Spółki dywidendowe: 8 spółek, które wypłacają coraz wyższe dywidendy od 7 lat | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
18 lip 2017, 07:01

Spółki dywidendowe: 8 spółek, które wypłacają coraz wyższe dywidendy od 7 lat

Na giełdzie stale wzrasta liczba firm, które płacą dywidendę. Już teraz ponad 50 spółek dzieli się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami nieprzerwanie od ponad siedmiu lat. Regularne wypłaty świadczą dobrze o stabilności biznesu i dają akcjonariuszom stałe źródło dochodów. Jednak prawdziwe zyski dają spółki, które rok w rok zwiększają nominalne wartości wypłacanej dywidendy na jedną akcję lub przynajmniej utrzymują je na tym samym poziomie.

Regularnie rosnące dywidendy

Jeśli myślimy o inwestowaniu na giełdzie w taki sposób, aby było ono bezpieczne i dochodowe, to myślimy właśnie o inwestowaniu w spółki dywidendowe. Raz zakupione akcje dają co rok pewną kwotę w postaci wypłaty części zysków. Jeśli ponadto co roku dostajemy coraz większą dywidendę, to trafiliśmy na prawdziwe perły inwestycyjne. Czy są na na naszej giełdzie takie skarby?

Przebadaliśmy wszystkie spółki płacące nieprzerwanie dywidendy od wielu lat. Wśród nich najbardziej interesowały nas te, które zwiększają co roku poziom nominalnej wypłaty zysku na akcję lub przynajmniej utrzymują go na tym samym poziomie. Okazało się, że jest ich całkiem sporo. Ponad 30 spółek zwiększało wypłaty dywidend w ostatnich czterech latach. Aż 8 postarało się o to, by inwestorzy otrzymywali pewny, regularny i coraz wyższy strumień pieniędzy przez siedem, lub więcej lat z rzędu. Oto one:

Neuca #NEU regularne dywidendy od ponad 12 lat

Neuca jest największym hurtowym dystrybutorem farmaceutyków w Polsce. Obsługuje ponad 10 tys aptek w kraju. Jej udział w rynku szacowany jest na około 30%. Grupa posiada także własne marki produktów farmaceutycznych.

Spółka wypłaca dywidendy od ponad 12 lat. W 2005 roku Neuca wypłaciła dywidendę w wysokości 1 zł na akcję. Pięć lat później, dywidenda była dwukrotnie wyższa. Po kolejnych pięciu latach wynosiła już 4,33 zł na akcję. W tym roku akcjonariusze otrzymali aż 5,75 zł.

Zobacz także Lista wypłat dywidend Neuca

Korporacja Gospodarcza Efekt #EFK regularne dywidendy od ponad 12 lat

Spółka świadczy usługi wynajmu oraz dzierżawy nieruchomości. Prowadzi w Krakowie czterogwiazdkowy hotel Best Western Premier. Posiada także sieć sklepów Gama Opolska z artykułami technicznymi i dla rolnictwa.

Efekt płaci regularnie dywidendy od ponad 12 lat. Stara się by co roku były one większe o 5-10 groszy, lub przynajmniej pozostały na poziomie z poprzedniego roku. W ten sposób z 40 groszy na akcję w 2005 roku, dywidenda spółki zwiększyła się aż do 90 groszy w 2017 r. Wypłata tej ostatniej dywidendy jeszcze nie nastąpiła. Można w niej uczestniczyć, ale trzeba nabyć akcje spółki najpóźniej 12 września.

Zobacz także Lista wypłat dywidend Efekt

Asseco Poland #ACP regularne dywidendy od ponad 12 lat

Asseco jest największą polską firmą informatyczną notowaną na GPW. Jest też największym dostawcą nowoczesnych rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Spółka ma bardzo długą, ponad 12-letnią historię wypłat dywidend. Co roku stara się zwiększać wartość dywidendy. Przez ostatnie 10 lat wypłaty dla akcjonariuszy wzrosły ponad 7 razy: z 0,40 zł w 2007 do 3,01 zł obecnie.

Zobacz także Lista wypłat dywidend Asseco Poland

Wawel #WWL regularne dywidendy od 10 lat

Wawel to jedna z najstarszych fabryk cukierniczych w Polsce. Jest notowana na GPW od 1998 roku. Dywidendy płaci regularnie od dziesięciu lat. Pierwsza wypłata wynosiła 7 zł na akcję w 2008 r. Pięć lat później akcjonariusze otrzymali dwa razy wyższą dywidendę. W ostatnich czterech latach jej wysokość się nie zmienia i od 2014 roku wynosi 20 zł na akcję.

Zobacz także Lista wypłat dywidend Wawel

Unibep #UNI regularne dywidendy od 9 lat

Unibep to spółka z Podlasia, która jest obecnie jednym z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce. Od dziewięciu lat notowana jest na GPW i od tylu też lat dzieli się regularnie zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Obecnie dywidenda wynosi 20 groszy na akcję i jest dwa razy wyższa niż wypłacona w 2009 roku.

Zobacz także Lista wypłat dywidend Unibep

Grupa Ambra #AMB regularne dywidendy od 8 lat

Spółka jest producentem, importerem i dystrybutorem win w Europie Środkowo-Wschodniej. Ambra jest najbardziej znana z własnych marek takich jak CIN&CIN, Fresco czy Cydr Lubelski.

Od siedmiu lat, praktycznie rok w rok zwiększa wypłacaną akcjonariuszom dywidendę. Z zysków z 2008 roku inwestorzy otrzymali 10 groszy na akcję. W 2016 roku wypłata była już pięć razy większa: 0,52 zł. Ambra zwykle wypłaca dywidendę w listopadzie i w tym roku jeszcze nie zapowiedziała jej wysokości. Patrząc jednak na jej rosnące zyski i przychody, prawdopodobnie możemy liczyć na to, że i w tym roku akcjonariusze będą mieli okazję do otwarcia Dorato czy Piccolo.

Zobacz także Lista wypłat dywidend Ambra

Grupa Kęty #KTY regularne dywidendy od 8 lat

Kęty jest grupą kapitałową działającą w obszarach produkcji profili i komponentów aluminiowych, projektowania i produkcji systemów architektonicznych oraz zewnętrznych rolet aluminiowych a także produkcji opakowań giętkich.

Spółka wypłaca dywidendy od kilkunastu lat, ale w kryzysowych latach 2008-2009 nie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami. Od 2012 roku dywidenda Kęt zaczęła regularnie rosnąć: od 4 zł na jedną akcję do zapowiedzianej w tym roku wypłaty 30 zł za walor. Ostatnią dywidendę można otrzymać, jeśli będzie posiadać się akcje spółki w dniu 22 sierpnia.

Zobacz także Lista wypłat dywidend Kęty

PGS Software #PSW regularne dywidendy od 8 lat

PGS jest polską firmą informatyczną świadczącą usługi programistyczne oraz outsourcingowe. Jest obecna na rynku regulowanym GPW dopiero od 2016 roku, ale wcześniej była notowana przez wiele lat na NewConnect.

Spółka płaci regularnie dywidendy od 8 lat i z roku na rok zwiększa ich wartość. W 2010 roku pierwsza wypłata wynosiła tylko 4 grosze na akcje, by siedem lat późnej wzrosnąć jedenastokrotnie do 43 groszy. W tym roku PGS wypłacił razem z zaliczką 52 grosze na jedną akcję spółki.

Zobacz także Lista wypłat dywidend PGS Software

Tabela 1. Spółki, które wypłacają coraz wyższe dywidendy od 7 lat

SpółkaTickerRegularne wypłaty dywidend od:Zwiększa dywidendę od:Uwagi
NeucaNEUponad 12 lat12 lat 
EfektEFKponad 12 lat12 latTegoroczna dywidenda jeszcze nie została przydzielona
Asseco PolandACPponad 12 lat10 lat 
WawelWWL10 lat9 latPrzez ostatnie 4 lata wypłaty utrzymują się na tym samym poziomie
UnibepUNI9 lat8 lat 
AmbraAMB8 lat7 latTegoroczna dywidenda jeszcze nie została ogłoszona
KętyKTY8 lat7 latTegoroczna dywidenda jeszcze nie została przydzielona
PGS SoftwarePSW8 lat7 lat 

Rosnące dywidendy nadzieją dalszych wzrostów wypłat

Czy spółki, które wypłacają regularnie dywidendy będą płacić je w przyszłości? Czy wzrost wartości dywidend będzie kontynuowany? Niestety na giełdzie nie ma nic pewnego. Jednak regularność i stabilna wysokość wypłat świadczą o dobrym prowadzeniu firmy i perspektywicznym rynku, na którym działa. Uwiarygadniają też zarząd i model biznesowy spółki,co zwiększa prawdopodobieństwo tego, że pozytywny trend będzie dalej kontynuowany. Dlatego dobierając do portfela spółki, które mogą i starają się dzielić regularnie zyskami, zmniejszamy znacząco ryzyko powiązane z inwestycjami na giełdzie.

Zobacz także: Raport Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.