Dywidenda z akcji LPP w 2019 roku może być wyższa, ale stopa dywidendy pozostanie niska
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 lut 2019, 07:43

Dywidenda z akcji LPP w 2019 roku może być rekordowa, ale jej stopa pozostanie niska

LPP, projektant i dystrybutor odzieży, zamierza zwiększyć wypłacaną dywidendę. Zarząd ma zamiar zarekomendować w 2019 roku wyższą dywidendę w porównaniu do poprzedniego roku. Oszacowaliśmy jak wysokiej wypłaty możemy się spodziewać. W tym roku akcjonariusze LPP mogą otrzymać nawet do 50% wypracowanego przez spółkę w 2018 roku zysku.

Zwiększenie poziomu dywidendy w LPP

Prezes zarządu, Marek Piechocki poinformował o zamiarze zwiększenia poziomu dywidendy w porównaniu do 2018 r. Lecz odpowiednie decyzje jeszcze nie zapadły.

- Chcielibyśmy zwiększyć poziom wypłacanej dywidendy za 2018 r. w porównaniu z kwotą, jaką wypłaciliśmy akcjonariuszom w ubiegłym roku. Nie podjęliśmy jednak jeszcze ostatecznej decyzji co do konkretnych poziomów - powiedział Piechocki w rozmowie z ISBnews.

LPP wypłaca regularnie zyski od 8 lat. W zeszłym roku spółka wypłaciła 40 zł na jedną akcję. Stanowiła ona tylko 15% całego zysku netto za 2017 r.

Zobacz także: Dywidenda z Cyfrowego Polsatu może być w 2019 r. rekordowa. Główny akcjonariusz proponuje ustalenie polityki dywidendowej

Do 50% zysku za 2018 r.

Dywidenda w tym roku prawdopodobnie będzie większa, jednak spółka nie zamierza pozbywać się całego zysku.

- Mogę zapewnić, że z pewnością nie będzie to 50% zysku za 2018 r. Chcemy utrzymać wysoki poziom inwestycji, jednocześnie szukając oszczędności tam, gdzie nie wpływa to bezpośrednio na rozwój sieci – dodał prezes

To dobrze, gdyż spółka w ostatnich latach prowadzi wręcz wzorową politykę dywidendową. Konsekwentnie ogranicza zadłużenie i dużą część zysków reinwestuje w dalszy rozwój. 

Gdyby faktycznie wypłacona dywidenda stanowiła do 50% nieskonsolidowanego zysku spółki, moglibyśmy spodziewać się wypłaty nawet około 157 zł na jedną akcję biorąc pod uwagę wzrost zysków o 18% oszacowany na podstawie zaraportowanych trzech kwartałów i wstępnych danych za 2018 r. Dywidenda byłaby więc znacznie większa, ale taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

W takim przypadku mielibyśmy do czynienia z rewolucją w polityce dywidendowej. W ostatnich czterech latach spółka wypłacała pomiędzy 15% a 23% zysku netto, resztę przeznaczając na inwestycje. Największą kwotowo dywidendę spółka wypłaciła w 2014 roku i wynosiła ona wówczas 93,60 zł na akcję stanowiąc 43% zysku netto. Zakładając, że dywidenda wzrośnie i jeżeli w tym roku spółka przekazałaby na poczet dywidendy tyle samo procent zysku co w 2014 roku, czyli 43%, to nominalna dywidenda wyniosłaby 135 zł na akcję, a stopa dywidendy wyniosłaby około 1,7%.

Naszym zdaniem bardziej prawdopodobne jest to, że spółka utrzyma dotychczasowy podział zysku i tegoroczna dywidenda zamknie się w granicach 20% - 25% zysku netto. Jednak sam zysk będzie on wyższy od zeszłorocznego o co najmniej kilkanaście procent. Przy takim założeniu możemy oszacować dywidendę za 2018 r. na poziomie ok. 63 zł – 79 zł na jedną akcję.

Dywidendy wypłacone przez LPP w latach 2010 – 2018

dywidendy

Zobacz także: Historia wypłat dywidend LPP

Stopa dywidendy w LPP pozostanie niska

Na koniec warto zauważyć, że powyższe spekulacje dotyczące zwiększenia wypłacanego zysku niestety nie podniosą stopy dywidendy do znaczących i atrakcyjnych poziomów. Wypłata w granicach 25% zysku, przy obecnym kursie przełoży się na stopę dywidendy w wysokości ledwo 1%, zaś mało prawdopodobna wypłata do 43% zysku – na stopę o wartości ok. 1,7%.

Oficjalnej rekomendacji zarządu w sprawie wypłaty dywidendy możemy spodziewać się w kwietniu, zaś wypłata dywidendy zwykle przypada na końcówkę sierpnia.

Zobacz także: Sezon na dywidendy w 2019 dopiero przed nami. Kiedy spółki z polskiej giełdy dzielą się zyskiem z akcjonariuszami?

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.