Regularne dywidendy na NewConnect są możliwe oto 8 spółek z małej giełdy, które wypłacają zyski od 7 lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 wrz 2018, 08:51

Regularne dywidendy na NewConnect są jednak możliwe. 8 spółek z małej giełdy wypłacających regularnie zyski od 7 lat

Nie tylko z dużych i znanych spółek można zbudować solidny, dywidendowy portfel akcji. Okazuje się, że na NewConnect także nie brakuje okazji. Przyjrzeliśmy się alternatywnemu rynkowi i znaleźliśmy na nim prawdziwe perełki do portfela dywidendowego. Nie jest ich mało, a ich historia wypłat zysków jest niezwykle imponująca.

NewConnect: małe, ryzykowne, ale i rentowne

Wielu inwestorów odrzuca możliwość inwestowania na NewConnect. Są przekonani, że akcje z alternatywnego rynku mają niską płynność i są ryzykowne. Nie jest to do końca słuszne podejście. Także na NewConnect można znaleźć ciekawe i rentowne spółki, które - tylko ze względu na swą wielkość - nie przeniosły się jeszcze na główny parkiet. Tymczasem przy dobieraniu walorów z tego rynku do długoterminowego portfela ich niska płynność nie stanowi dużego problemu.

Poszukaliśmy na NewConnect spółek, które od lat generują zyski i chętnie dzielą się nimi z akcjonariuszami. Znaleźliśmy aż 8 spółek płacących regularnie dywidendę od przynajmniej 7 lat. Wśród nich są takie, które mogą pochwalić się historią wypłat sięgającą nawet 2010 roku.

Zobacz także: Jesienne dywidendowe „after party”. 6 spółek z wysoką dywidendą do nawet 9%

8 dywidendowych spółek z NewConnect do portfela długoterminowego

Najdłużej wypłacającą dywidendy spółką z NewConnect jest Eurotax #ETX. Grupa dzieli się zyskami regularnie od 2010 roku. Do tej pory inwestorzy otrzymali łącznie 3,88 zł na papier, czyli nieco więcej, niż wynosi obecnie jego cena. W tym czasie przychody spółki zwiększyły się o 50%, lecz zyski wciąż wahają się w podobnym przedziale.

-letnią historią wypłat mogą pochwalić się aż 3 spółki. Pierwszą z nich jest spółka wodociągowa Aqua #AQU. Spółka generuje od lat przychód i zyski na bardzo zbliżonym poziomie. Jednocześnie wypłaca co roku dywidendę w granicach od 70 gr do 1 zł.

Drugą jest informatyczna spółka MakoLab #MLB. Mimo rosnących z roku na rok przychodów, spółka generuje w ostatnich latach coraz niższe zyski. Zmniejszyła także wypłacaną dywidendę.

Ostatnią spółką z ośmioletnią historią wypłat jest Onico #ONC. Firma zajmująca się sprzedażą paliw płaci regularnie dywidendy od 2011 roku. Jej kapitalizacja jest na tyle duża, że spółka mogłaby przejść na rynek główny.

Bardzo długą historią wypłat może pochwalić się też Dektra #DKR. Od 2012 roku producent i hurtownik materiałów izolacyjnych wypłacił 8,10 zł w postaci dywidend, czyli o złotówkę mniej, niż wynosi obecny kurs akcji (9,05 zł). Także spółka z branży elektrycznej Ekobox #EBX wypłaca regularnie dywidendę, choć wysokość jej zysków w poszczególnych latach potrafi znacznie się wahać.

7-letnią historią wypłat może pochwalić się także Verbicom #VRB, który wypłacił dywidendę także za 2017 rok (mimo wykazania po raz pierwszy straty na sprzedaży).

Ostatnią spółką w tym zestawieniu jest przedsiębiorstwo wodociągowe Wodkan #WOD. Podobnie jak Aqua, spółka może pochwalić się przychodami na stałym poziomie, lecz jej zyski i dywidendy są zmiennej wysokości.

Tabela 1. Spółki z NewConnect, które wypłacają regularnie dywidendę od co najmniej 7 lat

SpółkaRegularne wypłaty dywidendyAktualna stopa dywidendy (przy założeniu wypłaty dyw. podobnej wielkości)
EUROTAX (ETX)Od 9 lat14%
AQUABB (AQU)Od 8 lat5%
MAKOLAB (MLB)Od 8 lat1%
ONICO (ONC)Od 8 lat4%
DEKTRA (DKR)Od 7 lat14%
EKOBOX (EBX)Od 7 lat11%
VERBICOM (VRB)Od 7 lat2%
WODKAN (WOD)Od 7 lat2%


Na koniec warto wspomnieć jeszcze o dwóch spółkach, które także mogą pochwalić się wieloma wypłatami dywidend. Pierwszą jest górnośląski holding Ekopol #EGH. Spółka płaci dywidendy od 2009 roku, lecz z przerwą w 2013. Także grupa UHY ECA #ECA świadcząca usługi audytu i księgowości wypłaciła do tej pory 8 dywidend, także z przerwą w 2013 r.

Okazuje się, że nawet na NewConnect można znaleźć obiecujące spółki dywidendowe. Niektóre z nich mają szansę w przyszłości przejść na główny rynek i zasilić tamtejsze grono solidnych spółek z imponująco długą historią wypłat. Taki krok w 2016 roku wykonała spółka PGS Software, płacąca dywidendy od 2010 roku.

Zobacz także: 7 spółek które od lat wypłacają dywidendę i wciąż są w trendzie wzrostowym

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.