Nowe indeksy dywidendowe na GPW. Do czego służą: WIG20dvp, mWIG40dvp i sWIG80dvp?
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
11 gru 2018, 06:45

GPW rozpocznie publikację trzech nowych indeksów dywidendowych. Komu się one przydadzą?

Giełda Papierów Wartościowych poinformowała o wprowadzeniu aż trzech nowych indeksów dywidend. Znacząco różnią się one od obecnego na rynku indeksu WIGdiv oraz indeksów uwzględniających dywidendy, takich jak na przykład WIG20TR.

Nowe indeksy dywidendowe będą stanowić w zasadzie uzupełnienie informacji o dywidendach na polskiej giełdzie. W szczególności mają być źródłem informacji dla inwestorów obecnych na rynku kontraktów terminowych i opcji o tym jak duże dywidendy wypłaciły spółki wchodzące w skład indeksów.

Nietypowy sposób obliczania i nietypowy wygląd wykresu

Trzy nowe indeksy dywidend WIG20dvp (skrót dvp oznacza dividend points), mWIG40dvp oraz sWIG80dvp będą stanowić uzupełnienie oferty indeksów dochodowych i cenowych. Będą obliczane tylko i wyłącznie na podstawie wypłaconych dywidend przez spółki z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.

Nie będą to jednak kolejne indeksy oparte o cenę akcji, ewentualnie zmodyfikowaną o wypłacone dywidendy - tak jak ma to miejsce w indeksach typu Total Return (np. WIG20TR, mWIG40TR). Wartość nowego indeksu będzie zawierać tylko i wyłącznie informację o wartości wypłaconej dywidendy, przeliczonej odpowiednio na punkty indeksu. Dodatkowo, pod koniec każdego roku wartość indeksów będzie zerowana.

Przykład obliczania wartości indeksu dywidendowego

Indeks dywidend przykład
 

Przykładowo, wartość indeksu WIG20dvp w 2016 roku, opartego o spółki z indeksu WIG20, byłaby obliczana następująco:

  • Przez pierwsze miesiące wartość WIG20dvp wynosiłaby zero, gdyż żadne dywidendy nie zostały przyznane.
  • Pierwsza dywidenda (BZWBK) została przyznana w kwietniu, więc nastąpił skok wartości indeksu dokładnie w dniu, w którym po raz pierwszy akcje danej spółki są notowane „bez dywidendy”.
  • Następne dywidendy dodają kolejne wartości punktowe do indeksu.
  • Pod koniec roku, a dokładnie, w trzeci piątek grudnia, indeks jest zerowany i rozpoczyna nowy rok znów z wartością zero.

Coroczne wyzerowanie indeksów prowadzi do tego, że ich wykresy są dość nietypowe i nie przypominają znanych indeksów giełdowych. Poniżej przedstawiamy wstecznie przeliczone wartości WIG20dvp w okresie od 2010 r. do 2017 r.

Wstecznie przeliczone wartości indeksu WIG20dvp za lata 2010-2017

WIG20dvp
 

Do indeksu uwzględniane są wszystkie dywidendy pieniężne i zaliczki na poczet dywidendy.

Zobacz także: 7 dywidendowych spółek, które w przyszłym roku mogą zaskoczyć jeszcze wyższą dywidendą

Komu mogą się przydać tak skonstruowane indeksy?

Nowe indeksy dywidendowe prezentują w czytelny sposób dochód pochodzący z dywidend, jaki osiągnięto ze spółek znajdujących się w indeksie bazowym. Indeksy te są więc źródłem informacji na temat dywidend wypłacanych na polskim rynku kapitałowym i mogą stanowić solidne źródło danych do wszelkiego rodzaju analiz.

Najprostszym zastosowaniem indeksów jest wyliczenie stopy dywidendy dla indeksu bazowego. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, każda pojawiająca się dywidenda jest przeliczona odpowiednio na punkty indeksu. To sprawia, że pod koniec roku możemy w prosty sposób obliczyć stopę dywidendy indeksu.

Przykładowo, jeśli wartość indeksu WIG20 wynosi 2000 punktów, a wartość WIG20dvp wynosi 40 punktów, to stopa dywidendy dla indeksu WIG20 wynosi 2% (40/2000). Tak więc możemy już obliczyć ile wyniosła stopa dywidendy dla indeksów za 2018 r. (stan na 7 grudnia):

- dla WIG20: 1,9%,

- dla mWIG40: 3,1%,

- dla sWIG80: 4,7%.

Drugim celem stworzenia indeksów dywidend jest dostarczenie ważnego źródła informacji dla inwestorów zawierających transakcje na indeksowych instrumentach pochodnych (kontraktach terminowych oraz opcjach), których wycena musi uwzględniać dywidendę. Zerowanie indeksów zostało więc nie przez przypadek ustalone na trzeci piątek grudnia – w tym dniu wygasają też indeksowe kontrakty terminowe, a do ich wyceny uwzględniamy dywidendy. W przyszłości GPW planuje rozpoczęcie notowania kontraktów terminowych na indeksy dywidend, które pozwolą na zabezpieczanie ryzyka dywidend związanego z inwestowaniem w indeksowe instrumenty pochodne.

Publikacja nowych indeksów ruszy 27 grudnia. Indeksy będą wyceniane w trybie jednolitym o godzinie 11:00. Zaś wartości wszystkich trzech indeksów dywidend zostaną przeliczone wstecz od 2 stycznia 2007 r.

Obecnie przydatność nowych indeksów dla przeciętnego inwestora jest mocno ograniczona. Będą one miały charakter informacyjny i stanowić materiał analityczny. To się zmieni w przyszłości, gdy GPW rozpocznie notowania kontraktów terminowych na indeksy dywidend. Pozwoli to na zabezpieczanie ryzyka dywidend związanego z inwestycjami w instrumenty pochodne.

Zobacz także: Play zaczął spłacać gigantyczne zadłużenie i pozbywa się gotówki. 3 powody dlaczego dywidenda w 2019 roku będzie o wiele niższa

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.