Ray Dalio stawia na Millenialsów. Szefem działu analiz w największym prywatnym funduszu świata została młoda kobieta
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
16 sty 2019, 10:45

Szefem działu analiz w największym prywatnym funduszu świata została młoda kobieta. Ray Dalio stawia na Millenialsów

Firma inwestycyjna Bridgewater Raya Dalio rośnie jak na drożdżach. Duża w tym zasługa Karen Karniol-Tambour, niesamowicie zdolnej 30-latki. Zatrudnienie Millenialsa na tak ważnym stanowisku przyniosło firmie Dalio duże profity.

Zostać w wieku 31 lat szefem działu analiz w największym funduszu hedge na świecie – to jest naprawdę imponujące osiągnięcie. A jest ono tym większe, jeśli jest się kobietą. Kobiet w świecie finansów jest mało, więc tym mniej prawdopodobne, że uda im się dojść na sam szczyt.

Nietuzinkową postacią, o której mowa, jest Karen Karniol-Tambour. Jest szefem działu analiz w firmie Bridgewater Associates. Jest to firma znanego inwestora Raya Dalio. Ma w zarządzaniu około 160 mld USD.
 

Obraz

Bridgewater produkuje lepsze raporty statystyczne, niż Rezerwa Federalna

Karniol-Tambour kieruje 150-osobowym zespołem analityków i researcherów. Chyba idzie jej to bardzo dobrze, skoro fundusze Bridgewater zarabiają całkiem nieźle (w 2018 roku pokazały po kilkanaście procent zysku). W dodatku Paul Volcker, były szef FED, stwierdził niedawno, że firma Raya Dalio “produkuje lepsze raporty statystyczne, niż Rezerwa Federalna”.

Karniol-Tambour rozpoczęła swoją karierę w dziale obligacji. Jego szef Robert Prince szybko doszedł do wniosku, że jego podopieczna posiada niesamowicie ostry umysł, z łatwością łączący ze sobą odległe od siebie fakty, wykrywający nieoczywiste związki przyczynowo-skutkowe i wyciągający słuszne wnioski.

- W firmie Bridgewater znalazłam się wśród ludzi, którzy chcą zrozumieć dogłębnie rzeczywistość. Poza tym jest to wspaniałe miejsce do testowania pomysłów i idei w praktyce – twierdzi Karniol-Tambour.

Fundusz Bridgewater’s Optimal Portfolio, który ma obecnie w zarządzaniu około 23 mld USD, to poniekąd „dziecko” Karniol-Tambour. To ona stworzyła założenia, na których jest oparty.

Zobacz także: 12 książek dla inwestorów które poleca znany zarządzający Ray Dalio

Ulubienica Raya Dalio zasysa wiedzę jak odkurzacz

Ray Dalio wypowiada się o Karen Karniol-Tambour w samych superlatywach:

- Karen ma w sobie naturalną ciekawość świata i rządzących nim mechanizmów. Jest oddana naszej misji. Wspaniale posługuje się swoim intelektem, zasysa wiedzę jak odkurzacz – mówi Dalio.

Karniol-Tambour wkradła się w łaski Dalio. Jest jedną z kilku osób, które mają pełną wiedzę o procesie inwestycyjnym i technologiach, które są używane w firmie Bridgewater. Stała się jednym z najbardziej zaufanych pracowników.

Obecnie Karniol-Tambour skupia się nie tylko na kierowaniu zespołem analitycznym, ale także na analizowaniu tego, co dzieje się w Chinach. Uważa, że inwestorzy wciąż nie doceniają teraźniejszej i przyszłej roli tego kraju w światowej gospodarce. Poza tym, wciąż widzi dobrą przyszłość przed akcjami amerykańskimi, mimo że spodziewa się zacieśniania polityki monetarnej przez FED.

Szefowa działu analiz Bridgewater ukończyła uniwersytet Princeton, na który dostała się w wieku 17 lat. Studiowała m.in. pod okiem noblisty Daniela Kahnemana. Młoda gwiazda pochodzi z żydowskiej, inteligenckiej rodziny. Obecnie pełni również funkcję Millenium Fellow w organizacji Atlantic Council.

Jak na razie postawienie na młodą przedstawicielkę pokolenia Millenialsów opłaciło się Rayowi Dalio. Ciekawe, jak będzie się układała ich współpraca w długim terminie. Swoją drogą, ciekawi jesteśmy, jakie znaczenie dla dobrych wyników inwestycyjnych Bridgewater ma to, jak wygląda i gdzie się znajduje siedziba tej firmy. Otóż nie znajduje się ona przy jednej z głównych alei Nowego Jorku, tylko w lesie, nad rzeką, godzinę jazdy od Wielkiego Jabłka. Urocze miejsce, gdzie można się skupić na pracy, prawda?
 

800px-Bridgewater_Associates_-_One_Glendinning_Place,_Westport_CT
 

Źródło cytatów: “Bridgewater’s New Brain: A Millennial Woman Is Blazing To The Top Of The World’s Largest Hedge Fund”, Forbes

Zobacz także: Smart Money okazały się w 2018 roku nie takie znowu smart. Fundusze Hedge zachowały się gorzej niż rynek

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.