Powstaje książka o inwestowaniu w spółki gamingowe. Paweł Sugalski napisze „Gaming na giełdzie – jak zagrać w inwestowanie?”
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 maj 2021, 07:00

Paweł Sugalski napisze książkę o tym jak inwestować w spółki gamingowe, czyli „Gaming na giełdzie – jak zagrać w inwestowanie?”

Paweł Sugalski - pomysłodawca pierwszego w Polsce funduszu poświęconego sektorowi gier oraz zarządzający Rockbridge TFI – napisze książkę o inwestowaniu w spółki gamingowe.

Paweł Sugalski regularnie komentuje w mediach sytuację na rynku gier, a inwestowanie w gamedev to jego zawodowa codzienność. W drugiej połowie roku możemy się spodziewać wyczekiwanego tytułu, którego jest autorem: „Gaming na giełdzie”.

„Książka będzie łączyć w sobie świat gamingu i świat giełdy. Z jednej strony, ma na celu przybliżenie najnowszej historii sektora gamingowego w Polsce, a z drugiej strony – wprowadzenie do pojęć i podstawowych strategii inwestycyjnych. Książka ma pełnić funkcję edukacyjną, tj. wyjaśniać w prostych słowach branżowe pojęcia (zarówno giełdowe, jak i gamingowe) każdej osobie pragnącej poszerzyć wiedzę w tym zakresie” – mówi Strefie Inwestorów Paweł Sugalski.
 

„Gaming na giełdzie” – co znajdziemy w książce?

Rynek gier, a co za tym idzie spółki produkujące gry, znalazły się w kręgu zainteresowań inwestorów po boomie w czasie pandemii COVID-19. Warszawska giełda ma obecnie najwięcej notowanych spółek z tego sektora. Dlatego książka ma podwójne zadanie, z jednej strony ma przybliżyć historię sektora gaminowego w Polsce, z tej drugiej ma być wprowadzeniem do podstawowych strategii inwestycyjnych – tak by dla każdego było to zrozumiałe.

Potwierdza to Paweł Sugalski zarządzający w Rockbridge TFI oraz autor książki. „Moim celem jest to, aby książkę czytało się lekko, tak jak chociażby finansowe powieści Michaela Lewisa czy gamingowe wywody Jasona Shreiera. Nie będzie w niej brakowało interesujących szczegółów z pogranicza gamingu i giełdy, oraz odważnych tez, bazujących na moich obserwacjach rynku i doświadczeniach jako zarządzającego funduszem gier”.

Książka skupia się na polskich spółkach gamingowych, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Autor będzie kierować się kryterium wyboru spółek pod względem wielkości sprzedaży konkretnych gier. To oznacza, że możemy się spodziewać omówienia najgłośniejszych polskich tytułów ostatnich lat jak np. Wiedźmin czy Cyberpunk 2077.

Celem autora jest również uporządkowanie wiedzy oraz informacji na temat sektora gamingowego w Polsce. Dzięki temu Paweł Sugalski zaprezentuje potencjał rodzimych spółek na tle zagranicznych firm. „O polskim gamedevie w ostatnim czasie było głośno, nie bez przyczyny. Jednak wiele informacji na temat tej branży jest chaotycznych. Moim celem jest więc także uporządkowanie wiedzy na temat polskiego sektora gamingowego w ostatnich latach, ale też pokazanie, jak polskie studia wypadają na tle zagranicznych konkurentów” - mówi Sugalski.

Premiera książki została zaplanowana na drugą połowę 2021 roku. Już można zapisać się do newslettera i być na bieżąco z informacjami na temat książki.

Zobacz także: Do CD Projekt i 11 bit studios dołącza Ten Square Games. Zagraniczne fundusze obstawiają spadki 3 polskich spółek gamingowych

Paweł Sugalski podpowiada jak inwestować na giełdzie i mówi o CD Projekt

Jak w przypadku każdej inwestycji, ważna jest ocena ryzyka. Kluczem do inwestycji na rynku gamingowym jest obserwowanie spółki przed premierą gry, a przede wszystkim szybka reakcja na pierwsze pojawiające się informacje na temat przyjęcia premiery. Potwierdza to Paweł Sugalski.

„Coraz więcej inwestorów rozumie główne mechanizmy rządzące spółkami w sektorze. Kluczem do oceny sytuacji spółek jest ciągle ocena potencjału gier przed premierą oraz szybka reakcja na pierwsze informacje na temat przyjęcia premiery. Oczywiście postaram się zgłębić ten temat w książce. Dodatkowo, wydaje mi się, że warto zwrócić uwagę na aspekt powtarzalności i cykliczności zysków, niezmiernie ważny przy trudniejszym sentymencie giełdowym” – stwierdza Paweł Sugalski.

Sytuacja na polskim rynku gier jest dynamiczna. Do debiutu na rynku NewConnect przygotowuje się aż 35 spółek z branży gier. W ostatnim czasie, w ocenie Pawła Sugalskiego, pojawiła się wręcz niechęć inwestorów do sektora gier. Zapowiada, że dołek na indeksie WIG-Games jest bliski. Przypomnijmy, że indeks powstał w 2019 roku i od tego czasu nie było żadnej rewizji spółek. Należy do niego 5 firm – CD PROJEKT, CI Games, PlayWay, Ten Square Games oraz 11 bit studios.
 

Notowania WIG-Games

WIG.Games 2


Na koniec spytaliśmy Pawła Sugalskiego co myśli o aktualnej sytuacji największej, polskiej firmy gamingowej. „W przypadku lidera sektora, CD Projekt, wydaje mi się że potencjał spadkowy kursu pomału się wyczerpuje, ale nie jest to w tym momencie jeszcze okazja inwestycyjna. Zakładam że wycena samej franczyzy Wiedźmin oscyluje w okolicy 100 zł za akcję CD Projekt, więc kluczowa dla wyceny spółki jest moim zdaniem poprawa rozczarowującej sprzedaży Cyberpunk 2077. Sam powrót gry do Playstation Store jest wielce oczekiwany, natomiast prawdziwym przełomem może być jedynie nowe otwarcie gry w dedykowanej wersji na konsole nowej generacji” – ocenił.

Zobacz także: Na jakie polskie gry czekają najbardziej gracze? Sprawdzamy zestawienie Global Top Wishlist Steam

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.