W 2020 roku wartość wypłaconych dywidend na świecie może spaść o 35% rok do roku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 maj 2020, 06:15

W 2020 roku wartość wypłaconych dywidend na świecie może spaść o 35% rok do roku

Koronawirus uderzy mocno w spółki dywidendowe. Spora część z nich przestanie się dzielić zyskami – ostrzegają analitycy firmy Janus Henderson.

Około 35% dywidend może w tym roku nie zostać wypłaconych, albo ich wypłata zostanie przesunięta na 2021 rok. Tak wynika z raportu opublikowanego ostatnio przez firmę Janus Henderson liczącą Global Dividend Index.

Zobacz także: 16 spółek dywidendowych, które w 2020 po raz pierwszy od wielu lat nie wypłacą zysków akcjonariuszom

Dywidendowy krach

Zdaniem autorów raportu, w najgorszym scenariuszu w 2020 roku w skali świata zostaną wypłacone dywidendy o wartości około 933 mld USD, co będzie oznaczało spadek rok do roku o 436 mld USD, czyli o 35%. Oczywiście, z tak niskiej bazy będzie się można spodziewać dynamicznego odbicia w 2021 roku. W najlepszym scenariuszu wartość dywidend spadnie w tym roku o 15% r/r, do 1,21 bln USD.

Wartość wypłacanych dywidend w skali świata (mld USD)

dywidendy świat

Z punktu widzenia wielbicieli spółek dywidendowych to wielka szkoda, że nadeszła pandemia, gdyż w I kwartale 2020 roku spółki giełdowe z całego świata wypłaciły rekordowo dużo zysków: aż 275 mld USD, co oznaczało wzrost o 3,6% w stosunku do analogicznego kwartału 2019 roku.

Problem w tym, że spora część dywidend pochodzi z sektora bankowego (1/6) oraz od spółek defensywnych (np. użyteczności publicznej). Co prawda pomoc publiczna podczas koronakryzysu weszła na niespotykane wcześniej poziomy, ale to nie oznacza, że sektor bankowy czy spółki defensywne będą mogły swobodnie dzielić się zyskami z akcjonariuszami.

Zobacz także: Wystarczą dwa aktywa, aby portfel przetrwał kryzys wywołany przez epidemię - uważa ekspert z USA

Europejskie banki nie podzielą się zyskami

Jeśli chodzi o regiony świata, to najbardziej poszkodowana w zakresie spadku dywidend będzie Europa – wynika z prognoz analityków Janus Henderson. Będzie tak dlatego, że Europejski Bank Centralny i nadzory krajowe na Starym Kontynencie bardzo niechętnie patrzą na wypłacanie dywidend przez banki. A podczas kryzysu dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami w sektorze bankowym stało się niemal niemożliwe. O wiele mniej poszkodowanym regionem będzie Ameryka Północna, gdzie spółki koncentrują się raczej na skupie akcji własnych. Nie będzie też wielkiego załamania na dywidendach w Azji.

Notowania indeksów dywidendowych Janus Henderson

dywidendy regiony

„Obecna recesja wydaje się wyjątkowo brutalna. Jednak wyjątkowe są także uruchomione środki pomocowe. Miejmy nadzieję, że przyniosą oczekiwane skutki. Niestety, spadek wartości wypłacanych dywidend jest nie do uniknięcia w tych warunkach. Wydaje się, że co najmniej przez najbliższe 12 miesięcy otoczenie nie będzie sprzyjało spółkom do tego, by dzieliły się zyskami z akcjonariuszami” – podsumował raport Ben Lofthouse, wiceszef działu rynku akcji w Janus Henderson.

Źródła wykresów: Janus Henderson

Zobacz także: Przez działania Fed, Wall Street zupełnie rozjechała się z realną gospodarką, być może najbardziej w historii

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.