Ray Dalio i książki które poleca inwestorom
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 gru 2018, 09:00

12 książek dla inwestorów które poleca znany zarządzający Ray Dalio

Dość oczywiste „Pułapki myślenia” Kahnemana czy “Security Analysis” Grahama, ale także nieco bardziej zaskakujące „Duchowy mózg” Mario Beauregarda i Denyse O’Leary czy „Wyprawa Endurance” Alfreda Lansinga. Oto książki które poleca znany inwestor Ray Dalio.

Nadchodzi okres świąteczno-noworoczny. Sporo wolnego czasu i długie mroźne wieczory to zachęty do siedzenia na kanapie z dobrą książką. Inwestorzy powinni czytać szczególnie dużo. Ale jak wybrać lekturę? Zawsze można zerknąć, co poleca znany inwestor, który osiągnął sukces.

Książki polecane przez Raya Dalio

Dziś przyglądamy się liście lektur, którą stworzył Ray Dalio – miliarder, założyciel firmy inwestycyjnej Bridgewater Associates, wciąż aktywny zarządzający. Lista ta powstała dzięki portalowi The Acquirer’s Multiple, który przeanalizował wiele wypowiedzi ustnych i pisemnych Raya Dalio z ostatnich lat.

1. The Lessons of History (Will Durant, Ariel Durant)

William James Durant, który żył niemal 100 lat (1885 – 1981), jest uważany za jednego z najlepszych amerykańskich historyków. Napisał 11-tomową “Historię cywilizacji” (“The Story of Civilization”), która ukazywała się w latach 1935 - 1975. Jeśli ktoś chce przeczytać skrót tejże „Historii cywilizacji”, oto ona. „W eseju oferujemy ekstrakt z wiedzy o historii ludzkiej cywilizacji, nie silmy się na oryginalność” – napisali we wstępie Will Durant i jego żona Ariel.

2. River Out Of Eden: A Darwinian View of Life (Richard Dawkins)

Człowiek jest tylko korytem rzeki DNA, które jest nieśmiertelne – tak w skrócie można podsumować książkę znanego biologa i walczącego ateisty Richarda Dawkinsa. Jeśli chcesz przeczytać tylko jedną książkę wyjaśniającą teorię ewolucji i to, dlaczego geny są samolubne – to jest właśnie ta książka. Dostępna po polsku jako „Rzeka genów. Darwinowski obraz życia”.

Zobacz także: 3 pomysły na prezent świąteczny, który będzie jednocześnie inwestycją

3. Endurance: Shackleton’s Incredible Voyage (Alfred Lansing)

Na faktach. Książka opisująca wyprawę na biegun południowy brytyjskiego badacza Ernesta Shackletona. Był rok 1914, więc ta wyprawa nie była łatwa – zmieniła się w walkę o przeżycie. Pochwała niezłomności. Co ciekawe, okręt użyty w wyprawie nazywał się Wytrzymałość. Dostępna po polsku jako „Wyprawa Endurance”.

4. Thinking, Fast and Slow (Daniel Kahneman)

Klasyka. O tajemnicach procesu myślenia – indywidualnego i stadnego. Pozycja wymieniana w niemal każdym z tego rodzaju zestawień. Pomaga zrozumieć w jaki sposób funkcjonuje ludzki mózg i unikać pułapek, w jakie chce nas wpakować. W j. polskim jako „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”.

4
 

5. Incognito: The Secret Lives of the Brain (David Eagleman)

David Eagleman jest szefem Laboratorium Percepcji i Działania na Baylor College of Medicine oraz autorem tejże właśnie, bestsellerowej książki o podświadomości i ukrytych funkcjach mózgu. Jeśli komuś mało po Kahnemanie, może śmiało czytać. Po polsku jako „Mózg. Opowieść o nas”.

6. The Hero with a Thousand Faces (Joseph Campbell) 

Wszystkie mity są produktem ludzi, a więc ludzkiej psychiki; są kulturową manifestacją uniwersalnych prawd i próbą wyjaśniania rzeczywistości – twierdził literaturoznawca Joseph Campbell. W swojej najbardziej poczytnej książce omawia uniwersalny motyw Podróży Bohatera oraz Cykl Kosmogoniczny (cykl kreacji i destrukcji). Dostępna po polsku pod tytułem „Bohater o tysiącu twarzy”.

7. The Spiritual Brain: A Neuroscientist’s Case for the Existence of the Soul (Mario Beauregard, Denyse O’Leary)

Naukowe podejście do duchowości i spirytyzmu. Czy Bóg to tylko wytwór ludzkiego mózgu, który pozwala naszemu gatunkowi trwać? Dlaczego jedni ludzie są bardziej religijni od innych? Czy dusza rzeczywiście istnieje? I czemu mózgowi jest potrzebna medytacja i modlitwa? Na te i wiele innych pytań związanych z religią znajdziemy odpowiedź w niniejszej książce, dostępnej także na rynku polskim („Duchowy mózg. Neuronaukowa argumentacja za istnieniem duszy”).

8. Security Analysis (Benjamin Graham, David Dodd)

Klasyka autorstwa nauczyciela Warrena Buffetta. Graham napisał książkę w 1940 roku, czyli relatywnie dawno, a jej wznowienie przez kilku laty wywołało szał wśród inwestorów. W pewnych fragmentach jest przedawniona, niektóre rozdziały wycięto, ale generalnie broni się po dekadach. Niestety, po polsku jest dostępna tylko inna niezwykle ważna publikacja Grahama – „Inteligentny inwestor”.

8
 

9. The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business (Charles Duhigg)

Siła przyzwyczajenia jest duża. Nawyki potrafią być zgubne, albo prowadzić do sukcesu. Jak zmienić złe nawyki i zastąpić je dobrymi? W jaki sposób pozbyć się rutyny, która może negatywnie wpływać na prowadzony przez nas biznes? Na te pytania stara się odpowiedzieć ta książka, dostępna także w j. polskim jako „Mądrzej, szybciej, lepiej. Sekret efektywności”.

10. Welcome to Your Brain: Why You Lose Your Car Keys but Never Forget How to Drive and Other Puzzles of Everyday Life  (Sandra Aamodt, Sam Wang)

Czemu często zapominamy kluczyków do auta, ale nigdy nie zapominamy, jak się nim jeździ? Książka „Welcome to Your Brain” próbuje odpowiedzieć na to frapujące pytanie. Omawia wiele ważnych kwestii z pogranicza neuronauki i psychologii, które mogą rzucić nowe światło również na to, w jaki sposób inwestujemy.

11. A Whole New Mind: Why Right-Brainers Will Rule the Future (Daniel Pink)

Autor bestsellerowych pozycji popularnonaukowych Daniel Pink podpowiada jak działa wyobraźnia i jak ją w pełni i efektywnie wykorzystywać, jak ćwiczyć myślenie outside the box i dlaczego skuteczny inwestor czy menedżer potrzebuje nie tylko kreatywyności, ale także empatii. Dostępna także w j. polskim jako „Całkiem nowy umysł”.

12. Sapiens: A Brief History of Humankind (Yuval Noah Harari)

Prof. Yuval Noah Harari, który sprzedał już ponad 12 mln sztuk swoich książek, w tym roku wypuścił na rynek kolejnego hiciora. Bill Gates reklamuje tę pozycję jako najlepszą i najbardziej wciągającą historię ludzkości, jaką kiedykolwiek czytał. Znajdziemy ją także w polskich księgarniach pod tytułem „Sapiens. Od zwierząt do bogów”.

Zobacz także: Czego inwestorzy mogą się nauczyć od ludzi uzależnionych od loterii

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.