Składanie deklaracji o przeniesienie środków z OFE do ZUS rozpocznie się 1 czerwca
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
14 sty 2020, 07:11

Termin składania deklaracji o przeniesienie środków z OFE do ZUS uległ zmianie

Dopiero od 1 czerwca będzie można złożyć deklarację, dzięki której środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych zostaną przeniesione do ZUS-u. Jednak trzeba będzie się pospieszyć, ponieważ możliwość składania wniosków będzie tylko do 1 sierpnia. Po przekroczeniu terminu, środki zostaną automatycznie przeniesione na Indywidualne Konto Emerytalne.

Jeszcze niedawno pisaliśmy, że składanie deklaracji będzie możliwe od 1 stycznia do 28 lutego br. Jednak termin został przesunięty ze względu na opóźnienia w likwidacji OFE. Początkowo ustawa likwidująca fundusze miała obowiązywać od 1 stycznia, jednak przesunięto termin na 1 czerwca. Tym samym Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiada, że w tym samym czasie będzie można składać deklaracje.

Przypominamy, że w przypadku nie złożenia deklaracji, środki automatycznie zostaną przeniesione na IKE. Osoby, które chcą przekazać środki do ZUS-u powinny śledzić na bieżąco sytuację, aby nie przegapić terminu.

Zobacz także: Wkrótce 16 milionów Polaków zadecyduje czy środki z OFE przenieść do IKE czy ZUS

Wybór ZUS-u oznacza złożenie deklaracji

Początkowo, złożenie deklaracji miało być możliwe już od 1 stycznia. Jednak ten termin wstępnie został przesunięty na 1 czerwca 2020 roku, czyli dzień w którym ma zacząć obowiązywać projekt ustawy likwidującej OFE. Wniosek jest obowiązkowy jedynie dla osób, które chcą przenieść swoje środki do ZUS-u. Według zapewnień Ministerstwa, będzie to możliwe do 1 sierpnia 2020 roku. Złożenie deklaracji jest bezpłatne.

Deklaracja nie jest konieczna, jeżeli osoby posiadające środki w OFE chcą je przenieść na IKE. Wtedy następuje to automatycznie, a przy okazji zostaje pobrana opłata transferowa w wysokości 15%. Będzie ona wykonana w dwóch transzach po 7,5% w 2020 i 2021 roku.

W zeszłym tygodniu Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy, która przekształci OFE w IKE. Obecnie na koncie OFE znajduje się ponad 162 mld zł, a decyzję musi podjąć 16 mln Polaków. Jak podkreśla rząd, środki znajdujące się na IKE są w pełni prywatne oraz dziedziczone. Ponadto, przy wypłacie kapitału po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie zostanie pobrana dodatkowa opłata.

Zobacz także: IKE czy ZUS - co zrobić z pieniędzmi z OFE i dlaczego wybór IKE jest naturalny

W 2020 roku podniesiono limity wpłat na konto IKE. W tym roku wyniesie on 15 681 zł, a w porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o blisko 10%. Również wzrósł limit wpłat na IKZE, które w tym roku wynosi 6 272,40 zł.

Wpływ na limit wpłat ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce. Wpłaty na konto IKE nie mogą przekroczyć trzykrotności średniej pensji. W 2020 roku wynagrodzenie ma wynosić ponad 5 tys. zł.

Zobacz także: W 2020 roku będzie można odłożyć więcej na emeryturę. Limity wpłat na IKE i IKZE znów wzrosną

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.