Duże zmiany dla przedsiębiorców oszczędzających na emeryturę poprzez IKZE od 2021 roku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 lis 2020, 07:00

Duże zmiany dla przedsiębiorców co do IKZE od 2021 roku. Więcej na konferencji CZAS NA IKE/IKZE

Od 2021 roku samozatrudnieni będą mogli oszczędzać więcej w ramach IKZE: limit wpłat dla nich ma zostać podniesiony o połowę. Więcej na temat IKE i IKZE można się będzie dowiedzieć na konferencji CZAS NA IKE/IKZE, której jesteśmy patronem medialnym.

Indywidualne konta emerytalne (IKE) i indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) to doskonałe narzędzia do oszczędzania i inwestowania w horyzoncie emerytalnym. Niestety, nie wszyscy Polacy o tym wiedzą. Będą się mogli o tym dowiedzieć więcej, przysłuchując się wystąpieniom szacownych ekspertów podczas konferencji on-line CZAS NA IKE/IKZE, która odbędzie się 23 listopada 2020 (w najbliższy poniedziałek).

Od 2021 roku samozatrudniony może oszczędzać więcej na IKZE

IKZE i IKE to rozwiązania, które pozwalają na korzystanie z ulg podatkowych. Mogą one mieć formę ubezpieczenia na życie z UFK, lokaty bankowej, dobrowolnego funduszu emerytalnego (DFE) lub – i to rozwiązanie polecamy najbardziej – rachunku maklerskiego.

Pieniądze na IKE i IKZE można wpłacać ratami, albo jednym przelewem. W 2020 roku limit wpłat na IKZE wynosi 6 272 zł, a w przypadku IKE jest to aż 15 681 zł. Limity rosną co roku. Ich wysokość wynika z przepisów ustawy o IKE i IKZE.

Jeśli chodzi o IKE, to wpłaty w danym roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Wpłaty dokonywane na IKZE nie mogą przekroczyć 1,2-krotności wskazanej kwoty.

Już wiadomo, że jeśli chodzi o IKZE, to od 2021 roku dojdzie do pewnej ważnej zmiany. Od 2021 roku samozatrudnieni będą mogli oszczędzać więcej w ramach IKZE: limit wpłat dla nich ma zostać podniesiony o połowę, do 1,8-krotności prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce. Czyli dla nich limit wpłat na IKZE w przyszłym roku wyniesie około 9,4 tys. zł.

Limity na kolejny rok dla IKE i IKZE są publikowane zwyczajowo w październiku-listopadzie, w Monitorze Polskim (w obwieszczeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej). Niestety, jak na razie nie ma obwieszczenia na rok 2021.

Zobacz także: W 2020 roku będzie można odłożyć więcej na emeryturę. Limity wpłat na IKE i IKZE znów wzrosną

Jak dokładnie działają konta IKE i IKZE?

Przypomnijmy, jakie ulgi podatkowe wiążą się z IKE i IKZE. Osoba oszczędzająca na IKE jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki w wysokości 19%), o ile nie wycofa środków z konta przed ukończeniem 60 roku życia. Musi też dokonać wpłat przez 5 lat kalendarzowych lub wpłacić ponad połowę środków nie później niż na 5 lat przed ich wypłatą.

IKZE daje możliwość odliczania wpłat od podstawy opodatkowania. Przy wycofywaniu środków z konta inwestor zapłaci jednak zryczałtowany podatek w wysokości 10% przychodu.

Niestety, wciąż relatywnie mało Polaków korzysta z tych rewelacyjnych narzędzi inwestowania długoterminowego. Wedle danych KNF, na koniec czerwca br. otwartych było 861,5 tys. IKE, z czego wpłat w I połowie 2020 roku dokonano na 297 tys. kont. Ledwie 45,5 tys. IKE ma formę rachunku maklerskiego. Jeśli chodzi o IKZE, to jest ich blisko 547 tys. W I połowie 2020 roku wpłacono pieniądze na 165 tys. takich kont. Ledwie 20,5 tys. IKZE ma formę rachunku maklerskiego.

Więcej o IKE i IKZE można się będzie dowiedzieć podczas konferencji CZAS NA IKE/IKZE. W jej trakcie będzie można dowiedzieć się:

  • Jak działają konta IKE i IKZE?
  • Jak wybrać najlepszy rachunek dla siebie?
  • Jak oszczędzać na emeryturę z wykorzystaniem IKE/IKZE?

Wśród prelegentów jest Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny Strefy Inwestorów. Są wśród nich także m.in.: Jacek Lempart (System Trader), Michał Masłowski (Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych) oraz organizator Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl).

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji TUTAJ.

Zobacz także: IKE czy ZUS - co zrobić z pieniędzmi z OFE i dlaczego wybór IKE jest naturalny

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.