Ostatni dzień aby otrzymać dywidendę ze spółki Ambra sięgającą 4%
Po raz 11. z rzędu i po raz 14. w historii dywidendę wypłaci producent i dystrybutor win: Ambra. Akcjonariusze otrzymają 70 gr na akcję. Środki znajdą się na rachunkach inwestorów już 14 listopada. Dziś upływa ostatni dzień, w którym można nabyć akcje z prawem do tegorocznej dywidendy. Stopa dywidendy przy aktualnym kursie wynosi ok. 4%, czyli powyżej tegorocznej średniej wypłat na GPW.
Ambra w elitarnym gronie spółek dywidendowych
Ambra należy do dość nielicznej grupy spółek, które wypłacają dywidendę rok w rok od co najmniej 11 lat. Na GPW takich podmiotów jest zaledwie 18. Jeszcze mniej jest spółek, które starają się zwiększać poziom wypłaty.
W tym roku Ambra wypłaci 70 gr na akcję, czyli o 2 gr więcej, niż w roku poprzednim i aż o 10 gr więcej, niż w 2017 r. Od wznowienia programu dywidendowego w 2009 roku, spółka zwiększyła poziom wypłat zysków dla akcjonariuszy 7-krotnie.
Zobacz także: 9 dywidendowych spółek, w których dywidenda w przyszłym roku może wzrosnąć
- Naszą intencją jest, by zapewniać inwestorom zwrot z inwestycji. Dlatego chcemy praktykować wypłatę coraz wyższych dywidend. W tym roku jest to 0,70 zł na akcję, co w sumie daje 17,64 mln zł – powiedział wiceprezes Ambra, Piotr Kaźmierczak w wywiadzie dla serwisu Akcjonariat.
Historia wypłat dywidend Ambry jest dłuższa i sięga 2005 roku, kiedy akcjonariusze otrzymali pierwszą wypłatę za rok obrotowy 2004/2005 w wysokości 12 gr na akcję.
Zobacz także: Podatek od dywidend ma spaść z 19% do 9%. Spółki dywidendowe zyskają na atrakcyjności w porównaniu do lokat terminowych jak nigdy dotąd
Polityka dywidendowa spółki Ambra
Spółka nie zdefiniowała sztywnych kryteriów wypłat zysków dla akcjonariuszy. Polityka dywidendowa Ambry jest dość ogólna i zakłada stabilny wzrost wypłacanej dywidendy.
Co istotne, część zysku spółki zachowywana jest na inwestycje. W tym roku Ambra zatrzymała 37%, zaś na dywidendę przeznaczyła 63% zysku netto. W latach 2014 – 2018 procent wypłacanego zysku wahał się pomiędzy 71% a 93%. We wcześniejszych latach wypłacie podlegała mniej więcej połowa zysku.
Ambra zamierza kontynuować przyjęte założenia polityki dywidendowej w następnych latach.