Spółki, które od 10 lat wypłacają coraz wyższą dywidendy - nawet w czasie epidemii covid-19
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 wrz 2020, 06:30

9 spółek, które od 10 lat wypłacają coraz wyższą dywidendę, nawet w czasie pandemii

W tym roku nastały ciężkie czasy dla inwestorów dywidendowych. Mimo to, wciąż możemy znaleźć spółki na GPW, które, nie dość, że wypłacają dywidendę od dekady, to jeszcze starają się zwiększać jej wartość z roku na rok.

Na rynku spadła znacząco liczba spółek, które wypłacają regularnie dywidendy. W tym roku wiele podmiotów wstrzymało podział zysku z akcjonariuszami ze względu na pandemię koronawirusa. Są na szczęście wyjątki. Kilka spółek nie tylko zachowało wieloletnią ciągłość wypłaty dywidendy, ale też postarały się, by wypłaty były co pewien czas wyższe. W tym roku także wypłaciły wyższą, bądź przynajmniej na tym samym poziomie dywidendę w porównaniu z zeszłym rokiem.

Zobacz także: Dywidendy to są fakty, cena akcji to tylko opinie 

Śnieżka #SKA

Od 17 lat dywidendę wypłaca producent farb i lakierów Śnieżka. W tym roku akcjonariusze otrzymali 2,60 zł na akcję, czyli mniej więcej 3% obecnej wartości akcji. Spółka regularnie wykazuje zysk netto na coraz wyższych poziomach, co daje nadzieję na kontynuację wzrostu dywidendy.

W latach 2015-2017 wartość dywidendy była wyższa, bo sięgała nawet 3,20 zł, ale wynikało to z wypłaty ponad 75% skonsolidowanego zysku netto, podczas gdy obecnie spółka wypłaca ok połowy jego wartości.

Neuca #NEU

Bardzo długą historię wypłat ma też dystrybutor farmaceutyków, Neuca. Spółka dzieli się zyskiem rok w rok od 16 lat. W tym roku inwestorzy otrzymali dywidendę rekordowej wysokości 8,65 zł na akcję, czyli o 17% wyższą niż w 2018 r.

Neuca jest idealnym przykładem spółki starającej się zwiększać wartość dywidendy każdego roku. Jeszcze 5 lat temu akcjonariusze otrzymali połowę mniejszą wypłatę. Regularny wzrost dywidendy uzasadniony jest podobnym wzrostem przychodów. Stopa dywidendy jest niestety niska, ale warto nadmienić, że spółka prowadzi też częste skupy akcji, które także można traktować jako formę wypłaty zysku.

Dom Development #DOM

Podobną spółką do Neuki pod względem regularności wzrostu przychodów i wypłat coraz wyższych dywidend, jest Dom Development. Spółka dzieli się regularnie zyskiem od 14 lat. Co roku inwestorzy otrzymują większą wypłatę. Polityka dywidendowa zakłada dzielenie się całym zyskiem z akcjonariuszami.

W tym roku zarząd zawiesił decyzję o podziale zysku, ale ostatecznie zdecydował się powrócić do pierwotnej rekomendacji wypłaty 9,50 zł na akcję. Jest to niemal trzykrotnie wyższa wartość niż 5 lat temu, kiedy inwestorzy otrzymali 3,25 zł na akcję. Stopa dywidendy, przy aktualnym kursie i założeniu wypłaty w przyszłości dywidendy tej samej wysokości, wynosi 9,3%.

Wawel #WWL

Od 13 lat, rok w rok, regularnie wypłaca dywidendę producent słodyczy, Wawel. Spółka stara się co kilka lat zwiększać wartość wypłacanej dywidendy. W tym roku akcjonariusze otrzymali 30 zł na akcję, czyli o 20% więcej niż przed rokiem. Jednak warto zauważyć, że za coraz wyższymi wypłatami nie idą w parze coraz wyższe przychody i zysk netto. Spółka od kilku lat utrzymuje poziom przychodów mniej więcej na tym samym poziomie.

Unibep #UNI

Jedno z największych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, Unibep, dzieli się zyskiem regularnie od 12 lat. Co roku stara się wypłacić dywidendę wyższą, bądź przynajmniej na tym samym poziomie, co przed rokiem. Akcjonariusze w tym roku otrzymali 22 grosze na akcję, czyli o 50% więcej niż przed 5 laty.

W ostatnich latach spółka utrzymuje poziom przychodów na podobnym poziomie, ale zwiększa powoli zysk na akcję. Sprawia to, że raczej przyszłe wypłaty dywidendy nie są zagrożone. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że na dywidendę zwykle przeznaczone jest ok. jednej czwartej zysku.

Zobacz także: Urzędniczka z USA zarobiła 22 mln USD na inwestowaniu w spółki dywidendowe - poznajcie Anne Scheiber 

Asseco Business Solutions #ABS i Asseco SE #ASE

Dwie spółki informatyczne z grupy Asseco także mogą pochwalić się regularnymi wypłatamy zysku od kilkunastu lat. Co więcej, wartość dywidendy rośnie z roku na rok. Co istotne, coraz hojniejsze dywidendy są poparte wzrostem przychodów i zysków.

Do tej grupy dołączyć powinniśmy też trzecią spółkę, Asseco Poland #ACP, która także wykazuje regularny wzrost przychodów i zysków. W ostatnich latach także wzrasta wartość wypłacanej dywidendy. Wyjątkiem jest ten rok, w którym spółka wypłaciła 3,01 zł na akcję, czyli nieco mniej niż w roku poprzednim (3,07 zł)

Grupa Kęty #KTY

Od 11 lat regularnie zyskiem dzieli się producent komponentów aluminiowych, Grupa Kęty. W tym roku inwestorzy ponownie otrzymają wyższą i jednocześnie rekordową wypłatę w wysokości 35 zł na akcję. Podnoszenie wartości dywidendy jest poparte wzrostem przychodów i zysku netto.

Co ważne, tegoroczna dywidenda nie została jeszcze przydzielona. By ją otrzymać, należy mieć akcje spółki na rachunku na koniec sesji w dniu 17 września. Stopa dywidendy nie jest mała i wynosi 7,4%

Ambra #AMB

Do tego zestawienia warto też dodać spółkę Ambra. Wypłaca ona regularnie zyski od 11 lat i co roku stara się zwiększać wartość dywidendy. Na taki ruch pozwala utrzymywanie wzrostu przychodów i zysku netto.

Ambra, ze względu na przesunięty rok obrotowy, dopiero niedawno ogłosiła rekomendację podziału zysku za 2019/2020 r. Spółka zdecydowałaby się na wypłatę dywidendy na tym samym poziomie co przed rokiem. Jej stopa dywidendy wynosi więc ok. 4%

Podsumowując, w tym roku naprawdę trudno było dobrać spółki do portfela dywidendowego. Pandemia spowodowała, że wiele, do tej pory regularnie wypłacających zyski spółek, wstrzymało albo zmniejszyło wypłaty. Na szczęście wciąż możemy znaleźć firmy, które starały się podtrzymać wieloletnią tradycję wypłat. Na dole przedstawiamy ich zestawienie wraz z szacunkową stopą dywidendy obliczoną na podstawie aktualnego kursu i założeniu wypłaty na podobnym poziomie w przyszłym roku.

Lista spółek dywidendowych

SpółkaTickerOd tylu lat dywidenda jest wypłacanaStopa dywidendy
SNIEZKASKAod 17 lat2,9%
NEUCANEUod 16 lat1,9%
DOMDEVDOMod 14 lat9,3%
WAWELWWLod 13 lat5,5%
UNIBEPUNIod 12 lat3,0%
ASSECOBSABSod 12 lat5,1%
ASSECOSEEASEod 11 lat1,6%
KETYKTYod 11 lat7,4%
AMBRAAMBod 11 lat4,0%

Zobacz także: Dywidendy, lista, artykuły w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost