Spółki dywidendowe, których dywidenda w 2019 roku może być wyższa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 lis 2018, 06:37

7 dywidendowych spółek, które w przyszłym roku mogą zaskoczyć jeszcze wyższą dywidendą

W dobrze zbudowanym portfelu dywidendowym należy stawiać przede wszystkim na spółki, które regularnie dzielą się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami oraz mają realną szansę na dalsze zwiększenie wypłaanych zysków. Właśnie teraz, po wynikach za trzeci kwartał, jest dobry moment na poszukiwanie tego rodzaju spółek. Dlaczego? Gdyż po trzech kartałach zaraportowanych wyników finansowych już widać, które spółki mają szansę na zakończenie roku z lepszymi wynikami. Tym samym mogą też wypłacić wyższą dywidendę w 2019 r. Znaleźliśmy kilkadziesiąt takich spółek. Siedem z nich wygląda bardzo obiecująco.

Regularność wypłat dywidend i poprawa wyników - dwa czynniki sukcesu

Wśród dość pokaźnej grupy spółek dywidendowych najbardziej wartościowe są te, które już udowodniły, że chcą i potrafią się dzielić zyskiem z akcjonariuszami. Dlatego ze wszystkich spółek wybierzmy tylko te, które wypłacają dywidendy regularnie, bez przerw od co najmniej 5 lat. Jest ich ponad 80.

Jeśli poważnie podchodzimy do zbudowania portfela dywidendowego, to należy postawić na papiery wartościowe, które mają szansę na dalsze zwiększanie dywidendy w przyszłych latach. Ograniczamy więc naszą grupę spółek regularnie płacących dywidendy tylko do takich, które zwiększyły przychody, zysk ze sprzedaży oraz zysk netto w tym roku.

Okazuje się, że spółek z coraz lepszymi wynikami i do tego dzielącymi się chętnie zyskiem nie brakuje. Ze względu na słabą koniunkturę na polskiej giełdzie w tym roku stopy dywidendy są naprawdę atrakcyjne.

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wypłacające dywidendę - 4 sposoby

7 spółek z szansą na bardzo wysoką dywidendę nawet powyżej 7%

W tym roku znacząco zwiększyła przychody i zysk netto Grupa PZU #PZU. Inwestorzy otrzymali wypłatę 2,50 zł na akcję. Jeśli na koniec roku spółka wykaże zyski faktycznie większe o ok. 20%, tak jak to miało miejsce w ostatnich kwartałach i wypłaci proporcjonalnie wyższą dywidendę, to przy obecnym kursie możemy spodziewać się stopy dywidendy rzędu 7% lub większej.

Znaczący wzrost zysku ze sprzedaży oraz zysku netto liczony za ostatnie zaraportowane cztery kwartały w stosunku do poprzedniego roku zanotowała PCC Rokita #PCR. Spółka płaci regularnie dywidendy od 8 lat. Gdyby także i w 2019 roku wypłacono podobny procent zysków, to dywidenda mogłaby wzrosnąć nawet o 30%. Po ostatnich spadkach kursu, przekłada się to na bardzo atrakcyjną stopę dywidendy przekraczającą 10%.

W podobnej, równie dobrej sytuacji finansowej są spółki AC #ACG oraz Atende #ATD. Ich przychody wzrosły o ok. 15% w ostatnich kwartałach w porównaniu do 2017 r. Zyski zaś zwiększyły się o jedną czwartą i to zarówno na poziomie netto jak i sprzedaży. Także obie wypłacają regularnie dywidendy od 7 lat. Przy założeniu utrzymania zysków na podobnym poziomie na koniec roku i wypłacie podobnego procentu zysków dywidendy będą bardzo atrakcyjne. Z szacunków wynika, że stopa dywidendy obu spółek przekroczyć może przy obecnym kursie akcji 7%.

Dużej dywidendy, bo nawet przekraczającej 10% możemy spodziewać się też z Dom Development #DOM. Spółka jest znana z regularnych wypłat niemal całego zysku netto. W tym roku zwiększyła przychody o 16%, a zyski o ok 13%.

Zobacz także: Sprzedaż nowych mieszkań spadła. Wyniki deweloperów w 2018 roku będą dobre. Źle może być dopiero później

W podobnej sytuacji jest spółka z segmentu automatyki przemysłowej Relpol #RLP. Przychody wzrosły o 6% zaś zyski ze sprzedaży o 24% licząc za ostatnie zaraportowane cztery kwartały. Zysk netto zaś wzrósł o 30% w porównaniu do 2017 r. Także w tym przypadku, jeśli zostanie utrzymana chęć wypłaty takiego samego procentu zysków, możemy się spodziewać stopy dywidendy powyżej 7%.

Także Grupa Kęty #KTY może wypłacić sowitą dywidendę w przyszłym roku. Przychody wzrosły o 9% zaś zyski pozostały na podobnym poziomie. Mimo to, jeśli spółka zdecyduje się na wypłatę podobnej wielkości dywidendy w przyszłym roku, to jej stopa może przekroczyć 7%. Kęty wypłacają zyski od 2005 roku.

Zobacz także: Pierwszy raz od kryzysu finansowego z 2008 r. spada liczba spółek płacących dywidendę

Spółki, które także mają szansę na zwiększenie dywidendy w przyszłym roku

Nie tylko wymienione 7 spółek ma szansę na wyższą dywidendę w przyszłym roku. Znaleźliśmy jeszcze 21 spółek, które także zwiększyły przychody i zyski w ostatnich kwartałach. Ten fakt, plus ich konsekwencja w wypłacie dywidend, poparta co najmniej 5 latami wypłat zwiększa prawdopodobieństwo wyższej dywidendy także w 2019 r. Poniżej w tabeli zebraliśmy wszystkie spółki spełniające przyjęte kryteria z przybliżoną stopą przyszłorocznej dywidendy oszacowaną w oparciu o aktualny kurs.

Tabela 1. Spółki wypłacające dywidendy od co najmniej 5 lat i zwiększające przychody oraz zyski w ostatnich kwartałach. Przybliżona stopa przyszłorocznej dywidendy oszacowana na podstawie aktualnego kursu i założenia wypłaty podobnego procentu zysków.

SpółkaOd tylu lat wypłaca regularnie dywidendęPrzewidywana stopa dywidendy
PZU (PZU)od 10 latpowyżej 7%
PCCROKITA (PCR)od 8 latpowyżej 10%
ACAUTOGAZ (ACG)od 7 latpowyżej 7%
ATENDE (ATD)od 7 latpowyżej 7%
DOMDEV (DOM)od 12 latpowyżej 10%
RELPOL (RLP)od 7 latpowyżej 7%
KETY (KTY)od 9 latpowyżej 7%
KRUSZWICA (KSW)od 14 latpowyżej 5%
INPRO (INP)od 5 latpowyżej 5%
ASSECOBS (ABS)od 10 latpowyżej 5%
ROPCZYCE (RPC)od 6 latpowyżej 5%
PCCEXOL (PCX)od 6 latpowyżej 5%
HYDROTOR (HDR)od 14 latpowyżej 5%
ZYWIEC (ZWC)od 14 latpowyżej 5%
ASSECOSEE (ASE)od 9 latpowyżej 5%
KINOPOL (KPL)od 7 latpowyżej 5%
UNIBEP (UNI)od 10 latpowyżej 3%
RAWLPLUG (RWL)od 5 latpowyżej 3%
SNIEZKA (SKA)od 14 latpowyżej 3%
APLISENS (APN)od 7 latpowyżej 3%
NEUCA (NEU)od 14 latpowyżej 3%
WIELTON (WLT)od 7 latok. 1%-2%
PGNIG (PGN)od 7 latok. 1%-2%
PHN (PHN)od 5 latok. 1%-2%
BERLING (BRG)od 8 latok. 1%-2%
STALPROD (STP)od 6 latok. 1%-2%
LPP (LPP)od 9 latok. 1%-2%
INTERCARS (CAR)od 5 latok. 1%-2%

Wyniki po trzech kwartałach już bardzo dobrze obrazują jak może wyglądać sytuacja finansowa spółek na koniec roku, a to właśnie od niej zależy wysokość dywidendy. Jest to więc dobry moment na dobranie spółek do portfela dywidendowego. Nie za wczesny, gdyż mamy już całkiem dużo danych finansowych, ale też nie za późny, gdyż po zatwierdzeniu rocznych wyników zwykle wiadomo jaki może być poziom wypłaty i dywidenda coraz bardziej jest uwzględniana w cenie akcji. Dlatego warto śledzić jesienne wyniki i wybierać najbardziej perspektywiczne spółki do portfela dywidendowego właśnie teraz, w listopadzie.

Zobacz także: Dział dywidendy w Strefie Inwestorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.