Najlepszy fundusz inwestycyjny na świecie Medalion, który bije na głowę Warrena Buffetta ujawnił swoje sekrety

Sekret działania najlepszego funduszu inwestycyjnego na świecie zwanego maszynką do zarabiania pieniędzy ujawniony

Fundusz Medallion szuka zależności między grupami akcji, między sektorami, między indeksami. Inwestuje przede wszystkim w akcje, grając zarówno na ich wzrost, jak i na spadek – zdradza amerykański dziennikarz, Greg Zuckerman.

Ojcem sukcesu funduszu Medallion jest genialny matematyk Jim Simons. Do niedawna nie było jednak wiadomo na jakiej zasadzie działa ten wehikuł inwestycyjny. Zmienił to dziennikarz Greg Zuckerman.

Zobacz także: Najlepszy fundusz inwestycyjny na świecie zmienia strategię. Odchodzi od algorytmów i stawia na ludzi i analizę fundamentalną

Medallion bije na głowę Warrena Buffetta

66% średniorocznej stopy zwrotu (przed opłatami), 39% po opłatach, w latach 1988-2018 – tak wygląda osiągnięcie funduszu Medallion znajdującego się w ofercie firmy inwestycyjnej Renaissance Technologies. Za tym wehikułem stoi genialny matematyk Jim Simons. Fundusz jest w USA w środowisku inwestycyjnym powszechnie określany mianem „maszynki do zarabiania pieniędzy”. Za zarządzanie pobiera 5% opłaty rocznej, do tego zabiera 44% zysku, a mimo to wielki kapitał wciąż w nim siedzi. Fundusz ma w tej chwili około 120 mld USD w zarządzaniu.

Żeby lepiej zrozumieć dlaczego tak jest, warto porównać wyniki Medallion Fund z wynikami szerokiego rynku i wynikiem Berkshire Hathaway. 1 USD włożony do funduszu Simonsa w 1988 roku w 2018 roku wart był 20 000 USD. Tymczasem zainwestowany w ETF na S&P500 był po 20 latach wart ledwie 20 USD, a w akcje Berkshire Hathaway – „tylko” 100 USD. Fundusz tylko jeden rok w swojej historii (1989) zakończył pod kreską.

Roczne stopy zwrotu Medallion Fund na tle S&P500

roczne

Jak działa Medallion Fund

Co ciekawe, nikt do końca nie wie na jakiej zasadzie działa fundusz Medallion. Ale znany amerykański dziennikarz finansowy, Greg Zuckerman postanowił zgłębić jego sekrety. To co udało mu się ustalić ujawnił na łamach książki “The Man Who Solved the Market: How Jim Simons Launched the Quant Revolution”. Ostatnio był także gościem podcastu Capital Allocators.
 

51TwZcYI1DL._SX329_BO1,204,203,200_


Wiadomo, że w funduszu Medallion pracują niemal sami matematycy, ale też np. fizycy czy astronomowie. Już w 2008 roku w wywiadzie dla serwisu Bloomberg były pracownik funduszu, matematyk Elwyn Berlekamp, powiedział, że tajemnica sukcesu tego wehikułu inwestycyjnego tkwi w tym, że... nie zatrudnia ludzi z tytułem MBA. To dlatego Simons mówi, że konkurencją dla Renaissance Technologies są Alphabet i Facebook, a nie fundusze hedge – bo jego firma konkuruje o talenty z kierunków technicznych i ścisłych, a nie z ekonomicznych.

- Nie wiem jak Jim Simons przekonuje te ścisłe umysły, bo przecież ci ludzie często mają gdzieś dorabianie się, ale to robi. I świetnie nimi zarządza. Jest nie tylko geniuszem matematycznym, ale także świetnym menedżerem znającym się na ludziach – mówi Zuckerman.

Poza tym, oczywiście, to on zaprojektował Medallion, używając nie tylko swojej wiedzy, ale też intuicji. To dlatego jest nazywany „człowiekiem, który rozwiązał tajemnice rynku akcji”. Obecnie około 30 ludzi pracujących dla Renaissance Technologies wie jak dokładnie funkcjonuje Medallion Fund, zna jego kod, jego podstawy – mówi Zuckerman.

- Według mnie Simons przy pomocy matematycznego myślenia potrafi odkryć jakie wzory i schematy tkwią pod powierzchnią rynków. I potrafi to wykorzystać przy pomocy komputerów. Bardzo wcześnie połączył zaawansowaną analizę techniczną z techniką quant computing i algotradingiem, był jednym z pierwszych na rynku, a to zapewniło mu przewagę – twierdzi Zuckerman.

Jak twierdzi Zuckerman, Simons ma też pewne cechy, które pozwalają mu cały czas być „na powierzchni”. Np. nigdy nie przywiązuje się do danego modelu, jest w stanie wprowadzać korekty do funkcjonowania funduszu.
 

jak-dziala-medallion

Co ma w portfelu Medallion Fund

Zuckerman zdradza, że fundusz ma oczywiście dużą ekspozycję na rynek akcji i gra zarówno na wzrosty, jak i na spadki.

- Medallion ma w portfelu około 4000 spółek kupionych „na długo” i mniej więcej tyle samo sprzedanych „na krótko”. Szuka przede wszystkim zależności między grupami akcji, między sektorami, między indeksami. Oni nie zagłębiają się w analizę fundamentalną, często nawet nie wiedzą czym się zajmują spółki, które mają w portfelu – tłumaczy autor książki “The Man Who Solved the Market: How Jim Simons Launched the Quant Revolution”.

Największą pozycją w portfelu funduszu jest spółka farmaceutyczna Bristol-Myers Squibb (1,66 mld USD), która produkuje leki m.in. na HIV czy niektóre odmiany raka. Na drugim stopniu podium jest sieć restauracji Chipotle Mexican Grill (1,6 mld USD), a na trzecim operator domen internetowych Verisign (1,56 mld USD). Medallion ma też sporo akcji spółek Celgene (1,54 mld USD), Novo Nordisk (1,28 mld USD), Palo Alto Networks (1,19 mld USD), Biogen (983 mln USD), Vertex (982 mln USD), Gilead Sciences (934 mln USD) czy Facebook (880 mln USD).

Na koniec, dla tych którzy zazdroszczą Simonsowi majątku, warto przypomnieć, że miliarder przeżył w swoim życiu dwie rodzinne tragedie. W 1996 roku jeden z jego trzech synów zginął w wypadku rowerowym, a kilka lat później drugi utopił się pływając koło wyspy Bali. Los nie poskąpił Simonsowi pieniędzy, ale ciężko go doświadczył, jakiż on okrutny...
 

Źródła wykresu: Of Dollars and Data

Zobacz także: Nie wszyscy inwestorzy sukcesu są skromni jak Warren Buffett. James Simons ma jacht za 100 mln USD

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.