Polskie banki nie wypłacą w 2020 roku dywidendy. Akcje aż 5, w tym PKO BP, znalazły się najniżej w historii
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 kwi 2020, 06:59

Polskie banki nie wypłacą w 2020 roku dywidendy. Akcje aż 5, w tym PKO BP, znalazły się najniżej w historii

Kursy połowy notowanych na GPW banków są najniższe w historii. Pandemia, obniżki stóp procentowych oraz odwołanie dywidendy nawet przez banki słynące z regularnych wypłat, wywołały drastyczną przecenę akcji w tym sektorze.

Od rozpoczęcia kryzysu związanego z koronawirusem, notowania indeksu WIG-Banki spadły o 47%. Obecnie cały sektor jest wyceniany na poziomie, który ostatni raz był widziany w lipcu 2009 r. Niestety notowania części banków spadły o wiele niżej. Sytuacja rynkowa nie sprzyja inwestycji w ten sektor. Ponadto, pod koniec marca, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nakazała wstrzymanie wypłat dywidendy przez wszystkie banki.

Indeks WIG-Banki

WIG-banki

Zobacz także: Insiderzy rzucili się na akcje amerykańskich banków. Na GPW chyba na to za wcześnie

Banki w tym roku nie wypłacą dywidendy

KNF oczekuje od banków i ubezpieczycieli wstrzymanie całości wypracowanego zysku w spółce ze względu na trwającą epidemię koronawirusa. Miesiąc temu Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF, zaapelował o niewypłacanie dywidendy w celu wzmocnienia bazy kapitałowej banków. W ten sposób najważniejsze instytucje finansowe będą mogły reagować skuteczniej na przyszłe zagrożenia.
 


Na apel KNF odpowiedziała już większość banków, w tym te, które wypłacały dywidendę nieprzerwanie od wielu lat. W poniedziałek wstrzymanie wypłaty zysku zadeklarował zarząd Banku Handlowego, który wypłaca dywidendę od 1998 r. z jedyną przerwą w postaci kryzysowego 2009 r. Walne zgromadzenie ING Banku Śląskiego przegłosowało wstrzymanie dywidendy i, podobnie jak w przypadku Banku Handlowego, pozostawienie części zysku niepodzieloną.

To może być pierwszy taki rok w sektorze bankowym od 2009 r., choć w tamtym czasie akcjonariusze otrzymali dywidendę od PKO Banku Polskiego. Obecnie zarząd PKO nie podał jeszcze rekomendacji dotyczącej podziału zysku, ale także w tym przypadku spodziewać się można wstrzymania dywidendy.

Zobacz także: KNF dokręca śrubę bankom i ubezpieczycielom – zaleca wstrzymanie dywidendy ze względu na koronawirusa

Notowania banków na historycznych minimach

Sytuacja, w której znalazły się banki wywołana przez kryzys koronawirusa, odbiła się na notowaniach ich akcji. W ostatnich dwóch miesiącach kursy akcji Alior Banku, Banku Ochrony Środowiska, PKO BP, Idea Bank, Santander oraz Unicredit znalazły się na historycznych minimach. Do tego grona można także dodać bank Getin Noble, jeśli pominąć sesję z 20 listopada 2018 r (kiedy kurs akcji przereagował na aferę podsłuchową w KNF).

W przypadku PKO Banku Polskiego kurs znalazł się poniżej pierwszej sesji notowań w 2004 r., Warto jednak zaznaczyć, że jeśli uwzględnimy dywidendy wypłacone przez wszystkie lata obecności spółki na giełdzie, to akcjonariusze są wciąż na małym plusie.

Akcje pozostałych banków także zostały znacząco przecenione. W przypadku banków Handlowego, Millennium, mBanku i Santander Bank Polska ostatnio tak niski kurs akcji był widziany 11 lat temu, w 2009 r. Natomiast kurs banku PEKAO spadł do poziomów z 2000 r., a uwzględniając wypłacone dywidendy – do poziomu z marca 2009 r.
 

BankTickerKurs na poziomie z roku
PEKAOPEOpaździernik 2000 r.
HANDLOWYBHWkwiecień 2009 r.
MILLENNIUMMILmaj 2009 r.
MBANKMBKsierpień 2009 r.
SANPLSPLwrzesień 2009 r.
INGBSKINGlipiec 2016 r.
BNPPPLBNPmaj 2019 r.
GETINOBLEGNBminima historyczne (pomijając sesję z listopada 2018 r.)
ALIORALRminima historyczne
BOSBOSminima historyczne
IDEABANKIDAminima historyczne
PKOBPPKOminima historyczne
SANTANDERSANminima historyczne
UNICREDITUCGminima historyczne

Zobacz także: Ministerstwo Finansów mocno obniża od maja oprocentowanie obligacji skarbowych, również tych indeksowanych inflacją

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.