Wyniki funduszy hedge rozczarowały inwestorów w 2018 roku. Smart Money okazały się nie takie znowu smart

Smart Money okazały się w 2018 roku nie takie znowu smart. Fundusze Hedge zachowały się gorzej niż rynek

W roku 2018 na głowy zarządzających funduszami hedge został wylany kubeł zimnej wody. Niektórzy znani inwestorzy dostali mocno w kość. Portfele klientów napełnili ci, którzy posiłkowali się sztuczną inteligencją i algorytmami.

Rok 2018 dał się we znaki wszystkim inwestorom. Jeśli indywidualni narzekają na swoje wyniki, to co mają powiedzieć największe instytucjonalne rekiny, spryciarze z funduszy hedge określani mianem smart money? W 2018 roku fundusze hedge straciły średnio 6,7% - mówią dane Hedge Fund Research. W tym czasie indeks S&P500 spadł o 6,2%.

Mocne nazwiska dostały w kość

Nietęgie miny mają m.in. tacy znani inwestorzy kierujący funduszami hedge, jak Dan Loeb, David Einhorn czy Bill Ackman. Z pewnością na marne wyniki ich portfeli miał wpływ grudzień, gdy S&P500 zanurkował o 9,2%.

Greenlight Capital Davida Einhorna stracił w 2018 roku aż 34%. Rok 2018 był najgorszym w jego historii, po 2015 (gdy utopił 20%). Fundusz Billa Ackmana Pershing Square jeszcze we wrześniu mógł się pochwalić zyskiem na poziomie 17%, ale rok zakończył na minusie (-0,7%).

W ubiegłym roku kilka dużych i znanych funduszy zakończyło działalność. Omega Capital prowadzona przez Leona Coopermana przekształciła się w family office. Z uwagi na złe wyniki i odpływ klientów zamknęły się m.in. Highfields Capital Management, Criterion Capital Management, Tourbillion Capital Partners Jasona Karpa (po 6 latach działalności) czy Jabre Capital Partners Philippe’a Jabre, który otwarcie przyznał, że rynek akcji stał się zbyt trudny (sic!) by ryzykować na nim pieniądze klientów.

Zobacz także: 40 lat temu inwestowanie było o wiele prostsze, niż dziś – uważa legendarny amerykański inwestor Jeremy Grantham

Sztuczna inteligencja pomogła zarobić

Jednak nie wszyscy byli bezradni wobec rynkowych sztormów. Szczególnie dobrze poradzili sobie ci, którzy posiłkowali się sztuczną inteligencją i algorytmami. Popatrzmy: największy na świecie fundusz hedge Bridgewater Pure Alpha Raya Dalio zarobił 14,6%. Wellington Fund miał zysk rzędu 9%. RIDGE Fund z grupy Renaissance Technologies zyskał o 10%.

Z pewnością ciężko było w 2018 roku wystartować. Jednym z pozytywnych przykładów jest inwestor Steven Cohen, który przyciągnął do swojego funduszu Point72 Asset Management aż 5 mld USD kapitału. Fundusz zamknął rok 2018 nad kreską (+0,5%).

Fundusze hedge czeka konsolidacja

Co dalej z funduszami hedge? Po części odpowiedź na to pytanie przynosi badanie CFA Institute, wykonane w połowie 2018 roku na bazie aż 300 zarządzających.

Według ankietowanych, w ciągu najbliższych 5 lat aktywa funduszy hedge urosną o 31%, do 4,7 bln USD. Jednak, jak wskazuje CFA Institute, to może oznaczać, że większą branżą stanie się private equity, które w 2023 roku może mieć w zarządzaniu 4,9 bln USD. Co ciekawe, według zarządzających, w branży ma postępować konsolidacja, i za 5 lat ma działać mniej funduszy hedge, niż w tej chwili (a teraz jest ich około 14,8 tys.).

Według przedstawicieli funduszy hedge, aż 16% klientów myśli o likwidacji swoich kont i odejściu z pieniędzmi. Z drugiej strony, klienci wciąż będą przychodzić, a wśród nich będą przede wszystkim family office (biura zarządzające majątkiem bogatych ludzi), fundacje czy fundusze emerytalne.

Zdaniem ludzi z branży, sztuczna inteligencja będzie odgrywała coraz większą role w inwestowaniu, a więc i w zarządzaniu funduszami hedge. Tak twierdziło 88% pytanych.

Rok 2018 był więc jak kubeł zimnej wody wylany na głowę funduszy hedge. Może jeszcze nie stracą miana smart money, ale gdyby tak słabe były dwa lata z rzędu, to kto wie. Niezwykle ciekawą kwestią jest to, że na cechującym się dużą zmiennością rynku najlepiej poradziły sobie fundusze wspomagane przez sztuczną inteligencję i algorytmy. Coraz wyraźniej widać, że kto w branży inwestycyjnej nie będzie stosował nowych technologii, ten nie ma szans na przeżycie w długim terminie.

Zobacz także: Postanowiliśmy zapytać Siri, Alexę i Google Assistant o to jak zostać bogatym – oto co doradziła sztuczna inteligencja

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.