Dziś ostatni dzień na to, by otrzymać dywidendę z PGNiG
Dywidendowa spółka PGNiG po roku przerwy znów wypłaci zysk. W listopadzie akcjonariusze otrzymali zaliczkę na poczet dywidendy. Druga jej część zostanie wypłacona już niedługo, bo 7 sierpnia. PGNiG wypłaca dywidendy od 2006 roku, a tegoroczna będzie jedną z najwyższych.
Dziś ostatni dzień na otrzymanie prawa do dywidendy
Zarząd PGNiG uchwalił dzień dywidendy na 26 lipca. Oznacza to, że prawo jej otrzymania dostaną akcjonariusze, którzy już posiadają akcje lub nabędą je najpóźniej na dzisiejszej sesji. Jutro można zaś sprzedać walory bez utracenia prawa do wypłaty.
W tym roku spółka przeznaczy na dywidendę część zysku w kwocie 1 mld i 40 mln zł. Akcjonariusze otrzymają więc 18 groszy na akcję. Ale uwaga – nie wszyscy. Spółka jeszcze pod koniec 2018 roku wypłaciła zaliczkę w wysokości 7 groszy. Osoby, które nabyły akcje dopiero w tym roku otrzymają więc tylko 11 groszy. Przy obecnym kursie przekłada się to na stopę dywidendy w wysokości 2%.
Zobacz także: 7 spółek, które płacą wyższą dywidendę od inflacji i lokat bankowych od 9 lat rok w rok
Długa historia dywidend gazowego giganta
PGNiG jest jedną z nielicznych spółek płacących od lat dywidendy. Niestety nie można powiedzieć, że regularnie. W 2012 roku oraz w 2018 roku akcjonariusze nie otrzymali zysków.
W zeszłym roku zarząd był gotowy wypłacić 15 groszy na akcję i złożył taką rekomendację. Jednak główny akcjonariusz, Skarb Państwa, przegłosował zatrzymanie zysku w spółce z przeznaczeniem na rozbudowę i modernizację krajowej sieci dystrybucyjnej gazu.
Zobacz także: Lista dywidend na 2019 r. w serwisie Strefa Inwestorów
Zobacz także: Dywidendy spółki PGNiG w serwisie Strefa Inwestorów
Polityka dywidendowa PGNiG
Przyjęta strategia grupy PGNiG na lata 2017-2022 przewiduje wypłatę dywidendy nie większej niż 50% skonsolidowanego zysku netto. Tak też stało się w tym roku. Po rocznej przerwie, akcjonariusze otrzymają w sumie 18 groszy na akcję, czyli 32% zysku netto.
Ostateczna decyzja o wypłacie dywidendy przez PGNiG podejmowana jest przez walne zgromadzenie. Warto pamiętać też o jednym istotnym czynniku. Dywidenda bazuje na zysku skonsolidowanym, a ten częściowo zależy od zysków netto spółek zależnych. Rozpoznanie ich zysków netto w wyniku finansowym PGNiG jest uwzględniane po wypłacie przez te spółki dywidend, co może powodować przesunięcie o rok uwzględnienia ich w dywidendzie grupy.