Dywidendy 2019 podsumowanie. Spółek wypłacających zyski ubywa, ale stopa dywidendy pozostaje wysoka
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 gru 2019, 06:00

Dywidendy 2019 podsumowanie. Spółek wypłacających zyski ubywa, ale stopa dywidendy pozostaje atrakcyjna

Drugi rok z rzędu spada liczba oraz odsetek spółek z GPW wypłacających dywidendy. W 2019 roku zyskiem z inwestorami podzieliło się zaledwie 168 podmiotów z rynku głównego. Średnia stopa dywidendy także spadła, choć wciąż jest jedną z najwyższych w tej dekadzie.

Coraz mniej spółek, które wypłacają dywidendy

W porównaniu do 2018 r. liczba spółek płacących dywidendy spadła o ponad 8%. W dużej mierze wynika to z kurczenia się całego rynku kapitałowego. Od zeszłego roku ubyło bowiem 17 spółek z GPW. Większość z nich została wycofana na drodze wezwań. Niska wycena i stabilność finansowa podmiotów dywidendowych zachęca ich właścicieli do przeprowadzenia tzw. delistingu, czyli zejścia z parkietu. Na parkiet weszły natomiast spółki, które w większości nie wypłacają dywidendy jak XTPL, DataWalk czy Boombit.

W 2019 r. odsetek spółek wypłacających dywidendę w danym roku wyniósł 37% i tym samym jest niższy o 2 punkty procentowe od zeszłorocznego wyniku (39%) i aż o 4 pkt. proc. od wyniku za 2017 rok.
 

Odsetek spółek wypłacających dywidendy w latach 2006 – 2019

 

Zobacz także: 14 solidnych dywidendowych spółek, które w 2020 roku mogą wypłacić wyższą dywidendę

Wysoka stopa dywidendy powyżej 4%

Mimo dużego spadku ilości spółek dywidendowych, wysokość samych wypłat w stosunku do kursu akcji pozostaje bardzo atrakcyjna. Średnia stopa dywidendy obliczana na podstawie kursu w dniu odcięcia dywidendy wciąż jest wysoka. W 2019 r. mediana dla spółek z rynku głównego wyniosła 4,14%. Jest to mniejsza wartość, niż rok wcześniej (4,34%), ale wciąż można uznać ją za wyjątkowo atrakcyjną i jedną z najwyższych w dekadzie.
 

Mediana stopy dywidendy w latach 2006 - 2019

 

Zobacz także: 7 dywidendowych spółek w silnym trendzie wzrostowym na przekór spadającym indeksom 

Mimo zmniejszenia się w ostatnich latach odsetka spółek wypłacających dywidendę, można uznać, że nasz rynek staje się coraz bardziej rozwinięty. Liczba spółek wypłacających zyski w sposób regularny jest znaczna. Ponad 100 podmiotów wypłaca rok w rok dywidendy od co najmniej 3 lat. Aż 80 spółek robi to regularnie od 5 lat. Mamy też prawdziwych weteranów, którzy nieustannie od ponad 10 lat dzielą się zyskami – jest ich obecnie 31.

Spośród weteranów 8 spółek wypłaca dywidendy od co najmniej 15 lat. Są to: ATM Grupa, Dębica, Efekt, Hydrotor, Kruszwica, Neuca, Śnieżka, Stalprofil.

Zobacz także: Jak inwestować w spółki wypłacające dywidendę - 4 sposoby

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.