Najlepszy fundusz inwestycyjny na świecie Renaissance Technologies zmienia strategię

Najlepszy fundusz inwestycyjny na świecie zmienia strategię. Odchodzi od algorytmów i stawia na ludzi i analizę fundamentalną

Firma Renaissance Technologies inwestora Jima Simonsa, prowadząca najlepszy fundusz hedge w historii, powoli odchodzi od stosowania algorytmów do przewidywania przyszłych trendów na rynkach. Ma postawić na analizę fundamentalną i makroekonomiczną.

Fundusz Medallion to najlepszy i zarazem najbardziej tajemniczy tego typu podmiot na Wall Street. Od początku funkcjonowania (1988 rok) wykręcił średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 40%! Bazuje na strategiach opartych na różnych modelach matematycznych i algorytmach, które próbują przewidywać trendy na rynkach (tzw. quantitative trading). Podobną konstrukcję mają inne fundusze zarządzane przez firmę Renaissance Technologies Jima Simonsa, którego majątek jest wart około 21 mld USD (według „Forbesa”).

Możliwe jednak, że Medallion już niedługo zmieni profil, a to by oznaczało koniec pewnej epoki na Wall Street. Jak poinformował niedawno dziennik „Financial Times”, fundusz Renaissance Institutional Diversified Alpha (RIDA) przestał już w dużej mierze opierać się na algorytmach, a zaczął na analizie fundamentalnej i makroekonomicznej.

Przygotowania na wysoką zmienność

Wszystko wskazuje na to, że James Simons i zatrudniani przez niego naukowcy doszli do wniosku, że algorytmy nie poradzą sobie z dużą zmiennością. A może już w 2018 roku przestały sobie radzić? Wyniki funduszy Renaissance Technologies za ubiegły rok były całkiem niezłe, ale dalekie od oczekiwań.

Firma Simonsa ma w ofercie trzy fundusze: Medallion Fund, Institutional Equities Fund (RIEF) oraz Institutional Diversified Alpha (RIDA). Mają one w zarządzaniu około 60 mld USD. Do funduszu Medallion klienci od 2005 roku nie mogą wpłacać pieniędzy, jest w nim podobno około 10 mld USD.

W I połowie 2018 roku Medallion zarobił 10%. RIEF w całym 2018 roku zyskał 8,5%, a RIDA ledwie 2,7%. Żaden z funduszy marki Renaissance nie znalazł się w zestawieniu najbardziej zyskownych funduszy hedge autorstwa HSBC za 2018 rok. Z drugiej strony fundusze hedge straciły w zeszłym roku 4,75% - według danych firmy HFR, więc na tle branży firma Simonsa wypada wciąż bardzo dobrze.
 

TOP20 najlepszych funduszy hedge w 2018 roku

top hedge


Amerykańscy komentatorzy z portalu World Top Investors odczytują ten sygnał od firmy Simonsa – czyli zmianę strategii funduszu RIDA - jako ostrzeżenie przed nadchodzącą dużą zmiennością na rynkach. Wskazują, że IV kwartał 2018 roku był najgorszym na giełdach od III kwartału 2011 roku, a z kolei styczeń 2019 roku był najlepszym miesiącem na giełdach od 30 lat! To pokazuje, jak duża zmienność już jest obecna.

Skoro w jednym z funduszy doszło już do takiej zmiany, jest wielce prawdopodobne, że nastąpi ona także w pozostałych. Być może za jakiś czas fundusz Medallion będzie mniej zautomatyzowany, a bardziej zhumanizowany?

W co inwestują fundusze firmy Renaissance Technologies? Pod koniec września 2018 roku największe pozycje w ich zbiorczym portfelu były to: Verisign (1,13 mld USD) i Align Technology (1,09 mld USD). W III kwartale ubiegłego roku kupowały one na potęgę akcje firm JPMorgan Chase (+231 mln USD), Alphabet / Google (+223 mln USD) oraz Coca-Cola (+187 mln USD). Sprzedawały za to akcje spółek Apple, Amazon i WalMart.

Fundusze typu quant są pomysłem John’a Henry’ego, założyciela Man Group. Pierwszym tego typu podmiotem był fundusz AHL. Fundusze tego typu dobrze spisały się w trakcie kryzysu finansowego z lat 2008-09, bo nie bały się grać na spadki.

Zobacz także: Szefem działu analiz w największym prywatnym funduszu świata została młoda kobieta. Ray Dalio stawia na Millenialsów

Medallion na celowniku amerykańskiej skarbówki

Co ciekawe, klienci firmy Simonsa mogą ponieść straty nie tylko z uwagi na podwyższoną zmienność na rynkach, ale także przez zaniedbania lub zaniechania Renaissance Technologies. Prasa w USA donosi, że tamtejszy urząd kontroli skarbowej (IRS) dopatrzył się 6,8 mld USD niezapłaconych podatków po stronie firmy Simonsa.

Podobno zaległości podatkowe są związane ze sposobem, w jaki handluje na rynku fundusz Medallion. Ciekawe, czy postępowanie IRS to pokłosie kontroli ze strony U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), do której przyznaje się w wypowiedziach dla mediów Simons. Kontrola w funduszu Medallion miała być dogłębna, po tym jak wybuchła afera Bernarda Madoffa, który stworzył wielką piramidę finansową. W ciągu ostatnich 28 lat Medallion zarobił dla swoich klientów 55 mld USD, a największe obsunięcie, jakie miał w okresie 5-letnim, wynosiło... 0,5%.

Robi się niezwykle ciekawie wokół najbardziej tajemniczego funduszu działającego na Wall Street. Na razie ma on genialny track record, a jak dalej potoczy się jego historia, to się dopiero okaże... Podobnie sprawa ma się z algorytmami i całą technologią quantitative trading. Za wcześnie na gloryfikowanie jej, jak i na spisywanie na straty. Z pewnością nie powiedziała ostatniego słowa na rynkach, ale być może czekają ją bardzo trudne chwile.

Źródło wykresu: ValueWalk

Zobacz także: Smart Money okazały się w 2018 roku nie takie znowu smart. Fundusze Hedge zachowały się gorzej niż rynek

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.