Dywidendy z NewConnect: 15 spółek z małej giełdy, które regularnie dzielą się zyskami | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
01 lut 2018, 07:30

Dywidendy z NewConnect: 15 spółek z małej giełdy, które regularnie dzielą się zyskami

Rynek NewConnect kojarzy się przede wszystkim z małymi spółkami, nastawionymi na szybki rozwój. Jednak wśród nich możemy też znaleźć prawdziwe perełki dywidendowe. Kilkanaście spółek może pochwalić się regularnymi wypłatami nawet od 5 lat! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nich.

Średnia stopa dywidendy spółek z NewConnect, które dzielą się regularnie zyskiem od ponad 5 lat, jest wyższa, niż na głównym rynku GPW. Oszacowaliśmy, ile będzie można zyskać w tym roku, kupując ich akcje już dziś.

Tylko co dziesiąta spółka z NewConnect wypłaca dywidendy

W 2017 roku tylko 42 spółki na 401 notowanych na NewConnect wypłaciły dywidendę. To bardzo mało. Dla porównania, na GPW odsetek firm dzielących się zyskiem jest aż cztery razy większy.

Ta różnica wynika z kilku czynników. Po pierwsze, tak jak wyżej wspomnieliśmy, NewConnect jest to rynek dla spółek rozwijających się, więc przeznaczających ewentualne zyski na inwestycje. Drugim czynnikiem jest – niestety, albo stety - kurczenie się samego rynku i ucieczka najlepszych spółek dywidendowych na rynek główny (np. PGS Software). Spółki które dzielą się zyskiem dojrzewają i przechodzą na główny parkiet.

Wykres 1. Procent spółek z NewConnect, wypłacających dywidendy, w latach 2007 – 2017

 


Mimo zmniejszającej się liczby spółek wypłacających dywidendy, można wśród nich znaleźć kilkanaście, które dzielą się zyskiem regularnie od wielu lat.

Najlepsze spółki dywidendowe z NewConnect

Na rynku NewConnect aż 9 spółek wypłaca dywidendy regularnie, rok w rok, przynajmniej od 6 lat, zaś kolejne 5 dzieli się zyskiem od 5 lat.

Najdłuższą historię regularnych wypłat prezentują dwie spółki: Euro-Tax.pl #ETX oraz Gwarant Agencja Ochrony #GWR. Obie spółki wypłacają zyski regularnie od 8 lat.

Warta uwagi jest też spółka Ekopol Górnośląski Holding #EGH. Wypłaca dywidendy od ponad 8 lat, ale niestety nie ciągiem (miała przerwę w 2013 r.).

Od siedmiu lat regularnie wypłacają zyski Aqua #AQU, MakoLab #MLB i Onico #ONC. Zaś od sześciu lat dywidendy otrzymują akcjonariusze spółek Dektra #DKR, Ekobox #EBX, Verbicom #VRB oraz WODKAN Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji #WOD.

Zestawienie wszystkich spółek przedstawione jest w tabeli 1 poniżej.

Ile można zyskać inwestując w spółki dywidendowe?

Jeszcze jest za wcześnie na deklaracje zarządu co do wypłat zysków za 2017 rok. Biorąc jednak pod uwagę długą historię wypłat kilkunastu wyżej wymienionych spółek, możemy założyć, że i w tym roku podzielą się zyskiem. Oszacujmy więc wysokość stopy dywidendy na ten rok . Zrobimy to na postawie aktualnej ceny akcji i średniej z dwóch ostatnich wypłat. W ten sposób określimy - z dużym prawdopodobieństwem - procentowy zysk, jaki zgarnęlibyśmy kupując akcje już dziś. Wyniki przedstawia tabela 1.
 

Tabela 1. Spółki wypłacające regularnie dywidendę od przynajmniej 5 lat wraz z oszacowaną stopą dywidendy

SpółkaTickerWypłaca dywidendęSzacunkowa stopa dywidendy
EkopolEGHOd 9 lat (poza 2013 r.)1,5%
Euro-Tax.plETXRegularnie od 8 lat13,8%
GwarantGWRRegularnie od 8 lat16,6%
AquaAQURegularnie od 7 lat5,8%
MakoLabMLBRegularnie od 7 lat3,4%
OnicoONCRegularnie od 7 lat2,9%
DektraDKRRegularnie od 6 lat9,5%
EkoboxEBXRegularnie od 6 lat3,6%
VerbicomVRBRegularnie od 6 lat4,9%
WODKANWODRegularnie od 6 lat2,8%
Cyfrowe Centrum SerwisoweCCSRegularnie od 5 lat8,8%
Exorigo-UposGEURegularnie od 5 lat6,0%
IAIIAIRegularnie od 5 lat0,4%
KBJKBJRegularnie od 5 lat2,2%
WDB Brokerzy UbezpieczeniowiWDBRegularnie od 5 lat4,1%


Warto zwrócić uwagę na dość wysoką stopę dywidendy. Średnia wypłata wynosi aż 5,76%, czyli więcej, niż dla spółek z rynku głównego GPW! Aż 4 spółki prawdopodobnie wypłacą dywidendę powyżej 8%.

Oczywiście są to na razie szacunki na podstawie poprzednich dwóch wypłat. Na konkretne rekomendacje zarządów poczekamy jeszcze ze 3 miesiące. Będziemy śledzić zapowiedzi wypłat dywidend i uzupełniać dane.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost