Dziś ostatni dzień, aby otrzymać wysoką 14% dywidendę PragmaGO
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 paź 2020, 10:05

Dziś ostatni dzień, aby otrzymać wysoką 14% dywidendę PragmaGO

Jedna z ostatnich wypłat zysków w tym roku zaskakuje wysoką stopą dywidendy sięgającą 14%. PragmaGO podzieli się zyskiem w celu... skompensowania należności.

PragmaGO, spółka z branży faktoringowej, wypłaci 10.7 mln zł w postaci dywidendy. Dniem dywidendy będzie 23 października. Oznacza to, że prawo do udziału w wypłacie będą mieli akcjonariusze posiadający akcje na koniec dzisiejszej sesji, 21 października. Następnego dnia można już sprzedać walory zachowując prawo do dywidendy.

Inwestorzy otrzymają 3,90 zł na każdą posiadaną akcję spółki. Oznacza to, że stopa dywidendy, przy dzisiejszym kursie sięga 14%. Będzie więc to jedna z najwyższych dywidend wypłaconych w tym roku na GPW.

Zobacz także: "Budowa sieci dystrybucji systemowej to nasz główny kierunek rozwoju sprzedaży" - relacja z czatu z prezesem zarządu PragmaGO

Rozliczenia pomiędzy spółkami powodem wypłaty wysokiej dywidendy

W celu wypłaty tak znaczących środków, przekraczających zysk netto za 2019 r. spółka uruchamia kapitał zakładowy, czyli zatrzymany zysk z lat ubiegłych.

Dywidenda PragmaGO jest nietypowa nie tylko z powodu jej znacznej wysokości. Niecodzienny jest też powód jej wypłaty. Otóż część dywidendy, która będzie przeznaczona na rzecz większościowego akcjonariusza, czyli Pragma Inkaso, zostanie przez spółkę skompensowana z należnościami spółki wobec Pragma Inkaso. Pozwoli to znacząco zredukować wartość udzielonych pożyczek dla Pragma Inkaso, a docelowo całkowicie je rozliczyć.

Oznacza to, że w praktyce PragmaGo wypłaci tylko ok. 2 mln zł w gotówce, a 8,7 mln zł zostanie rozliczone na papierze.

Czy w związku z tym możemy spodziewać się, że następne dywiendy będą równie wysokie? Raczej nie, gdyż tym razem spółka sięgnęła do zatrzymanej części nadwyżek finansowych z lat poprzednich. W następnych latach zarząd zamierza rekomendować przeznaczanie na dywidendę większości wypracowanego zysku:

"Jeśli chodzi o dywidendę to w ramach strategii jaką przygotowujemy (obecna kończy się w 2020 r.) będziemy przedstawiać politykę rekomendowaną przez zarząd. Na dziś podtrzymujemy to co sygnalizowaliśmy w raportach okresowych i strategii: będziemy rekomendować przekazywanie akcjonariuszom istotnej części zysku. Obecna dywidenda ma natomiast charakter wyjątkowy o tyle, że sięgamy również do zysku z lat ubiegłych, kolejne niekoniecznie będą w związku z tym aż tak wysokie." - powiedział na czacie inwestorskim prezes zarządu PragmaGO, Tomasz Boduszek

By otrzymać dywidendę, należy posiadać akcje PragmaGO na koniec sesji 21 października. Spółka przekaże środki na konta maklerskie tydzień później, tj. 30 października.

Zobacz także: Dywidendy: tabela wypłat, artykuły w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.