KGHM wraca do wypłacania dywidendy. Zarząd wykazał ile zysku chce wypłacić w 2021 roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 maj 2021, 17:47

KGHM wraca do wypłat zysków. Zarząd zarekomendował dywidendę za 2020 r.

Zarząd KGHM zarekomendował wypłatę 300 mln zł z zysku za 2020 r. na poczet dywidendy. To pierwsza wypłata po kilkuletniej przerwie. Inwestorzy w trakcie sesji uznali, że dywidenda jest niezbyt wysoka, bo kurs akcji KGHM z prawie +4% w trakcie sesji kończy na -0,7%.

Spółka przeznaczy na dywidendę niecałe 17% zysku wygenerowanego w 2020 r. Pozostałe środki zostaną przeznaczone na kapitał zapasowy spółki. Na jedną akcję przypadnie więc 1,50 zł co przy obecnym kursie akcji daje stopę dywidendy na poziomie niecałe 0,7%. .

Zobacz także: 10 spółek z bardzo wysoką dywidendą powyżej 7%, a nawet 10% oraz 57 rekomendacji wypłat dywidend

Pierwsza wypłata po 4 latach przerwy

Tegoroczna dywidenda KGHM będzie pierwszą od 2017 r. Wcześniej spółka dzieliła się zyskiem regularnie co roku przez 13 lat z rzędu. Ostatnia wypłata była niższa od obecnej i wyniosła zaledwie 1 zł na akcję, ale już dywidendy z poprzednich lat były znacznie wyższe.
 

Dywidendy KGHM


Także stopa dywidendy w tym roku będzie wyjątkowo niska. W porównaniu do kursu akcji, wynosi ona obecnie ledwo 0,7%.

„Rekomendacja Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. jest wynikiem analizy aktualnych możliwości finansowych Spółki, w kontekście realizowanego programu inwestycyjnego oraz aktualnej i przewidywanej sytuacji na rynku metali. Jest ona zgodna z obowiązującą Polityką Dywidendową KGHM Polska Miedź S.A., zakładającą zachowanie równowagi pomiędzy poziomem wypłacanej dywidendy a możliwościami efektywnego inwestowania Spółki w warunkach aktualnego poziomu zadłużenia Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A.” - podano w komunikacie spółki.

Rada nadzorcza już oceniła wniosek zarządu pozytywnie. Ostateczną decyzję o wypłacie podejmie walne zgromadzenie.

By móc uczestniczyć w wypłacie dywidendy, należy posiadać akcje spółki na rachunku pod koniec sesji w dniu 17 czerwca. Wypłata dywidendy nastąpi w dniu 29 czerwca.

Zobacz także: Dywidendy, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.