Dywidenda od Dom Development w 2020 roku będzie rekordowa. Inni deweloperzy powoli rezygnują z wypłat zysków
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
06 kwi 2020, 08:11

Dywidenda od Dom Development w 2020 roku będzie rekordowa. Inni deweloperzy powoli rezygnują z wypłat zysków

Kiedy inni rezygnują z dywidend, Dom Development zamierza wypłacić najwyższą w historii i jednocześnie o najwyższej stopie przekraczającej 14% dywidendę na GPW.

Aktualizacja 6 kwietnia 2020 r. godz 9:39 : Zarząd Dom Development zawiesza rekomendację w sprawie dywidendy. Nowa rekomendacja zarządu spółki dotycząca podziału zysku netto spółki za rok 2019 zostanie opublikowana w późniejszym terminie.

„Zawieszenie rekomendacji Zarządu Spółki dotyczącej wypłaty dywidendy ma na celu umożliwienie Zarządowi oraz Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy podjęcie decyzji dotyczących wypłaty oraz terminu dywidendy za 2019 rok przy lepszym zrozumieniu wpływu pandemii COVID-19 na polską gospodarkę i rynek mieszkaniowy, a także bilans i płynność finansową Spółki” - czytamy w komunikacie spółki.

Dom Development jest jedną z niewielu spółek na GPW, które mogą pochwalić się regularnością wypłat dywidendy od 14 lat. Także w tym roku, mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, spółka zamierza podzielić się zyskiem z akcjonariuszami.

Wypłata będzie rekordowa z kilku względów. Spółka zamierza wypłacić aż 9,50 zł na jedną akcję, czyli o 45 groszy więcej niż przed rokiem. Co roku dywidendy Dom Development rosną i to szybko, jeszcze cztery lata temu akcjonariusze otrzymali wypłatę niemal trzy razy niższą.

Dywidendy Dom Development

Dywidenda dewelopera wyróżnia się też na tle innych spółek, które nie przestraszyły się epidemii. Przy obecnym kursie stopa dywidendy przekracza 14% i jest najwyższa na rynku. Wynika to z gwałtownego spadku kursu akcji. Od dnia ogłoszenia rekomendacji zarządu, wartość spółki na GPW skurczyła się aż o 36%.

Dywidendy zapowiedziane przez spółki na GPW

Nazwa spółkiOstatni dzień z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyOd tylu lat dywidenda jest wypłacana
DOMDEV (DOM)2020-06-1614,1%od 14 lat
ODLEWNIE (ODL)2020-07-296,8%od 4 lat
ASSECOBS (ABS)2020-05-155,9%od 12 lat
KRVITAMIN (KVT)2020-04-295,4%od 5 lat
XTB (XTB)2020-04-285,2%od 2 lat
IZOSTAL (IZS)2020-07-225,2%od 4 lat
PKNORLEN (PKN)2020-07-105,0%od 8 lat
PEPEES (PPS)2020-06-294,2%od 2 lat
KERNEL (KER)2020-04-212,9%od 6 lat
STALEXP (STX)2020-04-082,1%od 4 lat

Zobacz także: Wzrost dywidendy z 1 zł do 24 zł w 18 lat - poznaj jedną z najbardziej dywidendowych spółek w historii GPW

Inni deweloperzy rezygnują z dywidendy. Dom Development także zwiększa rezerwę

Tymczasem niektórzy deweloperzy już zapowiedzieli rezygnację z wypłaty zysku w tym roku. Pierwszą spółką był Lokum Deweloper, który dzieli się regularnie zyskiem od 4 lat. W tym roku akcjonariusze nie otrzymają wypłaty zysku. Zarząd rekomenduje przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy w celu zabezpieczenia sytuacji finansowej w związku z dalszym rozprzestrzenianiem się zagrożenia epidemiologicznego.

Także zarząd ATAL-u zapowiedział rezygnację z dywidendy, ale tylko za 2019 r. Prezes zamierza wznowić rekomendowanie wypłat w przyszłym roku.

Zobacz także: Lista spółek, planujących wypłacić dywidendy w 2020, pomimo epidemii koronawirusa oraz tych, które zawieszają przez niego wypłaty

Mimo że zarząd Dom Development podtrzymuje wypłatę, to także zamierza zwiększyć kapitał zapasowy. Po raz pierwszy od 2012 r. spółka nie wypłaci całego zysku. 6% nadwyżki, czyli 65 mln zł, zostanie przeznaczone na kapitał zapasowy.

„Zarząd podtrzymuje intencję wypłacania akcjonariuszom Spółki jak najwyższych dywidend przy jednoczesnym utrzymaniu silnego bilansu i wysokiej płynności. W ocenie Zarządu wysoki zwrot z kapitału własnego (ROE) Spółki oraz jej Grupy umożliwi utrzymanie się w czołówce spółek notowanych na GPW pod względem stopy dywidendy przy jednoczesnym przeznaczeniu części zysków na wzmocnienie jej bilansu” - czytamy w komunikacie spółki.

Notowania Dom Development

Dom Development

Dom Development zamierza więc pozostać spółką dywidendową, która utrzymuje ciągłość wypłat nawet w najtrudniejszych czasach. Zarząd zapowiada też, że jego intencją jest zwiększanie nominału dywidendy w następnych latach tak, by stopa wzrostu dywidendy na akcję przekraczała stopę inflacji mierzoną wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych.

To może być bardzo ciekawy rok pod względem dywidend wypłacanych w branży deweloperskiej. Sektor w ostatnich latach dynamicznie rósł i wiele spółek dzieliło się coraz wyższym zyskiem. Na razie jednak tylko jedna z nich zapowiedziała i podtrzymuje chęć wypłaty. Dwie się wycofały, a kilka kolejnych dywidendowych spółek jeszcze nie wydało rekomendacji. Jednak sytuacja w jakiej się wszyscy znaleźliśmy szybko się zmienia. Mimo rekordowych zysków, wiele spółek może zawiesić wypłaty. Czekamy i obserwujemy rozwój wypadków.

Zobacz także: KNF dokręca śrubę bankom i ubezpieczycielom – zaleca wstrzymanie dywidendy ze względu na koronawirusa

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.