Ostatni dzień aby dywidenda od producenta i dystrybutora win spółki Ambra trafiła do twojego portfela
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
28 paź 2019, 06:00

Ostatni dzień aby otrzymać dywidendę ze spółki Ambra sięgającą 4%

Po raz 11. z rzędu i po raz 14. w historii dywidendę wypłaci producent i dystrybutor win: Ambra. Akcjonariusze otrzymają 70 gr na akcję. Środki znajdą się na rachunkach inwestorów już 14 listopada. Dziś upływa ostatni dzień, w którym można nabyć akcje z prawem do tegorocznej dywidendy. Stopa dywidendy przy aktualnym kursie wynosi ok. 4%, czyli powyżej tegorocznej średniej wypłat na GPW.

Ambra w elitarnym gronie spółek dywidendowych

Ambra należy do dość nielicznej grupy spółek, które wypłacają dywidendę rok w rok od co najmniej 11 lat. Na GPW takich podmiotów jest zaledwie 18. Jeszcze mniej jest spółek, które starają się zwiększać poziom wypłaty.

W tym roku Ambra wypłaci 70 gr na akcję, czyli o 2 gr więcej, niż w roku poprzednim i aż o 10 gr więcej, niż w 2017 r. Od wznowienia programu dywidendowego w 2009 roku, spółka zwiększyła poziom wypłat zysków dla akcjonariuszy 7-krotnie.

Zobacz także: 9 dywidendowych spółek, w których dywidenda w przyszłym roku może wzrosnąć 

- Naszą intencją jest, by zapewniać inwestorom zwrot z inwestycji. Dlatego chcemy praktykować wypłatę coraz wyższych dywidend. W tym roku jest to 0,70 zł na akcję, co w sumie daje 17,64 mln zł – powiedział wiceprezes Ambra, Piotr Kaźmierczak w wywiadzie dla serwisu Akcjonariat.
 

dywidendy Ambra

Historia wypłat dywidend Ambry jest dłuższa i sięga 2005 roku, kiedy akcjonariusze otrzymali pierwszą wypłatę za rok obrotowy 2004/2005 w wysokości 12 gr na akcję.

Zobacz także: Podatek od dywidend ma spaść z 19% do 9%. Spółki dywidendowe zyskają na atrakcyjności w porównaniu do lokat terminowych jak nigdy dotąd 

Polityka dywidendowa spółki Ambra

Spółka nie zdefiniowała sztywnych kryteriów wypłat zysków dla akcjonariuszy. Polityka dywidendowa Ambry jest dość ogólna i zakłada stabilny wzrost wypłacanej dywidendy.

Co istotne, część zysku spółki zachowywana jest na inwestycje. W tym roku Ambra zatrzymała 37%, zaś na dywidendę przeznaczyła 63% zysku netto. W latach 2014 – 2018 procent wypłacanego zysku wahał się pomiędzy 71% a 93%. We wcześniejszych latach wypłacie podlegała mniej więcej połowa zysku.

Ambra zamierza kontynuować przyjęte założenia polityki dywidendowej w następnych latach.

Zobacz także: Ambra, notowania, dywidendy w serwisie Strefa Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.