Nie tylko CD PROJEKT i LiveChat. 8 ciekawych spółek w portfelach polskich funduszy technologicznych | StrefaInwestorow.pl

Nie tylko CD PROJEKT i LiveChat. 8 ciekawych spółek w portfelach polskich funduszy technologicznych

Nie tylko firmy z branży IT czy gamingowej, ale także właściciel sieci satelitów czy gigantyczna, innowacyjna... piekarnia. Takie cuda znajdują się w portfelach polskich funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał w szeroko pojmowanej branży nowych technologii. Wybraliśmy 8 najciekawszych walorów.

Nie ma co ukrywać, że popularność spółek technologicznych wśród inwestorów nie maleje. Niektórzy mówią, że trwa prawdziwy „hype” na ich akcjach – to takie inne określenie, bardziej młodzieżowe, na bańkę spekulacyjną. No cóż, fakty w postaci stóp zwrotu indeksu Nasdaq Composite mówią same za siebie: +130% w 5 lat, +30% w 2017 roku...

Jako że na świecie spółek technologicznych bez liku - więcej niż grzybów w świątecznym barszczu - zadaliśmy sobie pytanie: jakie ciekawe walory z tej branży mają w portfelach polskie fundusze w nią inwestujące? Gdzie patrzą polscy zarządzający, pomijając parkiet przy ul. Książęcej?

Udało nam się znaleźć kilka ciekawych kąsków. Jedne spółki są po prostu ciekawe z uwagi na fundamenty, inne z uwagi na tempo w jakich rośnie ich wycena. Prezentujemy je w kolejności alfabetycznej. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie te walory stanowią małą część portfeli funduszy (do 2,5%), więc mają nikły wpływ na wynik inwestycyjny.

Aryzta  z portfela Aviva Investors Nowoczesnych Technologii

Zaskoczenie. Spółka Aryzta specjalizuje się w... wypiekach, które następnie są mrożone i dostarczane np. do restauracji. Opracowała w tym celu własną technologię, uchodzi za jedną z najbardziej innowacyjnych spółek z branży spożywczej na świecie. Jest w swoim sektorze jedną z największych korporacji na świecie, z przychodami w okolicach 3,6 mld USD rocznie. Taka gigantyczna, innowacyjna piekarnia. Została założona pod koniec XIX wieku w Irlandii, teraz ma siedzibę w Zurychu. Jest notowana zarówno na Zurich Stock Exchange, jak i na Irish Stock Exchange. Jej kapitalizacja wynosi około 3 mld euro.

Wykres 1. Notowania spółki Aryzta – 5 lat

1
Źródło: Reuters

Aveva Group z portfela PKO Technologii i Innowacji Globalny

Aveva to firma brytyjska z sektora IT z ponad 50-letnim doświadczeniem w tworzeniu rozwiązań technologicznych wykorzystywanych przy budowie fabryk i innych budowli przemysłowych. Spółka jest wyceniania na 2,4 mld USD. W 2015 i 2016 roku firma złapała zadyszkę (spadek przychodów, dwucyfrowy spadek zysków), ale pochopnie byłoby ją spisywać na straty.

Wykres 2. Notowania spółki Aveva Group – 5 lat

2
Źródło: Markets Insider

G5 Entertainment z portfela Aviva Investors Nowoczesnych Technologii

Spółka G5 ze Sztokholmu zajmuje się tworzeniem gier free-to-play na smartfony i tablety. Została założona w 2001 roku przez kilku imigrantów z Rosji. W swoim portfolio ma takie tytuły, jak: „Secret Society”, “Virtual City”, “Supermarket Mania”, “Mahjongg Artifacts”. Jej kapitalizacja to około 300 mln euro. Kolejna spółka gamingowa, nudy? Może i tak, ale spójrzcie co się stało z jej wyceną w trakcie ostatnich 3 lat: poszła w górę o ponad 1200%! Co ciekawe, G5 wypłaca skromne dywidendy, co nie zdarza się często producentom gier.

Wykres 3. Notowania spółki G5 Entertainment – 3 lata

3
Źródło: Reuters

Interxion Holding z portfela PKO Technologii i Innowacji Globalny

Holenderska spółka Interxion, wyceniana na 4 mld USD, świadczy usługi kolokacyjne i buduje centra danych. Jest liderem europejskiego rynku kolokacyjnego, po tym jak połączyła się w 2015 roku z TelecityGroup. W 2016 roku miała 467 mln USD przychodów i 62 mln USD zysku. Od 2015 roku tempo jej rozwoju nie jest już dwucyfrowe, ale niewątpliwie firma ma bardzo mocną pozycję na rynku.

Wykres 4. Notowania spółki Interxion Holding – 5 lat

4

Źródło: Markets Insider

Iridium Communications z portfela Investor Nowych Technologii i PKO Technologii i Innowacji Globalny

Warta około 1,14 mld USD (434 mln USD przychodów w 2016) spółka Iridium sprzedaje telefony satelitarne i oferuje dostęp do komunikacji satelitarnej (przesył głosu i danych) w miejscach, gdzie tradycyjna telefonia komórkowa nie jest dostępna. Firma ma sieć kilkudziesięciu satelitów krążących wokół Ziemi. Jej klientami są głównie firmy lotnicze, budowlane, marynarka i żegluga, a także spółki wydobywcze – czyli przedsiębiorstwa działające z dala od cywilizacji. Warto zwrócić uwagę, że ten walor mają w portfelu dwa polskie fundusze.

Wykres 5. Notowania spółki Iridium Communications – 5 lat

5
Źródło: Markets Insider

Mayr Melnhof Karton z portfela Aviva Investors Nowoczesnych Technologii

Wiedeńska spółka MM Karton o kapitalizacji około 2,4 mld euro specjalizuje się w produkcji najróżniejszych kartonów. Ma fabryki w 16 krajach, w tym w Polsce. Płaci całkiem przyzwoite dywidendy (średnia za ostatnie 5 lat wynosi 3,6%). No i ROE robi wrażenie: średnio 12% w ostatnich 5 latach.

Wykres 6. Notowania spółki MM Karton – 5 lat

6
Źródło: Reuters

Nexus z portfela Investor Nowych Technologii

Niemiecka spółka Nexus, warta około 470 mln USD, działa w bardzo perspektywicznej branży: tworzy software i hardware dla szpitali, ośrodków psychiatrycznych i rehabilitacyjnych oraz instytucji opieki społecznej. Szacunki FactSet mówią, że spółka w 2017 roku ma mieć około 118 mln USD przychodów, a w 2019 już 136 mln USD.

Wykres 7. Notowania spółki Nexus – 5 lat

7
Źródło: Markets Insider

Salesforce.com z portfela Investor Nowych Technologii

Firma Salesforce.com tworzy software ułatwiający wszelkiego rodzaju biznesom kontakt z klientami poprzez chmurę, social media, telefony komórkowe. Spółka jest już warta 75 mld USD, ale nie widać końca wzrostów, jeśli chodzi o jej wycenę. Jest popyt na jej walory, mimo że spółka nie dzieli się zyskami z akcjonariuszami. W 2016 roku zarobiła na czysto 508 mln USD, a prognoza na 2017 roku zakłada ponad 700 mln USD zarobku przy 8,4 mld USD przychodów.

Wykres 8. Notowania spółki Salesforce.com – 5 lat

8
Źródło: Markets Insider

Jak widać, prawdziwych ciekawostek w portfelach polskich funduszy inwestujących w branżę technologiczną nie brakuje. Największą jest chyba innowacyjna piekarnia Aryzta, wyceniana na 3 mld euro. Warto zwrócić uwagę, że większość tych spółek nie dzieli się zyskami – taka charakterystyka branży, która jest wzrostowa, a nie dywidendowa. W portfelach funduszy, z którymi się zapoznaliśmy, dominowały spółki z NYSE, Nasdaq, Xetra, London Stock Exchange, rynku szwajcarskiego i szwedzkiego. To też dobra oznaka – polscy zarządzający nie szukają „dziury w całym”, nie zaglądają na parkiety o marginalnym znaczeniu, tylko zakładają, że na rynkach rozwiniętych można znaleźć stabilnie rosnące technologiczne biznesy, które już przeszły przez sito z dosyć wąskimi oczkami, by się w ogóle na dany parkiet dostać.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.