7 spółek które od lat wypłacają dywidendę i wciąż są w trendzie wzrostowym | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
24 wrz 2018, 06:40

7 spółek które od lat wypłacają dywidendę i wciąż są w trendzie wzrostowym

Kiedy WIG dołuje, a naukowcy i analitycy wieszczą kolejny kryzys, wciąż możemy znaleźć ciekawe, rosnące spółki dywidendowe do portfela inwestycyjnego. Udało nam się wyszukać 7 takich perełek.

Przeszukaliśmy rynek pod kątem zdrowych spółek, regularnie wypłacających dywidendy. Interesowały nas przede wszystkim te, które nie poddały się aktualnie obowiązującemu trendowi i wciąż ich kurs rośnie.

W trendzie wzrostowym mimo spadków indeksów

Od kilku miesięcy nasza giełda - reprezentowana przez najszerszy indeks WIG - zachowuje się słabo. Mimo ostatnich podrygów, wciąż możemy uznać obowiązujący trend za silnie spadkowy. Coraz więcej akcji także podąża w dół. Aż 69% spółek jest obecnie w krótkoterminowym trendzie spadkowym.

1. Indeks WIG (góra), trendy krótkoterminowy i długoterminowy na WIG (środek) oraz liczba spółek w trendzie spadkowym (dół, czerwona linia) i w trendzie wzrostowym (dół, zielona linia)

WIG trendy

Z drugiej strony, nie od wszystkich akcji inwestorzy się odwrócili. Wciąż 16% walorów na głównym rynku jest w trendzie wzrostowym. Wśród nich poszukamy okazji inwestycyjnych.

Zobacz także: Powiało pesymizmem: wielu poważnych ekspertów wieszczy wielki kryzys, krach giełdowy i koniec ery dolara

Zdrowe spółki dzielące się regularnie zyskami

Wzrost kursu, mimo wszechobecnych spadków, to dobry znak. Świadczy o tym, że inwestorzy wierzą w papier i nie zamierzają się go pozbywać tylko dlatego, że cała giełda spada. Wśród tych nielicznych akcji możemy znaleźć całkiem niezłe okazje inwestycyjne. Sprawdźmy więc, którymi spółkami znajdującymi się wciąż w trendzie wzrostowym - zarówno krótko, jak i długoterminowym - warto się zainteresować.

Najprostszym kryterium określającym stabilność finansową jest chęć i możliwość wypłaty zysków. Dywidendy są namacalnym dowodem na to, że spółka generuje pozytywne przepływy pieniężne nie tylko na papierze. Poszukajmy więc spółek, które wypłacają regularnie zyski od wielu lat.

Okazuje się, że, mimo tak negatywnych nastrojów na rynku, możemy znaleźć aż 7 spółek, których kurs uparcie rośnie, a do tego wypłacają regularnie dywidendy od przynajmniej 6 lat.

7 rosnących spółek wypłacających dywidendę

Najdłużej wypłacającą regularnie zyski spółką w tym zestawieniu jest ATM Grupa #ATG, największy, niezależny producent telewizyjny w Polsce. Wpłaca dywidendy od 14 lat. Od 2013 roku rosną regularnie przychody oraz zyski spółki. Obecnie jej kurs znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Od początku roku wartość spółki na giełdzie wzrosła o ok. 45%.

Ciekawą propozycją jest też czeski koncern energetyczny CEZ #CEZ, który także wypłaca dywidendy od ponad dekady. Kurs spółki nieustannie rośnie od ponad roku. Niestety, przychody i zyski spółki utrzymują się na podobnym poziomie w ostatnich latach – efekt to wypłata stabilnych, ale nie rosnących dywidend. Przy obecnym kursie i założeniu wypłaty za rok na podobnym poziomie, co w poprzednich latach, stopa dywidendy wynosi całkiem sporo, bo 5,8%

Z zagranicznych spółek warto też zwrócić uwagę na producenta i dystrybutora bielizny damskiej, Silvano Fashion Group #SFG. Spółka od kilku miesięcy znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Niestety, jej przychody od 3 lat pozostają na tym samym poziomie. Wypłaca regularnie zyski od 9 lat. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi aż 7%, co świadczy o dalszym potencjale do wzrostu kursu, przy założeniu utrzymania lub poprawy wyników.

Wysoką stopę dywidendy (6%) ma też AC #ACG, producent samochodowych systemów LPG. Spółka wypłaca regularnie zyski od 7 lat. Jej kurs jest obecnie w trendzie wzrostowym, choć w ostatnich miesiącach nie rósł on tak dynamicznie, jak w innych spółkach z tej listy. Spółka od kilku lat regularnie zwiększa przychody i zyski.

Silnym trendem wzrostowym i regularnymi wypłatami od 7 lat może pochwalić się też spółka informatyczna Betacom #BCM. Przy założeniu wypłaty zysków na podobnym poziomie w przyszłym roku, stopa dywidendy wynosi aż 5%.

Podobnie od 7 lat regularnie wypłaca dywidendę spółka BSC Drukarnia Opakowań #BSC. Co istotne, wysokość wypłat z roku na rok się zwiększa. Kurs spółki wzrósł w ostatnich miesiącach, choć nie jest to wciąż poziom tak wysoki, jak w 2016 roku.

Mocny skok kursu zanotowały w ostatnich miesiącach Zakłady Magnezytowe Ropczyce #RPC. Spółka płaci regularnie dywidendę od 6 lat i zwiększa jej wartość. Rosną też z roku na rok przychody spółki.

Zobacz także: 9 spółek, które od 8 lat płacą rok w rok wyższą dywidendę od lokaty w banku

Tabela 1. Spółki w trendzie wzrostowym krótko- i długo-terminowym wypłacające regularnie dywidendę od co najmniej 6 lat

Nazwa spółkiTrend krótkoterminowyTrend długoterminowyAktualna stopa dywidendyRegularne wypłaty dywidendy
ATMGRUPA (ATG)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy3,46%od 14 lat
CEZ (CEZ)Średni trend wzrostowySilny trend wzrostowy5,76%od 14 lat
SILVANO (SFG)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy7,03%od 9 lat
ACAUTOGAZ (ACG)Słabnący trend wzrostowyŚredni trend wzrostowy6,14%od 7 lat
BETACOM (BCM)Silny trend wzrostowySilny trend wzrostowy5,07%od 7 lat
BSCDRUK (BSC)Słabnący trend wzrostowySłabnący trend wzrostowy2,65%od 7 lat
ROPCZYCE (RPC)Średni trend wzrostowySilny trend wzrostowy3,67%od 6 lat


 

Jak widać, na słabym rynku wciąż możemy znaleźć prawdziwe okazje inwestycyjne. Warto zwracać uwagę tylko na stabilne i rentowne spółki, najlepiej te, które mogą pochwalić się regularną historią wypłat dywidend. Wśród nich wciąż są walory, których kurs nie uległ powszechnemu trendowi i uparcie dąży na północ. Co więcej, ich wysokie stopy dywidendy wskazują na to, że potencjał do wzrostu nie został jeszcze wyczerpany.

Źródła wykresów: 1. Sindicator

Zobacz także: Jesienne dywidendowe „after party”. 6 spółek z wysoką dywidendą do nawet 9%

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.