Zaliczkowa dywidenda z Asbis. Spółka wypłaci zyski jeszcze w 2023 roku
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 lis 2023, 11:42

Zaliczkowa dywidenda w Asbis. Spółka ustaliła ile zysku wypłaci akcjonariuszom jeszcze w 2023 roku

Rada dyrektorów Asbis uchwaliła wypłatę zaliczki na poczet dywidendy. Inwestorzy jeszcze w tym roku otrzymają część wypracowanych zysków. To będzie szósta zaliczkowa dywidenda dystrybutora IT, którą nieprzerwanie wypłaca w grudniu od 2018 roku.

Asbis Enterprises plc., uznany gracz na rynku dystrybucji IT, podtrzymuje zapowiedzi i ogłasza, po raz kolejny, wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za rok obrotowy 2023. Spółka, znana z konsekwentnej polityki wypłacania dywidend. Dzieli się regularnie zyskiem z akcjonariuszami nieprzerwanie już od 7 lat, a od 5 wypłaca zaliczkowe dywidendy.

Zgodnie z ostatnim komunikatem, Rada Dyrektorów Asbisu zatwierdziła wypłatę zaliczki w wysokości 11,1 mln USD, co przekłada się na 0,2 USD na akcję (około 84 grosze). Przy obecnym kursie daje to około 2,8% stopę dywidendy. Nie należy jednak zapominać, że kolejną wypłatę z zysków wypracowanych w 2023 roku otrzymają w połowie przyszłego. Dzień ustalenia prawa do dywidendy zaplanowano na 27 listopada. Żeby otrzymać środki z dywidendy należy więc mieć akcje Asbis w portfelu po sesji dwa dni robocze wcześniej, czyli 23 listopada. Wypłata ma nastąpić 7 grudnia 2023 roku. W poprzednim roku akcjonariusze otrzymali także 0,2 USD w formie zaliczki, ale druga część wypłaty była znacznie wyższa, co przełożyło się na wartość całkowitej dywidendy w wysokości 0,45 USD na akcję.
 

Kurs akcji ASBiS od początku 2022 roku

ASBiS akcje


Przewodniczący rady dyrektorów, Serhei Kostevitch, podkreśla, że spółka znajduje się w "bardzo dobrej kondycji”, co pozwala na niezakłócone dzielenie się wynikami z akcjonariuszami.

"Asbis jest obecnie w bardzo dobrej kondycji i w dalszym ciągu inwestuje w nowe obszary wzrostu, co z pewnością będzie widoczne w naszych wynikach w kolejnych latach” – mówi przewodniczący rady dyrektorów, Serhei Kostevitch.

Zobacz także: Spółki Skarbu Państwa mogą wypłacić wyższe dywidendy, zapowiada Andrzej Domański. Sprawdzamy, które podmioty z WIG20 mają taki potencjał

Stałe dywidendy od 2016 r. i historia wypłat od 2008 r.

Asbis konsekwentnie podtrzymuje swoje zobowiązanie zawarte w polityce dywidendowej do wypłaty do 50% zysku netto w formie dywidendy. Historia wypłat dywidend przez Asbis sięga 2008 roku. Lecz dopiero od 2016 r. wypłaty stały się regularne, a ich wartość rosła w czasie.

W przeliczeniu na polską walutę, dywidenda Asbis zwiększyła się z poziomu 21 groszy w 2008 r. do łącznej wypłaty 38 groszy już w 2019 r. i aż ponad 2 zł w 2023 r.

Spółka od 2018 roku dzieli się zyskiem „na raty” w formie wypłaty zaliczki na przełomie listopada i grudnia i dywidendy właściwej wypłacanej zwykle w maju.
 

Dywidendy Asbis w latach 2008-2023

Asbis_dywidendy

Zobacz także: Asbis, dywidendy, notowania, rekomendacje w Strefie Inwestorów

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.