Czy warto kupować akcje dla dywidendy? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
17 sie 2017, 07:05

Czy warto kupować akcje dla dywidendy?

Jednym z ciekawszych sposobów lokowania kapitału na dłuższy termin jest inwestowanie w spółki dywidendowe. Mamy wtedy szansę zyskać dwa razy: na wzroście kursu akcji danej spółki i na wypłacanej przez nią dywidendzie. Ale jak w praktyce podejść do tej formy inwestycji, by zyskać jak najwięcej i zminimalizować ryzyko? Jak dobrać odpowiednie spółki dywidendowe i czy w ogóle warto inwestować w ten sposób?

Wyobraź sobie lokatę z rosnącym oprocentowaniem

Załóżmy, że chcemy odłożyć trochę pieniędzy na emeryturę. Zamierzamy oszczędzać przez co najmniej kilka następnych lat. Czy jeśli ktoś zaproponowałby nam lokatę, której oprocentowanie ma szansę wzrosnąć w każdym kolejnym roku, to rozważylibyśmy takie rozwiązanie?

Z pewnością tak. Niestety takich lokat nie ma i raczej nie będzie. Są za to spółki dywidendowe. Co prawda, nie jest to sposób inwestowania dla wszystkich, bo wiąże się z większym ryzykiem niż trzymanie pieniędzy w banku, ale nagroda za cierpliwość może być znaczna.

Na naszej giełdzie jest dość duże grono spółek wypłacających dywidendy od wielu lat. Część z nich stara się co roku zwiększać ich nominalną wartość. Jeśli zainwestowalibyśmy w akcje takich spółek, to nawet początkowa niska stopa zwrotu (stopa dywidendy), po kilku latach może urosnąć już do poważnych rozmiarów, znacznie przekraczających wysokość oprocentowania z lokat bankowych czy z obligacji.

Dla przykładu: jeśli byśmy kupili akcje spółki Neuca w 2010 roku, która już wtedy miała kilkuletnią historię regularnych wypłat dywidend i to z roku na rok o coraz wyższej nominalnie kwocie, to w pierwszym roku uzyskalibyśmy niewielką stopę zwrotu. Siedem lat temu Neuca wypłaciła 2 zł na akcję przy kursie w okolicy 70 zł. Czyli inwestor otrzymałby około 2,9% w postaci dywidendy. Jeśli zaś uwierzyłby, że spółka potrafi kontynuować wzrosty i pozostawił akcje w portfelu, to już trzy lata później otrzymałby 3,20 zł na jedną akcję, czyli jego „odsetki” wzrosłyby do 4,6%. W 2015 roku zyskiwałby 6,2% (4,33 zł na jedną akcję zakupioną za 70 zł). A jakby wytrzymał na papierze do tego roku, to stopa dywidendy w jego przypadku osiągnęłaby już bardzo wysoką wartość 8,2% (wypłata 5,75 zł).

Zobacz także: 8 spółek, które wypłacają coraz wyższe dywidendy od 7 lat 

Takich przykładów można podać dużo. Spółek regularnie zwiększających dywidendy od kilku lat jest kilkadziesiąt na naszej giełdzie. Jest więc w czym wybierać (Tabela 1).

Tabela 1. Spółki zwiększające regularnie dywidendę od co najmniej 4 lat

SpółkaTickerRegularne wypłaty dywidend od:Zwiększa dywidendę od:
NEUCANEUponad 12 lat12 lat
EFEKTEFKponad 12 lat12 lat
ASSECOPOLACPponad 12 lat10 lat
WAWELWWL10 lat9 lat
UNIBEPUNI9 lat8 lat
AMBRAAMB8 lat7 lat
KETYKTY8 lat7 lat
PGSSOFTPSW8 lat7 lat
FASINGFSG8 lat6 lat
HYDROTORHDRponad 12 lat6 lat
INTROLINL9 lat5 lat
ORBISORB6 lat5 lat
SNIEZKASKAponad 12 lat5 lat
BSCDRUKBSC6 lat5 lat
PEGASPGS6 lat5 lat
KRKAKRK6 lat5 lat
ATENDEATD6 lat5 lat
LENTEXLTX5 lat4 lat
ROPCZYCERPC5 lat4 lat
OPTEAMOPM5 lat4 lat
PLASTBOXPLX5 lat4 lat
ATMGRUPAATGponad 12 lat4 lat
ASSECOBSABS9 lat4 lat
OPONEO.PLOPN6 lat4 lat
RAINBOWRBW5 lat4 lat
ACAUTOGAZACG6 lat4 lat
ROBYGROB7 lat4 lat
MEDICALGMDG5 lat4 lat

Jak znaleźć spółki, które mogą zwiększać dywidendę?

Wbrew pozorom znalezienie spółek, które mają szansę na zwiększanie w przyszłości dywidendy nie jest takie trudne o ile ograniczymy trochę nasze oczekiwania co do wysokości wypłat. Prawdopodobnie nie uda nam się przewidzieć, która branża w przyszłości będzie królować, które spółki okażą się drugim Google czy Apple. Raczej nie uda nam się kupić małej, nikomu nie znanej spółki, która stanie się potentatem w rejonie. Nie tędy droga. Możemy natomiast wykonać jedną nieskomplikowaną analizę rynku.

Dość prostym sposobem by znaleźć spółki, które mają spore szanse na wypłacanie regularnie coraz wyższych dywidend jest… poszukanie spółek, które w przeszłości wypłacały regularnie coraz wyższe dywidendy. W ten sposób ograniczamy selekcję do grupy spółek, które już wcześniej udowodniły, że są w stanie się dynamicznie rozwijać w perspektywicznej branży. Ich model biznesowy się sprawdził, co zwiększa prawdopodobieństwo kontynuowania pozytywnego trendu.

Oczywiście im więcej czasu poświęcimy na dobór inwestycji, tym będzie się ona wiązała z mniejszym ryzykiem. Warto sprawdzić czym zajmuje się spółka i czy nie jest już na tyle duża, że nie ma gdzie rosnąć. Warto też sprawdzić jak duży procent zysku zwykle wypłaca. Lepszą inwestycją są spółki, które nie wypłacają wszystkiego co zarobią, ale przeznaczają część pieniędzy na dalsze inwestycje. Więcej o metodach wyszukiwania ciekawych spółek dywidendowych pisaliśmy w raporcie "Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową".

Zobacz także Raport: Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową 

Czy warto kupić akcje dla dywidendy

Mimo zwiększonego ryzyka w porównaniu do lokaty bankowej, jak najbardziej kupno kilku spółek dywidendowych jest rozsądną długoterminową strategią inwestycyjną. Trzeba to jednak zrobić z głową. Wybierajmy tylko te spółki, które już udowodniły, że potrafią zarabiać i chętnie dzielą się zyskami. Sprawdźmy ich perspektywy na przyszłość i plany rozwoju. Takie inwestycje potrafią z roku na rok przynosić coraz więcej korzyści.

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wypłacające dywidendę - 4 sposoby

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.