Dywidendy 2018: spadła liczba wypłat po raz pierwszy od 10 lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 paź 2018, 07:00

Pierwszy raz od kryzysu finansowego z 2008 r. spada liczba spółek płacących dywidendę


Pozytywny trend panujący od dekady w coraz większej liczbie spółek wypłacających dywidendy na GPW został zahamowany. W 2018 roku, po raz pierwszy od 10 lat, spadła liczba spółek płacących dywidendę. Wzrosła natomiast sama wartość wypłat oraz stopa dywidendy.

Dywidendy 2018: coraz mniej spółek płaci dywidendy na GPW

W stosunku do zeszłego roku liczba spółek płacących dywidendy spadła o niemal 7%. Sama liczba spółek notowanych na GPW również co prawda spadała. To jednak nie tłumaczy w pełni spadków w liczbie spółek dywidendowych. Okazuje się bowiem, że odsetek spółek płacących dywidendy jest niższy, niż przed rokiem. Obecnie 38,9% emitentów wypłaca zyski akcjonariuszom, podczas gdy w zeszłym roku ten wskaźnik wynosił 41,1%.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest właśnie odpływ firm z giełdy. Wzrosła liczba wezwań na spółki tanie, zdrowe pod względem finansowym i wypłacające regularnie dywidendy. Dodatkowo, brak nowych debiutów nie poprawia sytuacji.
 

Wykres 1. Procent spółek wypłacających dywidendy w latach 2006 - 2018

 

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wypłacające dywidendę - 4 sposoby

Analogiczna sytuacja do tej z 2008 roku

Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce 10 lat temu. W 2008 roku spadła liczba spółek płacących dywidendę aż o 10%. Co ciekawe jest więcej analogii do tamtego kryzysowego roku.

Mimo spadającej liczby spółek dzielących się zyskami, inwestorzy dywidendowi powinni być zadowoleni. Wzrosła bowiem wartość wypłaty na spółkę aż o 13,6%. Także mediana stopy dywidendy znacząco wzrosła, do 4,34% z 3,52% i jest największa od 2012 roku.

Wykres 2. Mediana stopy dywidendy w latach 2006 - 2018

 


Co ciekawe, w 2008 roku była podobna sytuacja. Stopa dywidendy wzrosła znacząco, do 2,91%, z 1,48% w roku 2007. Średnia wartość wypłaty na spółkę zwiększyła się o 10,6%.

Rynek coraz bardziej dojrzały

Faktem jest jednak też to, że w porównaniu do 2008 roku działamy obecnie na zdecydowanie większym rynku. Poza tym odsetek spółek płacących dywidendę, mimo tegorocznego spadku, jest wciąż wysoki i wynosi 38,9%, podczas gdy w 2008 roku dywidendy wypłacało zaledwie 16% firm.

Zdecydowanie wzrosła także liczba spółek z długą historią regularnych wypłat dywidend. To sprawia, że można uznać nasz rynek za coraz bardziej dojrzały. Analogia do 2008 roku, wbrew pozorom, jest pocieszająca, gdyż po tamtych spadkach przyszły wzrosty w liczbie spółek płacących dywidendy i najprawdopodobniej tak też będzie i na GPW.

Miejmy więc nadzieję, że tegoroczny spadek liczby spółek wypłacających dywidendę jest zapowiedzią rychło nadchodzącej hossy - tak jak to miało miejsce przed dziesięciu laty.

Zobacz także: Kiedy zostaną zatwierdzone i wypłacone dywidendy ze spółeki notowanych na giełdzie? - wyniki badania

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.