Ostatnie dywidendy w 2018 roku, w tym jedna spółka z rekordową stopą 16%
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
15 paź 2018, 06:00

3 spółki, które jeszcze w tym roku wypłacą dywidendę - jedna z oszałamiającą stopą 16%


Na jesieni również można znaleźć spółki, które wypłacają swoje zyski w postaci dywidendy. Niektóre są nawet niemałe. Prawdopodobnie jeszcze kilka spółek w tym roku może wypłacić zaliczkę przyszłorocznej dywidendy. Zabraliśmy to w całość. Oto jak mogą wyglądać dywidendy na jesieni tego roku


Większość spółek na polskiej giełdzie zatwierdza swoje sprawozdania finansowe na wiosnę. Przy tej okazji zatwierdzają plany odnośnie wypłat dywidend. Same zyski trafiają do akcjonariuszy latem i wtedy przypada tak zwany dywidendowy szczyt na GPW. Są jednak spółki, które mają przesunięty rok obrotowy. Te firmy wypracowanymi przez siebie zyskami dzielą się z akcjonariuszami jesienią. Do tego dochodzą spółki, które wypłacają dywidendy zaliczkowe - oto one.

Dywidendy na październik

Największą dywidendę w październiku otrzymają akcjonariusze Skarbiec Holding #SKH. Spółka zamierza wypłacić aż 4,45 zł na akcję, co przekłada się na stopę dywidendy w wysokości aż 15,6% na akcję. To będzie czwarta wypłata zysków przez spółkę i jednocześnie najwyższa w historii. By uczestniczyć w wypłacie, należy mieć akcje spółki w portfelu na koniec sesji 23 października.

Wysoką stopą dywidendy może wypłacić też Ambra #AMB. Spółka ogłosiła wypłatę 68 gr na akcję. Przy aktualnym kursie stopa dywidendy wyniesie więc 5,9%. Ambra to prawdziwy weteran dywidendowy. Wypłaca zyski od 2005 r., konsekwentnie zwiększając ich wartość z roku na rok. Tegoroczna dywidenda jest wyższa od poprzedniej o 13%.

Trzecią spółką, która zapowiedziała wypłatę zysków, jest Grodno #GRN. Inwestorzy, którzy będą posiadać akcje w dniu 31 października, otrzymają 12 gr na papier. Stopa dywidendy wyniesie więc 3%. Spółka wypłaca zyski od 2011 roku. Niestety, mimo wzrostu przychodów, jej zyski utrzymują się na tym samym poziomie w ostatnich latach, więc zaproponowana dywidenda jest takiej samej wysokości, co przed rokiem.

Zobacz także: Regularne dywidendy na NewConnect są jednak możliwe. 8 spółek z małej giełdy wypłacających regularnie zyski od 7 lat

Zaliczki dywidend 2018. Które spółki mogą wypłacić je jeszcze w tym roku

Jak co roku, zwykle pod koniec listopada, lub na początku grudnia, niektóre spółki dywidendowe przydzielają całkiem pokaźne zaliczki. Zachęca to do trzymania ich akcji w portfelu przez długie lata.

Prawdopodobnie także w tym roku usłyszmy o zaliczce od spółki Apator #APT. Wypłaca ona regularnie dywidendy od wielu lat i regularnie zwiększa ich wartość. Zwykle zaliczki stanowią około 30% całej dywidendy. Jeśli w tym roku zostanie ogłoszona zaliczka podobnej wysokości do zeszłorocznej, to możemy spodziewać się stopy dywidendy rzędu 1,5%.

Regularne dzielenie się zyskiem to także domena PGS Software #PSW. Spółka wypłaca coraz wyższe dywidendy od 9 lat. Od dwóch lat na początku grudnia wypłaca zaliczki, stanowiące ok. 23% całej dywidendy. Jest więc prawdopodobne, że inwestorzy otrzymają pieniądze jeszcze w tym roku. Jeśli zaliczka będzie podobnej wysokości, czyli wyniesie 14 gr na papier, to stopa dywidendy sięgnie 1,4%.

Od dwóch lat dywidendy wypłaca deweloper Archicom #ARH. Jeśli także w tym roku spółka zdecyduje się na wypłatę zaliczki podobnej wysokości do poprzednich, to możemy liczyć na stopę dywidendy około 1,8%.

Zobacz także: Nowy trend! 7 spółek, które wypłacają dywidendę co pół roku

Ciekawostką na naszym rynku jest spółka IFIRMA #IFI, która wypłaca dywidendy od 8 lat, ale od 2017 r. robi to co kwartał. W tym roku były już cztery wypłaty – ostatnia we wrześniu, za II kwartał 2018 r. Niewykluczone, że spółka zdecyduje się na kolejną wypłatę jeszcze w grudniu. Warto więc regularnie śledzić komunikaty zarządu.

Oczywiście w tym zestawieniu nie powinno zabraknąć spółki Żywiec #ZWC. Wypłaca ona dywidendy od kilkunastu lat, a także zaliczki stanowiące około 35-40% dywidendy. Jeśli i tym razem zarząd zdecyduje się na wypłatę zaliczki podobnej wysokości, czyli 11 zł na akcję, to stopa dywidendy wyniesie 2,4%.
 

Tabela 1. Zestawienie dywidend zapowiedzianych w 2018 r. oraz spółek, które mogą ogłosić wypłatę zaliczki wraz z oszacowaną stopą dywidendy na podstawie kursu z dnia 12 października

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
Skarbiec Holding (SKH)4,45 zł23.10.201815,6% 
Grupa Ambra (AMB)0,68 zł22.10.20185,90% 
Grodno (GRN)0,12 zł31.10.20183,00% 
Grupa Apator (APT)Przewidywana zaliczka 0,35 zł 1,50%Ok. 30% dywidendy
PGS Software (PSW)Przewidywana zaliczka 0,14 zł 1,40%Ok. 23% dywidendy
Archicom (ARH)Przewidywana zaliczka 0,21 zł 1,80% 
Grupa Żywiec (ZWC)Przewidywana zaliczka 11 zł 2,40%Ok. 40% dywidendy
IFIRMA (IFI)Przewidywana zaliczka 0,01 zł 0,40% 


Warto śledzić komunikaty ze spółek, w szczególności tych, które regularnie w ostatnich latach wypłacały zaliczki na poczet dywidendy. Prawdopodobnie także i pod koniec tego roku podzielą się one zyskami.

Zobacz także: Lista spółek wypłacających dywidendy w 2018 r. 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.