Dywidenda PCC Rokita 2019: zarząd zarekomendował wypłatę w wysokości 8,31 zł na akcję
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 kwi 2019, 08:49

PCC Rokita przedstawiła jaką część zysku chce wypłacić akcjonariuszom. Stopa dywidendy w 2019 roku będzie rekordowa

Zarząd PCC Rokita, w poniedziałek wieczorem, zarekomendował wypłatę dywidendy w 2019 roku. Mimo rekordowych wyników, grupa wypłaci dywidendę w takiej samej wysokości jak w poprzednim roku, tj. 8,31 zł na jedną akcję. Spółka zamierza przeznaczyć pozostałą część zysku na wsparcie finansowe szeregu realizowanych obecnie w grupie projektów inwestycyjnych.

Rosnące dywidendy PCC Rokita od debiutu

PCC Rokita, działająca od 65 lat na rynku polskim firma chemiczna, regularnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami. Rok po debiucie na GPW spółka wypłaciła 3,49 zł na jedną akcję z zysków za 2014 r. Od tamtej pory dywidendy regularnie z roku na rok rosły. Już dwa lata później, w 2017 r., akcjonariusze otrzymali ponad dwa razy wyższą wypłatę w wysokości 7,56 zł na akcję.
 

dywidendy pcc

Zobacz także: PCC Rokita zestawienie dywidend

W zeszłym roku spółka wypłaciła 8,31 zł na każdą akcję z zysku za 2017 r. Mimo dalszego wzrostu przychodów i rekordowych zysków netto, w tym roku akcjonariusze otrzymają wypłatę takiej samej wysokości. Wzrośnie zaś stopa dywidendy. Przy obecnym kursie wyniesie aż 9,4%, co jest jedną z największych wartości wśród zaproponowanych dywidend ze spółek notowanych na GPW.

Zobacz także: 9 spółek z wyjątkowo wysoką stopą dywidendy powyżej 8%, w tym cztery powyżej 10% 

Zarząd podjął decyzję o zatrzymaniu większej procentowej części zysków. Wziął pod uwagę potrzeby finansowe spółki obejmujące szereg realizowanych i rozważanych projektów inwestycyjnych. Tym samym, na kapitał zapasowy spółki została przekazana zarówno procentowo, jak i wartościowo większa część zysku niż w roku ubiegłym w wysokości 80,8 mln zł. Pozostała kwota tj. 165 mln zł zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy. 

Jednocześnie spółka informuje, iż zgodnie kodeksem spółek handlowych niniejsza rekomendacja została skierowana do rady nadzorczej w celu jej oceny. Ostateczną decyzję dotyczącą podziału zysku podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie. By mieć prawo do dywidendy, należy posiadać akcje spółki na rachunku po czwartkowej sesji 18 kwietnia. Wypłata zaś nastąpi 8 maja tego roku.

Zobacz także: PCC Rokita rozpoczyna emisję nowych obligacji. Zapisy potrwają do 25 kwietnia

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.