6 zdrowych spółek, które zapowiedziały dużą dywidendę w 2015 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
04 mar 2015, 07:30

6 zdrowych spółek, które zapowiedziały dużą dywidendę w 2015 roku

6 zdrowych spółek, które zapowiedziały dużą dywidendę w 2015 rokuTrwa okres publikowania raportów rocznych. Spółki rozpoczęły także zapowiedzi wypłat dywidend. Przyjrzyjmy się zatem, które z nich już poinformowały o sowitej dywidendzie w 2015 r. Przekonajmy się też, które z nich są na tyle bezpieczne finansowo aby dawały szansę na wzrost kursu akcji.

Zapowiedzi dywidend na 2015

Tabela 1. Zapowiadana wielkość dywidend spółek z GPW.
Tabela 1. Zapowiadana wielkość dywidend spółek z GPW.

Aż dziewiętnaście spółek zapowiedziało już konkretną kwotę dywidendy, którą mają zamiar wypłacić w 2015 roku. Apator #APT wypłacił w grudniu zaliczkę 30 groszy na akcję, a teraz zapowiada jeszcze 50 groszy dywidendy. Zarząd #CCC, spółki zajmującej się sprzedażą obuwia, będzie rekomendował wypłatę od 2 do 3 zł dywidendy na każdą akcję.

Bank Millennium #MIL oraz teleinformatyczna spółka Qumak #QMK przewidują dywidendę na poziomie od 30% do 50% zysków netto. W podobnych widełkach mieści się też polityka dywidendowa spółki Enea. Jednak wiceprezes zapowiedziała, że zarząd będzie rekomendował wypłatę w okolicach 30% zysku netto, ze względu na wydatki inwestycyjne.

Bogdanka #LWB i Ropczyce #RPC zapowiadają natomiast wypłatę powyżej 50%, a Skarbiec Holding #SKH od 75% do 100% zysku. Quercus #QRS podał 46 groszy na akcję lecz możliwe, że walne zgromadzenie akcjonariuszy podejmie uchwałę by, tak jak w zeszłym roku, zamienić dywidendę na skup akcji po 8,5 zł.

Stopa dywidendy

Możemy na podstawie obecnego kursu akcji i zapowiedzianych dywidend obliczyć stopę dywidendy, czyli jaki zwrot z kapitału otrzyma inwestor z zainwestowanych w spółkę pieniędzy, jeżeli teraz zdecyduje się na zakup jej akcji. Wyniki obliczeń przedstawia Tabela 2.

Tabela 2. Stopa dywidendy spółek obliczona na podstawie kursu z dnia 2 marca 2015 r. oraz trend.
Tabela 2. Stopa dywidendy spółek obliczona na podstawie kursu z dnia 2 marca 2015 r. oraz trend.

Rekordową dywidendę ze wszystkich zebranych spółek zaproponowało Asseco Central Europe a.s. #ACS. Obecna stopa dywidendy wynosi aż 10,32%. Firma AC S.A #ACG. zajmująca się produkcją samochodowych systemów LPG/CNG także, jak co roku chce przeznaczyć prawie cały zysk na wypłaty dla akcjonariuszy. Obecnie stopa dywidendy wynosi dla tej spółki 7,30%.

Oprócz dwóch wyżej wymienionych, aż jedenaście spółek ma obecnie stopę dywidendy powyżej 5% (Tabela 2).

Dodatkowy bonus w postaci wzrostu kursu akcji

Kupując spółki z myślą o dywidendzie należy pamiętać, że jest to inwestycja na dłuższy termin. Dobrze jest więc rzucić okiem na finanse przedsiębiorstwa i ogólny trend. Ograniczy to ryzyko gwałtownych zmian kursu i może także zwiększyć premię z inwestycji poprzez zyski z samego wzrostu kursu akcji.

Zdecydowana większość ze spółek, które zapowiedziały dywidendy i ich stopa wynosi powyżej 5% jest w dobrej kondycji finansowej. Mają dobrą płynność finansową i zadłużenie. Są jednak wyjątki. Elzab S.A #ELZ. oraz Bogdanka #LWB, które są na granicy poprawnej płynności finansowej i może to być sygnał ostrzegawczy. Natomiast M.W. Trade #MWT oraz Orange #OPL mają bardzo złe wskaźniki płynności, a pierwsza z nich ponadto ma bardzo duże zadłużenie sięgające 90%. Warto jednak dodać, że Orange jest bardzo duża, a M.W. Trade ma taką specyfikę działalności.

Wśród spółek, których wartości wskaźników fundamentalnych są na dobrych poziomach i będących w trendzie wzrostowym, są spółki Komputronik #KOM, Quercus #QRS i Talex #TLX. Ostatnio też wzrósł kurs Macrologic S.A #MCL. Skarbiec Holding #SKH i Asseco Central Europe a.s. #ACS. Warto na te sześć spółek zwrócić uwagę. Oprócz sowitej dywidendy można też mieć nadzieję na wzrost ich kursu.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.