Dywidenda z PZU w 2024 roku będzie rekordowa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
14 maj 2024, 10:12

Dywidenda z PZU w 2024 roku będzie rekordowa. Spółka podzieli się z akcjonariuszami zyskiem 14 rok z rzędu

Zarząd PZU zarekomendował wypłatę rekordowej dywidendy, której stopa dywidendy przekracza 8%. Spółka kontynuuje długą tradycję dzielenia się zyskiem. To już 14. wypłata od ubezpieczyciela do akcjonariuszy.

Rekomendowana dywidenda wyniesie 4,34 zł na akcję, co przy aktualnym kursie akcji przekłada się na stopę dywidendy w wysokości około 8%. Zarząd PZU postanowił przeznaczyć na dywidendę 3,74 mld zł z zysku netto za 2023 rok oraz z kapitału zapasowego utworzonego z zysku za 2022 rok. Kwota przeznaczona na dywidendę odpowiada więc ok. 94% wartości zysku netto za 2023 r. bez uwzględniania przesunięć księgowych środków z kapitału zapasowego za 2022 r. i na kapitał zapasowy za 2023 r. Dzień dywidendy ustalono na 17 września 2024 r., a wypłata nastąpi 8 października 2024 r. Jednak ze względu na przesunięcie księgowania transakcji giełdowych, by uczestniczyć w dywidendzie, należy mieć akcje PZU w portfelu po sesji w dniu 13 września.
 

Kurs akcji PZU

PZU (2)


Dodatkowo 8,6 mln zł przeznaczone zostanie na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, a 1,08 mld zł na kapitał zapasowy, który może być w przyszłości także przeznaczony na dywidendę.

Zobacz także: 6 spółek z polskiej giełdy, których zakup akcji spłacił się z dywidendy, nawet w 4 lata

Kolejna dywidenda z długiego cyklu regularnych wypłat

PZU to prawdziwa spółka dywidendowa z długą historią wypłat. Od 2010 roku PZU regularnie dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami, z jedyną przerwą w pandemicznym 2020 roku, którą nadrobiła ponadprzeciętną dywidendą w kolejnym roku. W 2023 roku spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 2,40 zł na akcję, co przekładało się na stopę dywidendy w wysokości 5,8%.

PZU jest znane z utrzymywania stabilnej polityki dywidendowej, która przewiduje wypłatę między 50% a 100% skonsolidowanego zysku netto przypisanego właścicielom jednostki dominującej. Tegoroczna rekomendacja wypłaty dywidendy jest zgodna z Polityką kapitałową i dywidendową Grupy PZU na lata 2021-2024, uwzględniając jednocześnie zalecenia KNF dotyczące polityki dywidendowej na 2024 rok.

Ostateczną decyzję dotyczącą podziału zysku netto PZU za rok obrotowy 2023 podejmie walne zgromadzenie spółki. Propozycja zarządu oznacza, że PZU kontynuuje swoją strategię dzielenia się zyskami z akcjonariuszami, co podkreśla jej długoterminowe plany uczestniczenia w rynku jako spółka dywidendowa.
 

PZU dywidendy

Zobacz także: 11 spółek z bardzo wysoką stopą dywidendy. Nawet powyżej 10%. Sezon w pełni

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.