły płacić dywidendę

Już niemal 200 firm notowanych na GPW płaci dywidendy. To dużo bo to około 40% wszystkich spółek. W tym roku do tego grona dołączy kilkanaście nowych. Poszukaliśmy wśród nich spółek, które nie tylko rosły w przeszłości, ale też takich które mają naszym zdaniem szansę na dalszy rozwój w przyszłości. Zachowują większą część zysku, ale też udowadniają, że nie są to zyski tylko na papierze i zaczęły wypłacać część z nich akcjonariuszom.

AAT Holding (#AHL)

AAT Holding jest producentem i dystrybutorem elektronicznych systemów zabezpieczeń. Oferuje przede wszystkim systemy przeciwpożarowe. Spółka zadebiutowała na giełdzie w październiku 2015 r. Jej przychody rok w rok regularnie rosną. Od 2013 roku zwiększyły się o 20%. Wskaźniki rentowności od kilku lat są utrzymywane na bardzo wysokim i stabilnym poziomie.

AAT Holding lata 2016 - 2017
AAT Holding lata 2016 - 2017

Wchodząc na giełdę dwa lata temu zarząd zapowiedział wypłatę dywidendy dopiero w 2017 roku w wysokości połowy zysków. Słowa dotrzymał! W tym roku spółka podzieliła się z akcjonariuszami ¼ zysku netto, czyli 40 gr na jedną akcję.

Zobacz także interaktywny wykres AAT Hilding

Ailleron (#ALL)

Ailleron zaczynał przygodę z giełdą od rynku NewConnect, a od września 2015 roku jest już notowany na głównym rynku GPW. Wcześniej był znany inwestorom pod nazwą Wind Mobile. Jest dostawcą rozwiązań związanych z telefonią komórkową. Dostarcza usług w obszarach mobilnej rozrywki, marketingu i mobilnej infrastruktury. Przychody spółki od wielu lat regularnie rosną. Przez ostatnie sześć lat zwiększyły się ponad dziewięciokrotnie. Za wzrostem przychodów, szedł i wzrost zysków operacyjnych oraz netto, jednak w ostatnich trzech latach utrzymują się one na podobnym poziomie. Rentowność i poziom zadłużenia spółka ma na podobnym poziomie co średnia w sektorze informatycznym.

Ailleron ostatnie 5 lat
Ailleron ostatnie 5 lat

Będąc na rynku NewConnect spółka nie wypłacała dywidend. Przez pierwszy rok pobytu na GPW także nie podzieliła się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Nie ustaliła też żadnej konkretnej polityki dywidendowej. Dlatego tegoroczna decyzja o wypłacie była zaskoczeniem. Ailleron przeznaczy na wypłatę 37% zysku, czyli 20 groszy na akcję. Jest to stosunkowo mała dywidenda. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 1,5%. By móc w niej uczestniczyć trzeba posiadać akcje w dniu 8 sierpnia.

Zobacz także interaktywny wykres Ailleron

Bowim (#BOW)

Bowim to grupa kapitałowa działająca w branży dystrybucji wyrobów hutniczych. Produkuje też prefabrykanty zbrojeniowe i świadczy usługi montażu stali zbrojeniowej. Przychody spółki w ostatnich latach rosną, choć wciąż są trochę poniżej poziomu przychodów z najlepszego okresu, czyli z lat 2011-2012. Natomiast spółka notuje obecnie rekordowe zyski, zarówno na poziomie operacyjnym jak i netto. Bowim ma wyższą rentowność niż średnia w sektorze, ale też wyższe zadłużenie.

Bowim ostatnie 3 lata
Bowim ostatnie 3 lata

W tym roku spółka wypłaciła pierwszą dywidendę w wysokości 10 gr na akcję.

Miniony rok zakończyliśmy bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Dlatego też jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy zacząć się dzielić naszymi zyskami z akcjonariuszami

wiceprezes zarządu Bowim, Jacek Rożek.

Wypłacona dywidenda stanowi 10% zysku netto i jest zgodna z przyjętą niedawno polityką wypłat. Zarząd zakłada przeznaczanie na dywidendę od 5 do 15% zysku netto w następnych latach.

Zobacz także interaktywny wykres Bowim

CD Projekt (CDR)

Tej spółki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Od 2010 roku jej przychody wzrastają, choć nieregularnie. Wynika to oczywiście ze specyfiki branży, w której działa. Dużym zastrzykiem finansowym w poprzednich dwóch latach była sprzedaż gry Wiedźmin 3.

CD PROJEKT ostatnie 3 lata
CD PROJEKT ostatnie 3 lata

W tym roku, po raz pierwszy, spółka wypłaciła dywidendę. Stanowiła ona 40% zysków netto za 2016 rok. Zarząd uzasadnił decyzję o wypłacie dobrymi wynikami sprzedaży Wiedźmina 3 w 2016 roku, czyli rok po premierze. Wypłata 100 mln zł nie uszczupliła znacznie zasobów gotówkowych, które są szacowane na ponad 600 mln zł. Wciąż CD Projekt ma kapitał na inwestycje w nowe projekty takie jak gry Cyber Punk 2077 i Gwint oraz rozwijanie usług dystrybucji cyfrowej gier GOG Galaxy. Niestety nie wiadomo czy także w następnych latach spółka będzie miała zamiar podzielić się zyskami, aczkolwiek pierwsza dywidenda świadczy już o dojrzałości.

Zobacz także interaktywny wykres CD PROJEKT

Korporacja KGL (#KGL)

Spółka dystrybuuje i produkuje opakowania z tworzyw sztucznych - jednorazowe opakowania produktów spożywczych takich jak jaja, mięsa, owoce, słodycze itp. KGL zadebiutował na giełdzie pod koniec 2015 roku. Przychody spółki regularnie, rok w rok rosną. Od 2012 roku zwiększyły się o ponad 70%. Zyski są obecnie cztery razy wyższe niż przed czterema laty i to zarówno na poziomie sprzedaży, operacyjnym czy też netto. Jeśli chodzi o rentowność i zadłużenie, to KGL nie odbiega pod tym względem od średniej w sektorze zaopatrzeniowym.

KGL lata 2015 - 2017
KGL lata 2015 - 2017

Wchodząc na giełdę, zarząd KGL zapowiedział, że będzie przeznaczał zyski na dalszy rozwój i raczej nie powinniśmy się spodziewać dywidendy przez następne trzy lata. Jednak w tym roku zarekomendował wypłatę 31% zysku netto.

W opinii Zarządu potrzeby finansowe Grupy KGL są zabezpieczone (w tym zarówno w obszarze utrzymania płynności bieżącej jak i pokrycia potrzeb finansowania inwestycji). Zdaniem Zarządu Grupy, znaczący wzrost wyników finansowych, stabilność finansowa Grupy w zakresie płynności stanowią okoliczności umożliwiające podział części zysku pomiędzy akcjonariuszy.

Czytamy w raporcie bieżącym spółki KGL

W porównaniu do kursu akcji, nie jest to duża wypłata. Stopa dywidendy wynosi obecnie 0,73%. By uczestniczyć w wypłacie należy mieć akcje spółki 10 lipca.

Zobacz także interaktywny wykres Korporacja KGL

Odlewnie Polskie (#ODL)

Spółka zajmuje się produkcją odlewów głównie z żeliwa sferoidalnego oraz działalnością usługową oraz handlową w branży materiałów i tworzyw odlewniczych w Polsce i Unii Europejskiej. Przychody spółki powoli, ale regularnie rosną od 4 lat. Zyski zwiększyły się od 2012 ponad dwukrotnie. Odlewnie utrzymują od wielu lat rentowność na poziomie wyższym niż średnia w sektorze hutniczym.

Odlewnie ostatnie 3 lata
Odlewnie ostatnie 3 lata

W tym roku spółka wypłaci po raz pierwszy dywidendę. Będzie ona stanowić 32% zysku netto i w porównaniu do kursu akcji jest bardzo wysoka. Stopa dywidendy wynosi obecnie aż 5%. By się na nią załapać należy posiadać akcje na koniec sesji dnia 28 czerwca, czyli w najbliższą środę. Oprócz dywidendy, spółka skupuje regularnie akcje własne.

Zobacz także interaktywny wykres Odlewnie

Tabela 1. Zestawienie spółek, które zaczęły płacić dywidendy, ale wciąż mogą być uznane za wzrostowe.

SpółkaTickerDywidenda na akcjęStopa dywidendyOstatni dzień, w którym należy mieć akcje spółki, by uczestniczyć w dywidendzieProcent wypłaconego zysku
AAT Holding S.A.AHL0,40 zł2,05%Wypłacona25%
Ailleron S.A.ALL0,20 zł1,52%8.08.201737%
Bowim S.A.BOW0,10 zł1,93%Wypłacona10%
CD Projekt S.A.CDR1,05 zł1,26%Wypłacona40%
Korporacja KGL S.A.KGL0,19 zł0,73%10.07.201731%
Odlewnie Polskie S.A.ODL0,20 zł5,00%28.06.201732%

Podsumowując, coraz więcej spółek na GPW ma zamiar podzielić się z akcjonariuszami dywidendą. Dobierając do portfela dywidendowego nowe spółki warto zwrócić uwagę nie tyle na wysokość samej wypłaty, ale na jej stosunek do całego zysku.

Dobra spółka dywidendowa to taka, która potrafi podzielić się zyskiem, ale też wciąż zostawia sobie wystarczającą ilość kapitału by móc dalej się rozwijać. Wraz ze wzrostem biznesu, akcjonariusze takich spółek mogą liczyć na wyższe wypłaty w następnych latach, a nawet na wzrost kursu ich akcji.

Zobacz także: [Darmowy raport] Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową w 4 krokach

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.