Otwarte Fundusze Emerytalne do likidacji. Srodków z OFE trafią na IKE
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
20 lut 2020, 06:30

Otwarte Fundusze Emerytalne do likwidacji - 1 czerwca OFE zmienią się w IKE

Ustawa o przeniesieniu środków z OFE na IKE została już przegłosowana przez Sejm, a teraz trafi do Senatu.

To oznacza, że Otwarte Fundusze Emerytalne już niedługo przestaną istnieć. A dokładniej 1 czerwca 2020 roku, kiedy ustawa wejdzie w życie (z wyjątkiem niektórych artykułów). Ich miejsce zajmą Indywidualne Konta Emerytalne, ale pieniądze z OFE mogą zostać przeniesione do ZUS-u. Wystarczy złożyć wniosek.
 

Zobacz także: Termin składania deklaracji o przeniesienie środków z OFE do ZUS uległ zmianie

Likwidacja OFE coraz bliżej

13 lutego Sejm przyjął ustawę o przeniesieniu środków z OFE na IKE. Teraz trafi ona do Senatu, który będzie mieć 30 dni na jej rozpatrzenie. Ustawa wejdzie w życie od 1 czerwca 2020 roku, jednak nie wszystkie artykuły będą obowiązywać od tej daty.

Obecnie pieniądze w OFE ma blisko 16 mln Polaków. Rząd liczy, że dzięki temu na IKE trafi około 154 mld zł, które będą podlegały dziedziczeniu. Przeniesienie środków ma nastąpić automatycznie 27 listopada 2020 roku, jednak osoby, które nie chcą, aby ich pieniądze trafiły na IKE, mogą złożyć w tym celu odpowiedni wniosek.

To oznacza, że osoby, które chcą przenieść zgromadzone środki na OFE do ZUS-u będą musiały w odpowiednim terminie złożyć wniosek. Na ten moment będą mogły to zrobić od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. Automatycznie do ZUS-u zostaną przekazane pieniądze zgromadzone w OFE przez osoby, które do 2 października 2021 roku osiągną wiek emerytalny.

Nie należy zapominać, że w przypadku gdy pieniądze z OFE trafią na konto IKE, zostanie również automatycznie pobrana opłata przekształceniowa. Będzie ona wynosić 15% i przy naliczeniu zostanie najpierw pobrane 7,5%, i w kolejnym roku 7,5%. Dzięki temu rząd liczy, że do budżetu trafi około 20 mld zł.

Zobacz także: W 2020 roku będzie można odłożyć więcej na emeryturę. Limity wpłat na IKE i IKZE znów wzrosną

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.