10 książek dla inwestora w wartość – bądź mądry jak Warren Buffett
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 kwi 2022, 09:00

10 książek dla inwestora w wartość – bądź mądry jak Warren Buffett

Polecamy lektury, które przygotują inwestora na rozpoczynający się właśnie dobry okres dla inwestowania w wartość.

Coraz większe rzesze analityków, inwestorów, ekonomistów dostrzegają powrót ery inwestowania w wartość. Value investing polega na wyszukiwaniu mocnych fundamentalnie, a nisko wycenionych spółek, które mogą się pochwalić stabilnymi i rosnącymi przychodami i zyskami, najczęściej płacą także dywidendy. Jest to strategia inwestycyjna, którą stosuje od wielu dekad najlepszy inwestor na świecie – Warren Buffett.

Postanowiliśmy przypomnieć – przede wszystkim początkującym adeptom inwestowania w wartość – 10 pozycji książkowych, których przeczytanie jest niejako obowiązkiem, jeśli chcemy aktywnie i z sensem realizować koncepcję value investing. Niektóre z tych książek są dostępne po polsku, niektóre tylko po angielsku. Poniżej lista.

“Inteligentny inwestor” – Benjamin Graham. Podstawa. Biblia inwestowania w wartość. Książka, która ukształtowała Warrena Buffetta. Jednak jest to pozycja trudna i nie polecamy jej “na pierwszy ogień”. Lepiej zacząć od czegoś prostszego. Główna teza książki Grahama brzmi: nie inwestuj bez researchu, bez zbadania fundamentów biznesowych spółki i bez próby określenia jej finansowej bieżącej formy oraz perspektyw.

inteligentny inwestor graham

„One Up on Wall Street” - Peter Lynch, John Rothchild. Słynny zarządzający funduszem Magellan Peter Lynch w tej książce wyłożył podstawy swojego podejścia do inwestowania. Próbuje nauczyć czytelnika jak powinno się wyceniać firmy, jak patrzeć na nie krytycznym okiem. A jedno z najwyraźniejszych ostrzeżeń Lyncha brzmi: nie inwestuj w modne spółki, nie idź z tłumem, szukaj ukrytych perełek.

one up on wall street

„Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” – Daniel Kahneman. Jak myślimy? Jak działa nasz umysł? W jaki sposób wykorzystywać intuicję? Czy słuchać się emocji? Jak wyciszać emocje? Na te pytania odpowiada psycholog Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Przedstawia mechanizmy ludzkiego rozumowania, a ich zrozumienie jest bardzo przydatne w inwestowaniu. Jedna z głównych lekcji płynących z przemyśleń Kahnemana brzmi: myśl wolno, spokojnie i dokładnie nad rzeczami ważnymi.

pulapki-myslenia-o-mysleniu-szybkim-i-wolnym

„Superprognozowanie. Sztuka i nauka prognozowania” - Philip E. Tetlock. Nie trzeba być Nostradamusem, aby móc przewidywać przyszłość. Trzeba jedynie rygorystycznie przestrzegać odpowiedniego podejścia i metod – one są zaprezentowane w książce Tetlocka. A najważniejszy wniosek jest taki, że powinno się przed podjęciem każdej decyzji oszacować w procentach prawdopodobieństwo powodzenia danego kroku, danego projektu, bo to uświadamia czy ta decyzja jest właściwa.

superprognozowanie

„Zachowania niepoprawne. Tworzenie ekonomii behawioralnej” - Richard H. Thaler. Jedna z najważniejszych książek o ekonomii behawioralnej. Thaler łączy w niej najnowsze odkrycia z obszaru psychologii z praktyczną wiedzą na temat sposobów motywowania ludzi i zachowań rynków. Jego wskazania są przydatne i w finansach osobistych, i w prowadzeniu działalności gospodarczej, i w życiu codziennym. Dla inwestora najważniejsze wnioski Thalera dotyczą oczywiście tego, w jaki sposób ludzie myślą o swoich pieniądzach i jak często popełniają proste błędy logiczne, stosując np. księgowanie mentalne.

zachowania-niepoprawne-tworzenie-ekonomii-behawioralnej

Zobacz także: Charlie Munger zredukował o połowę pozycję na akcjach chińskiej spółki Alibaba

„Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka” – Robert Cialdini. Słynna książka z dziedziny psychologii społecznej, prezentująca techniki wywierania wpływu. Inwestor może w niej wyczytać, w jaki sposób spółki wywierają wpływ na inwestorów, by ci powierzyli im swój kapitał.

wywieranie-wplywu-na-ludzi-teoria-i-praktyka

“Poor Charlie's Almanack” - Charlie Munger. Kompilacja mądrości partnera biznesowego Warrena Buffetta, dokonana przez Petera D. Kaufmana. Najważniejszy przekaz dla inwestora: ocena spółki giełdowej nie może być ograniczona tylko do oceny jej kondycji finansowej. Owszem, wyniki finansowe czy dyskontowane przepływy pieniężne są ważne, ale inwestor musi przede wszystkim zrozumieć dany biznes oraz wyobrazić sobie jego miejsce na gospodarczej mapie świata kraju czy świata za 5 czy 10 lat. Coca Cola na przykład tak zachwyca Buffetta i Mungera, bo to nie jest biznes polegający na sprzedaży smacznego napoju, tylko na sprzedaży młodości i dobrego samopoczucia. To jest właśnie pozycja, od której powinni zacząć początkujący inwestorzy w wartość.

poor charlies almanach

“The Warren Buffet Way” - Robert G. Hagstrom. Jednak z najlepszych książek, jeśli chcemy zrozumieć sposób myślenia Wyroczni z Omaha. Autor prezentuje jego podejście do analizy fundamentalnej, to w jaki sposób Buffett patrzy na biznes i na sprawozdania finansowe. To druga w kolejności pozycja, po którą powinni sięgnąć początkujący inwestorzy w wartość.

warren-buffett-way

“Warren Buffett o biznesie” - Richard J. Connors. Jak efektywnie zarządzać firmą? Ten poradnik menedżerski próbuje odpowiedzieć na to pytanie, prezentując wizję i przemyślenia Warrena Buffetta. Dostarcza ponadczasowych wskazówek o strategiach zarządzania, pomagających firmom w osiąganiu sukcesu.

warren buffett o biznesie

“Security Analysis” - Benjamin Graham, David Dodd. Na koniec wracamy znów do Bena Grahama, ojca analizy fundamentalnej i inwestowania w wartość, nauczyciela Warrena Buffetta. Pozycja dla zaawansowanych, pokazująca dokładnie w jaki sposób profesjonalista powinien dokonywać wyceny i oceny przedsiębiorstw.

security analysis_

Miłej, owocnej lektury!

Zobacz także: Fundusz Cathie Wood ARK Innovation oddał całe zyski wypracowane od wybuchu pandemii

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.