Zarząd XTB zarekomendował jaka będzie dywidenda w 2023 roku. Spółka planuje rozpocząć skup akcji
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
08 mar 2023, 15:38

Zarząd XTB zarekomendował jaka będzie dywidenda w tym roku. Spółka planuje rozpocząć skup akcji

Zarząd XTB zarekomendował wypłatę akcjonariuszom 50% wypracowanego w 2022 roku zysku w postaci dywidendy. Do akcjonariuszy trafi więc 3,25 zł dywidendy na jedną akcję. Ponadto spółka zdecydowała się przeznaczyć około 188,7 mln zł na skup akcji własnych w celu ich umorzenia.

Według wstępnych szacunków jednostkowy zysk netto XTB za 2022 rok wyniósł około 761,6 mln zł. Zgodnie z planami na dywidendę ma zostać przeznaczone łącznie około 381,5 mln zł.

Najwyższa dywidenda w historii XTB

Zarekomendowana przez zarząd XTB dywidenda jest zgodna z polityką dywidendową spółki.

- Powyższa rekomendacja Zarządu Spółki jest zgodna z polityką dywidendową XTB, która zakłada rekomendowanie Walnemu Zgromadzeniu wypłaty dywidendy na poziomie 50 - 100 proc. jednostkowego zysku netto Spółki za dany rok obrotowy przy uwzględnieniu czynników takich jak konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu współczynników adekwatności kapitałowej Spółki oraz kapitału niezbędnego do rozwoju Grupy, jak również mając na uwadze wytyczne KNF - napisano w komunikacie.

Z zysku za 2021 rok spółka wypłaciła 1,5 zł dywidendy na akcję. Poprzednie dywidendy kształtowały się na jeszcze niższym poziomie.
 

Dywidenda XTB

Zobacz także: Historia dywidend XTB

Ostatnie 12 miesięcy przyniosło spektakularne wzrosty kursu akcji XTB. Zarekomendowana przez zarząd dywidenda przy obecnym kursie akcji oznacza stopę dywidendy na poziomie 9%.

Kurs akcji XTB od początku 2022 roku

XTB kurs akcji (1)

Zobacz także: Zarząd XTB rekomenduje 3,25 zł dywidendy na akcję i skup akcji

Skup akcji XTB lub jeszcze wyższa dywidenda

Oprócz wypłaty dywidendy spółka planuje również przeprowadzić skup akcji. Potencjalne rozpoczęcie skupu akcji uzależnione będzie jednak od decyzji KNF. Obecna wycena rynkowa XTB to około 4,19 mld zł. Planowana kwota przeznaczona na skup akcji to 188,7 mln zł co przy obecnej wycenie spółki odpowiadać będzie za około 5% wszystkich akcji spółki. W przypadku braku zgodny ze strony KNF środki zostaną przeznaczone na dywidendę. 

„Powyższa rekomendacja oraz przeprowadzenie odkupu akcji własnych uzależnione jest od uzyskania przez Spółkę zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na odkup do 5.683.635 akcji własnych (co stanowi 4,84% ogólnej liczby akcji/głosów w spółce) w terminie do dnia 31 grudnia 2023 r., z przeznaczeniem na ich umorzenie” - napisano w komunikacie.

Spółka podała, że w przypadku ewentualnego braku zgody ze strony KNF na odkup akcji własnych albo przedłużania się okresu na uzyskanie takiej zgody, zamiarem zarządu będzie wypłata akcjonariuszom 75 proc. wypracowanego w 2022 roku zysku, co odpowiadać będzie 4,86 zł dywidendy na jedną akcję.

Zobacz także: XTB publikuje szacunkowe wyniki finansowe. Zaskakujący spadek zyskowności spółki w IV kwartale 2022 roku

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost