Książki, które poleca sam Warren Buffett
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 gru 2019, 06:55

Książki, które polecał w ciągu ostatnich 10 lat Warren Buffett

Oto zestawienie 15 lektur, które polecał Warren Buffett w ciągu ostatniej dekady, w swoich listach do akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Są w nim książki Charliego Mungera, Jacka Bogle’a, ale też pozycje zaskakujące, np. ta napisana przez syna Wyroczni z Omaha.

Portal CNBC wpadł na świetny pomysł. Zebrał wszystkie rekomendacje książkowe Warrena Buffetta z ostatnich 10 lat, z listów skierowanych do akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Powstała w ten sposób niezwykle ciekawa lista pozycji nie tylko o inwestowaniu. Zresztą, zerknijcie sami.

1. “Poor Charlie’s Almanack: The Wit and Wisdom of Charles T. Munger” - Peter D. Kaufman

Peter D. Kaufman zebrał do kupy, a Ed Wexler zilustrował najcenniejsze, najbardziej błyskotliwe myśli i porady Charliego Mungera. Partner biznesowy Warrena Buffetta jest już po 90-ce i od dawna ma swój wielki testament, liczący 550 stron. Jego uważna lektura zajmuje sporo czasu, ale z pewnością warto go poświęcić, bo Munger jest za swoją mądrość i rozwagę podziwiany przez samego Warrena Buffetta.

1

2. “The Intelligent Investor” – Ben Graham

Klasyka. Biblia inwestowania w wartość. Jej twórca był nauczycielem Warrena Buffetta. Jak widać, nauka nie poszła w las. Lektura obowiązkowa dla każdego inwestora. Istnieje polska wersja tego dzieła pt. „Inteligentny inwestor”.

2

Zobacz także: Ogólna Teoria Inwestycji według Bena Grahama

3. “MiTek: A Global Success Story, 1981-2011” - Jim Healey

Historia małej spółki ze środkowego zachodu Stanów, która potrafiła wynaleźć się na nowo i odrodzić niczym Feniks z popiołów. W 10 lat stała się globalnym liderem w zakresie prefabrykacji konstrukcji z litego drewna łączonych płytkami kolczastymi. W 2001 roku prezes i architekt sukcesu firmy MiTek Gene Toombs wysłał taką płytkę Buffettowi. Efekt? Kilka miesięcy później Berkshire Hathaway było już udziałowcem.

Zobacz także: Psychologia inwestowania, czyli jak inwestować, żeby nie stracić głowy - prof. Piotr Zielonka - Podcast "21% rocznie | Jak inwestować"

4. “A Few Lessons for Investors and Managers From Warren Buffett” - Peter Bevelin

Peter Bevelin rozpoczyna swoją książkę od niezwykle ważnego cytatu z Warrena Buffetta: “Jestem lepszym inwestorem, bo jestem biznesmanem, a poza tym jestem dobrym biznesmanem, bo jestem inwestorem”. Cała książka jest poświęcona temu właśnie zagadnieniu: w jaki sposób przedsiębiorcy mogą lepiej realizować swoje cele, gdy zaczną inwestować, i w jaki sposób inwestorzy mogą zwiększyć swoje stopy zwrotu prowadząc jakiś biznes. Oczywiście, wszystko oparte jest na doświadczeniach Wyroczni z Omaha.

4

5. “Tap Dancing to Work: Warren Buffett on Practically Everything” - Carol Loomis

Dziennikarka pisma “Fortune” Carol Loomis była jedną z pierwszych osób w mediach finansowych, które dostrzegły Warrena Buffetta. Był rok 1966, on był nieznanym szerzej zarządzającym funduszu, a ona wciąż relatywnie młodą pismaczką. Zostali przyjaciółmi, a ona otrzymała wielki dar – mogła od kuchni przyglądać się powstawaniu imperium Berkshire Hathaway. W tej książce zebrała kilkanaście najważniejszych artykułów o Buffecie, opublikowanych przez „Fortune” w latach 1966-2012, które okrasiła autorskim, insiderskim komentarzem.

5

6. “The Outsiders: Eight Unconventional CEOs and Their Radically Rational Blueprint for Success” - William N. Thorndike

To była pozycja gorąco polecana przez Buffetta w liście do akcjonariuszy z 2012 roku. Opowiada historie 8 menedżerów, którzy odnieśli wielki sukces wprowadzając do materii zarządzania jakieś nowinki, którzy wyłamywali się ze schematów, nie bali się rewolucyjnych rozwiązań jakich nie sposób znaleźć w podręcznikach. Chodzi o prezesów takich firm, jak General Cinema, Ralston Purina, The Washington Post Company, Berkshire Hathaway, General Dynamics, Capital Cities Broadcasting, TCI, Teledyne.

6

7. “The Clash of the Cultures: Investment vs. Speculation” – John C. Bogle

W jaki sposób spekulacja stała się bardziej popularna od inwestowania? Dlaczego inwestorzy preferują krótki termin ponad długi? Wyjaśnia John C. Bogle, twórca pierwszego funduszu indeksowego. W tle można poznać historię Vanguard Group i Wellington Fund.

7

8. “Investing Between the Lines: How to Make Smarter Decisions by Decoding CEO Communications” - L.J. Rittenhouse

Jak czytać listy prezesów do akcjonariuszy, żeby zrozumieć to, co najważniejsze, oraz sprawdzić czy CEO jest prawdomówny? Między wierszami – radzi amerykańska dziennikarka L.J. Rittenhouse. To właśnie tam kryje się prawda o prezesie i o spółce. L.J. Rittenhouse udowadnia na przykładach spółek m.in. Ford czy Toyota, że jej metody sprawdzają się. Buffett polecał gorąco tę książkę w liście do akcjonariuszy z 2013 roku, chwaląc dziennikarkę, że „znalazła się po stronie aniołów”.

8

Zobacz także: 10 pomysłów na prezenty świąteczne dla inwestorów i nie tylko

9. “Berkshire Hathaway Letters to Shareholders” – Warren Buffett

Wyrocznia z Omaha troche nieskromnie poleca swoje listy do akcjonariuszy Berkshire Hathaway z lat 1965-2014. My przypominamy, że są one dostępne w formie elektronicznej TUTAJ (od 1977), ale jeśli ktoś woli papier, to rozumiemy.

9

10. “40 Chances: Finding Hope in a Hungry World” – Howard G. Buffett

A tutaj mały nepotyzm (taki malutki) ze strony Warrena – poleca książkę o walce z głodem na świecie autorstwa swojego syna Howarda. Syn Buffetta przedstawia dokładnie 40 sposobów na walkę z głodem, podobno sensownych, bo zna się na rolnictwie.

10

11. “The Little Book of Common Sense Investing: The Only Way to Guarantee Your Fair Share of Stock Market Returns” - John C. Bogle

Kolejna książka Bogle’a polecana przez Wyrocznię. Tym razem typowo poradnikowa. Generalnie Bogle podpowiada jak budować portfel inwestycyjny zwracając baczną uwagę na koszty.

11

12. “Where Are the Customers’ Yachts? Or a Good Hard Look at Wall Street” – Fred Schwed

Ludzie Wall Street – to znaczy pracownicy wielkich firm inwestycyjnych, banków, biur maklerskich itd. – mogą sobie pozwolić na jachty. A ich klienci, inwestorzy? Niekoniecznie. No właśnie, jak to jest, że to tutaj między Wall Street a kasynem widać prawdziwe podobieństwo – kasyno zawsze jest wygrane, klient rzadko. Buffett poleca tą książkę, bo ona wiele wyjaśnia w tej materii. Po jej przeczytaniu zrozumiesz dlaczego Wyrocznia ma biuro w Omaha i nie odbiera telefonów z Nowego Jorku.

12

13. “Limping On Water” – Phil Beuth

Historia telewizji ABC oczami Phila Beutha, który przepracował w niej 40 lat, począwszy od 1955 roku. Po części również historia złotej ery amerykańskiego biznesu, zawierająca wiele ciekawych spostrzeżeń i śmiesznych anegdot.

13

14. “Warren Buffett’s Ground Rules: Words of Wisdom from the Partnership Letters of the World’s Greatest Investor” – Jeremy C. Miller

Poradnik będący kompilacją mądrości inwestycyjnych Buffetta z lat 1956-1970, głównie z listów do akcjonariuszy Berkshire. Pokazuje jak szybko Buffett dojrzał i skonstruował podstawy swojej strategii inwestycyjnej.

14

15. “Shoe Dog” – Phil Knight

Niesamowita autobiografia biznesowa człowieka, który pożyczył od ojca 50 USD i w kilka dekad zbudował firmę mającą kilkadziesiąt miliardów USD rocznych przychodów, rozpoznawalną na całym świecie. Ta książka zachwyca nie tylko Buffetta, jest stawiana za wzór biznesowej biografii przez wielu krytyków.

15

Coś nam się wydaje, że warto przeczytać choć kilka pozycji z listy książek polecanych przez Buffetta. Oczywiście, to nie da gwarancji zarobku na giełdzie, ale na pewno ogólny poziom oleju w głowie podniesie. Miłej lektury!

Zobacz także: Książki dla inwestora pod choinkę - 5 najlepszych nowości 2019 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.