Dywidendy 2022: 8 spółek, które wypłacą zyski jeszcze w w tym roku, a stopa dywidendy przekroczy nawet 8%
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
17 paź 2022, 07:00

8 dywidend od spółek z GPW do wypłaty jeszcze w tym roku, a stopa dywidendy przekracza nawet 8% - dogrywka sezonu dywidendowego

Wypłaty dywidend nie są zwykle realizowane na jesieni. Jednak, nawet po kilku miesiącach od sezonu, możemy znaleźć spółki chętne do podzielenia się zyskiem z poprzedniego roku oraz takie, które już dzielą tegoroczny zysk proponując zaliczki na poczet przyszłej dywidendy.

Trzy spółki ogłosiły wypłatę dywidendy za zyski z zamkniętego ostatniego roku obrotowego. Kolejne 5 zdecydowało się na wypłatę zaliczki na poczet dywidendy z zysku za 2022 r. Stopa dywidendy, czyli stosunek wartości wypłaty do aktualnej ceny akcji, przekracza aż w połowie przypadków 5% w tym w jednym 8%.

Dogrywka sezonu dywidendowego. 8 spółek, które podzielą się zyskiem

Najwyższą stopą dywidendy może pochwalić się Rainbow Tours #RBW. Jej wartość wynosi 8,3%. Walne zgromadzenie akcjonariuszy podjęło decyzję o wypłacie dywidendy w wysokości 1,50 zł na akcję. Składa się ona z części zysku za 2021 r. (38% zysku) oraz z ponad połowy zatrzymanych zysków za rok 2019. Wartość dywidendy przekracza więc zysk za 2021 r. i to może być powodem wysokiej stopy dywidendy. Aby otrzymać wypłatę należy posiadać akcje spółki po sesji w dniu 19 października.

Także wysoką stopę dywidendy 6,1% ma Capital Park #CPG. Zarząd spółki zarekomendował wstępnie wypłatę 56 gr na akcję w postaci zaliczki na poczet przyszłorocznej dywidendy. Zaliczka jest większa od dywidendy wypłaconej w lipcu tego roku.

„Wypłata zaliczki na poczet dywidendy wymagać będzie odrębnej decyzji Zarządu Spółki, zgody Rady Nadzorczej Spółki oraz utworzenia na mocy uchwały walnego zgromadzenia Spółki kapitału rezerwowego, o którym mowa w art. 349 par. 2 KSH.” - podano w komunikacie Capital Park.

Kolejną, bo już 14 z rzędu dywidendę wypłaci Ambra #AMB. Także w tym roku dywidenda będzie wyższa od poprzedniej i wyniesie 1,00 zł na akcję. Ambra jest jedną z nielicznych spółek dywidendowych, które dzielą się regularnie zyskiem od ponad dekady i starają się, by wartość wypłat co roku rosła lub chociaż nie malała. Stopa dywidendy przy aktualnym kursie wynosi 5,1%. Wypłatę otrzymają akcjonariusze spółki, posiadający akcje po ostatniej sesji października (wypłata nie została jeszcze zatwierdzona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy).

Zobacz także: Ambra ponownie wypłaci wyższą dywidendę. Podtrzymuje kilkunastoletnią tradycję regularnych i rosnących wypłat 

Także zarząd Alumetal #AML podjął uchwałę o rekomendacji zaliczki na poczet dywidendy za 2022 r. Jeśli walne zgromadzenie przegłosuje tę uchwałę, inwestorzy otrzymają między 3,20 zł a 3,30 zł na jedną akcję. Do spełnienia przed wypłatą dywidendy jest jeszcze kilka warunków, w tym potwierdzenie kwoty półrocznego zysku netto przez biegłego rewidenta i zgody banku ING, który finansuje spółkę. Te czynniki ryzyka sprawiają, że stopa dywidendy jest wysoka i wynosi 5,0%.

Zarząd Ciech #CIE także podjął uchwałę o wypłacie zaliczki w wysokości 1,50 zł. Musi ona być zatwierdzona przez walne zgromadzenie. Nie podano więc jeszcze daty dnia dywidendy. Stopa dywidendy jest wysoka i wynosi obecnie 4,8%.

Pod koniec września walne zgromadzenie akcjonariuszy Mercor #MCR podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy z zysku za 2021 r. Inwestorzy posiadający akcje po sesji 27 października otrzymają 63 gr na akcję. Stopa dywidendy: 4,7%.

Banco Santander #SAN, który wypłaca regularnie dywidendę od 9 lat, w tym roku, wyjątkowo wypłaci także zaliczkę. Inwestorzy otrzymają 0,06 EUR na jedną akcję jeśli będą mieli akcje pod koniec dnia 28 października. Przy aktualnym kursie Euro i kursie akcji na GPW stopa dywidendy jest niska i wynosi 2,4% ale spółka zamierza także przeprowadzić skup akcji własnych.

Rada nadzorcza STS Holding #STH zatwierdziła propozycję zarządu do wypłaty zaliczki na poczet przyszłorocznej dywidendy. Inwestorzy mają otrzymać 27 gr na akcję. Warunkiem jest posiadanie akcji po sesji 20 października. Stopa dywidendy jest w wysokości 2,0%.

W tabeli poniżej zebraliśmy wszystkie propozycje wypłaty dywidendy, w których wciąż można wziąć udział. Obliczyliśmy też stopę dywidendy przy aktualnym kursie akcji.
 

SpółkaDywidenda na akcjęOstatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendyAktualna stopa dywidendyUwagi
Rainbow Tours  (RBW)1,50 zł19.10.20228,3% 
Capital Park  (CPG)0,56 zł 6,1%Dywidenda zaliczkowa za 2022 r.
Ambra  (AMB)1,00 zł31.10.20225,1%Regularne wypłaty od ponad dekady
Alumetal  (AML)3,20 zł 5,0%Między 3,20 a 3,30 zł. Dywidenda zaliczkowa za 2022 r.
Ciech  (CIE)1,50 zł 4,8%Dywidenda zaliczkowa za 2022 r.
Mercor  (MCR)0,63 zł27.10.20224,7% 
Banco Santander  (SAN)0,06 EUR28.10.20222,4%Dywidenda zaliczkowa za 2022 r. Regularne wypłaty od 9 lat
STS Holding  (STH)0,27 zł20.10.20222,0%Dywidenda zaliczkowa za 2022 r.

Zobacz także: Dywidendy, lista wypłat, artykuły, analizy w Strefie Inwestorów 

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.