Zagraniczne fundusze obstawiają, że akcje CD Projekt i 11 bit i Ten Square Games będą spadać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
13 maj 2021, 11:45

Do CD Projekt i 11 bit studios dołącza Ten Square Games. Zagraniczne fundusze obstawiają spadki 3 polskich spółek gamingowych

Trwa bessa na polskich spółkach gamingowych. Już na trzech z nich zagraniczne fundusze mają otwarte duże pozycje krótkie na spadek ceny akcji.

Pojawił się duży szort na akcjach Ten Square Games (TEN) – informuje publiczny Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF. Duży szort oznacza pozycję krótką o wartości ponad 0,5% akcji netto. To oznacza, że już trzy polskie spółki gamingowe są szortowane przez zagraniczne fundusze: CD Projekt (CDR), 11bit studios (11B) i właśnie Ten Square Games. Kurs TEN spada dziś o niemal 6%.
 

rks

Ten Square Games na celowniku spekulantów

Marble Bar Asset Management przekroczył ze swoją krótką pozycją na akcjach Ten Square Games 0,5% wartości akcji netto. Pozycja to dokładnie 0,55% akcji TEN. To oznacza, że fundusz ma sprzedane „na krótko” walory za około 15,5 mln zł, ale trzeba pamiętać, że może to być pozycja zlewarowana.

Powstaje pytanie, czy to tylko zabezpieczenie innej dużej pozycji na akcjach polskiego producenta gier (np. CD Projekt), czy też zakład spekulacyjny na dalszy spadek wyceny TEN. Przypomnijmy, że od początku 2021 roku kurs Ten Square Games poleciał już o 30%, co jest zapewne niezwykle rozczarowujące po roku 2020, w którym urósł o 180%. Walor był jedną z gwiazd ubiegłorocznej koronawirusowej hossy na GPW, drożejąc z okolic 188 zł w marcu 2020 do 698 zł pod koniec października, czyli blisko 4-krotnie w 7 miesięcy.

Marble Bar Asset Management to brytyjska firma inwestycyjna, która prowadzi 5 strategii, w tym strategie long-short (dozwalające również grę na spadki kursów akcji). Jest więc wielce prawdopodobne, że szort na akcjach TEN to zagranie spekulacyjne.
 

Notowania Ten Square Games

Ten Square Games

Zobacz także: Technologiczne spółki wzrostowe popadły w niełaskę. Uciekają od nich także wielcy inwestorzy, jak Stan Druckenmiller

Zły sentyment do gamingu

Wygląda na to, że polski gaming przestaje się podobać jako całość i by na nim zarobić, inwestorzy będą musieli przyłożyć się do selekcji. CD Projekt zawiódł Cyberpunkiem 2077, 11bit studios jeszcze długo nie pokaże żadnej nowości i wystawia akcjonariuszy na próbę cierpliwości. Ten Square Games stało się „spółką jednej gry” – bo wciąż stoi głównie na jednej „nodze biznesowej” pod nazwą Fishing Clash. Indeks WIG-Games od początku 2021 roku spadł o 30%, ale od początku istnienia wciąż jest 53% na plusie.
 

Notowania WIG.Games

WIG Games


Przypomnijmy, że Ten Square Games zwiększył przychody w I kwartale br. o 78%, do 169,6 mln zł. W tym 132,1 mln zł odnosi się do płatności wygenerowanych przez grę Fishing Clash (78% przychodów), a 27 mln zł do przychodów z Hunting Clash (16%). Niedawno rada nadzorcza Ten Square Games podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości powtarzalnej EBITDA dla programu motywacyjnego na lata 2021-2022 (wysokość powtarzalnej EBITDA została określona na 248,8 mln zł za rok obrotowy 2021 i 251,3 mln za rok obrotowy 2022).

Warto też dodać, że wczoraj z Rejestru Krótkiej Sprzedaży znikł jeden szort na akcjach CD Projekt. Poniżej progu 0,5% zszedł fundusz Citadel. Walory CD Projekt są mocno wyprzedane a sentyment wokół producenta Cyberpunka 2077 stał się tak słaby, że można już chyba tylko oczekiwać jego poprawy, czyli „grania” rynku pod kolejną część Wiedźmina. Wczoraj kurs akcji CDR wzrósł o 4,3%, dziś spada o 2,6%.

Zobacz także: Tesla wycofała się z płacenia bitcoinem za samochody. Kryptowaluty mocno w dół

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.