Dywidenda PKN Orlen 2020: najniższa wypłata zysku od 2004 roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 maj 2020, 18:06

Orlen przedstawił nową rekomendację wypłaty zysku. To będzie najniższa wypłacona dywidenda od 2004 roku

Zarząd PKN Orlen zdecydował się na obniżenie rekomendacji dywidendy z 3 zł do 1 zł na akcję.

Obniżenie zaproponowanego w marcu poziomu dywidendy zostało przedstawione ze względu na bieżącą oraz prognozowaną sytuację makroekonomiczną na rynkach finansowych i w sektorze paliwowo-energetycznym. Zarząd uwzględnił też planowane wydatki inwestycyjne grupy Orlen.

Zgodnie z podjętą dzisiaj decyzją, zarząd będzie rekomendował wypłacenie 427,7 mln zł z zysku na dywidendę, oraz przeznaczenie 4 385,9 mln zł na kapitał zapasowy spółki. Jednocześnie spółka podtrzymuje zaproponowaną wcześniej datę wypłaty w dniu 28 lipca.
 

Najniższa dywidenda od lat

Po obniżeniu rekomendowanej części zysku z przeznaczeniem na dywidendę, stopa dywidendy spadła z 4,98% do 1,66%. Będzie to najniższa dywidenda wypłacona przez spółkę od lat. Ostatnio tak niska wypłata była w 2004 r., kiedy akcjonariusze otrzymali 0,65 zł na akcję. W następnych latach dywidendy przekraczały 1,50 zł. Rok temu spółka wypłaciła 3,50 zł na akcję.

Choć obniżenie rekomendacji jest znaczne, należy zauważyć, że w tym roku kalendarzowym szerokie grono spółek w ogóle rezygnuje z wypłaty. Orlen dzieli się zyskiem od 2000 r. z przerwami w latach 2009 – 2012.

By otrzymać dywidendę, należy posiadać akcje spółki na rachunku na koniec sesji w dniu 10 lipca.
 

Dywidendy Orlen

Zobacz także: Zarząd PKN Orlen obniża rekomendację dywidendy za 2019 rok do 1 zł na akcję

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.