Książki dla inwestora pod choinkę - 5 najlepszych nowości 2019 roku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
12 gru 2019, 06:47

Książki dla inwestora pod choinkę - 5 najlepszych nowości 2019 roku

W mijającym roku na polskim rynku wydawniczym ukazało się kilka ciekawych pozycji inwestycyjnych. Każdy znajdzie coś dla siebie: i miłośnicy inwestowania we wzrost, i wielbiciele spółek wzrostowych, i początkujący, i ci którzy są już na etapie zgłębiania tajników psychologii inwestowania.

Jeszcze nie wiecie co kupić pod choinkę inwestorowi? A może sami inwestujecie i chcielibyście w okresie świąteczno-noworocznym przeczytać jakąś ciekawą nowość w tej materii? Podpowiadamy jakie ciekawe publikacje traktujące o inwestowaniu pojawiły się na polskim rynku wydawniczym w mijającym 2019 roku.

„Zwykłe akcje, niezwykłe zyski” Philipa A. Fishera

Naszym skromnym zdaniem najbardziej wartościową nowością wydawniczą dla inwestora w roku 2019 jest książka „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski” Philipa A. Fishera, zwana także Biblią inwestowania w spółki wzrostowe.

„Szukaj spółek, które mogą przerosnąć swoją branżę i trzymaj ich akcje w nieskończoność” – do takiej porady można sprowadzić całą książkę Fishera, który stał się za życia legendą amerykańskiego rynku inwestycyjnego. Inwestorzy, którzy stosowali tę zasadę i zakupili w odpowiednim czasie papiery takich spółek, jak Apple, Amazon czy Google nie muszą już dziś pracować...

Książkę Fishera czyta się łatwo, szybko, przyjemnie i z zapartym tchem. Jest ona wypełniona nie tylko teorią, ale też ciekawymi case studies, w tym pokazuje historię inwestycji Fishera w Motorolę - spółkę w którą pod koniec lat 70-tych XX wieku niemal nikt nie wierzył, a która okazała się trampoliną do sławy i pieniędzy dla autora książki „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski”. Wstęp napisany przez jednego z jego synów – który także został inwestorem – jest wypełniony ciekawostkami z życia Philipa Fishera.

Wydanie z 2019 roku jest cenne, bo zawiera również dwa inne (krótkie) dzieła Fishera: „Konserwatywni inwestorzy śpią spokojnie” i „Wypracowywanie filozofii inwestycyjnej”. Jest to doskonałe uzupełnienie przemyśleń zawartych w jego wielkim dziele, które można stawiać na równi z „Inteligentnym inwestorem” Bena Grahama.

zwykle-akcje-niezwykle-zyski

Zobacz także: „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski” – Biblia inwestowania we wzrost

„Najważniejsza rzecz” Howarda Marksa

Ta książka już kiedyś ukazała się po polsku, ale w tym roku zostało zaprezentowane jej poprawione wydanie. Legendarny amerykański zarządzający funduszami inwestycyjnymi Howard Marks podejmuje próbę podsumowania swoich przemyśleń na temat filozofii inwestowania.

No to jaka jest ta „najważniejsza rzecz” w inwestowaniu? Uwaga, SPOILER: nie ma jednej zasady, której należy się trzymać, jest za to zbiór kilkunastu i nie będziemy ich tutaj wymieniać, by nie psuć lektury. Generalnie książka Marksa to świetna lektura dla zwolenników inwestowania w wartość.

NR-546-674

Zobacz także: „Najważniejsza rzecz” w inwestowaniu – recenzja książki Howarda Marksa

„Punkt odniesienia” Piotra Zielonki

Prof. Piotr Zielonka to jeden z największych ekspertów w Polsce w zakresie ekonomii behawioralnej, psychologii ryzyka oraz psychologii inwestowania. Jest autorem książki „Giełda i psychologia”. W tym roku ukazała się jego nowa praca, poświęcona motywacjom i poznawczym inklinacjom, jakim podlegają osoby działające w przestrzeni gospodarczej i inwestycyjnej.

W swojej najnowszej publikacji naukowiec wykładający na co dzień na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie przybliża różne efekty ze sfery motywacyjnej (efekt posiadania, utopionych kosztów, księgowanie mentalne i inne) oraz pułapki i złudzenia ze sfery poznawczej (m.in. pułapka potwierdzania, efekt kontroli czy myślenia wstecznego), które utrudniają biznesmanom i inwestorom działanie i osiąganie sukcesów.

Naprawdę zaręczamy, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którym zależy na pieniądzach i właściwym obchodzeniu się z nimi. Zacytujemy tutaj tylko jeden fragment, o księgowaniu mentalnym, aż wam kapcie pospadają: „Pojedynczy zakup otwiera nowe konto umysłowe. Chętnie pojedziemy na drugi koniec miasta, by zaoszczędzić 10 złotych przy zakupie zegarka za 100 zł, ale nie chcemy odbyć analogicznej podróży aby zaoszczędzić 200 zł przy zakupie auta za 20 000 zł. Dlaczego? Bo zaoszczędzaną kwotę porównujemy do ceny zakupu, postrzegamy ją w kategoriach względnych, a nie absolutnych. [...] To właśnie z tego powodu ludzie nie przejmują się wysokością prowizji w funduszu inwestycyjnym, natomiast długo zastanawiają się gdzie kupić maszynkę do golenia taniej, niż w osiedlowym sklepie”.

9788381022637

„Książka o inwestowaniu” Rafała Janika

Rafał Janik to młody, ale już doświadczony polski inwestor (12 lat na rynku), który prowadzi także własną firmę doradzającą jak zarządzać ryzykiem. Postanowił napisać uniwersalny poradnik dla inwestora znad Wisły i wyszło mu to bardzo zgrabnie.

„Książka o inwestowaniu” prowadzi początkującego inwestora za rękę, pokazując mu na początku dlaczego nie warto oszczędzać na lokatach mając do dyspozycji inwestycje w akcje. Janik tłumaczy w jaki sposób funkcjonują giełdy, jak powinno się budować portfel inwestycyjny, jak stosować wybrane strategie inwestycyjne (np. jak inwestować podczas IPO). Autor stara się również pokazać czy można polegać na rekomendacjach, jak powinno się optymalizować koszty w inwestowaniu (np. jakie ulgi inwestycyjne daje jednoosobowa działalność gospodarcza), na co uważać inwestując poprzez fundusze lub czy w ogóle opłaca się otwierać rachunek w zagranicznym biurze maklerskim.

Wielką zaletą „Książki o inwestowaniu” jest to, że jest ona bardzo aktualna, dostosowana do realiów polskiego rynku giełdowego Anno Domini 2019. Można kolokwialnie stwierdzić: same mięsko, zero lania wody. Jest też bardzo przejrzysta (zwiera ponad 200 wykresów, tabel i ramek definicyjnych). Dzięki takim publikacjom można jeszcze mieć nadzieję, że giełda trafi pod polskie strzechy.

Co ciekawe, dokonując zakupu tej książki wysyłamy dobro w świat. 9 zł z każdego sprzedanego egzemplarza idzie na konto Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Ksiazka-o-inwestowaniu-Rafal-Janik

„Śladami Warrena Buffetta” Przemysława Gerschmanna i Tomasza Jaroszka

Dwóch znanych polskich blogerów inwestycyjnych napisało książkę, w której przedstawiają swoje spojrzenie na żyjącą legendę świata inwestycyjnego – Warrena Buffetta. Opisują jego życie głównie z perspektywy Omaha – niedużego środkowoamerykańskiego miasta, w którym Buffett ma swoją siedzibę od kilku dekad. W jednym z rozdziałów Tomek i Przemek relacjonują swój wyjazd na WZA Berkshire Hathaway, zwane pieszczotliwie „Woodstockiem kapitalizmu”.

Książka Gerschmanna i Jaroszka spodobała się redaktorowi naczelnemu Strefy Inwestorów Pawłowi Biedrzyckiemu. „ Jednym z największych marzeń, z grona giełdowych eskapad, był wyjazd do Omaha i udział w największym WZA na świecie. Lektura książki Śladami Warrena Buffetta pozwoliła mi te marzenie spełnić. Dzięki niej czuję, jakbym wziął udział w walnym zgromadzeniu Berkshire Hathaway i poznał Warrena Buffetta osobiście” – stwierdził Paweł.
 

WB_post_ebook_1200x628-770x403

Zobacz także: Czuję jakbym wziął udział w walnym zgromadzeniu Berkshire Hathaway i poznał osobiście prezesa. Recenzja książki Śladami Warrena Buffetta

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.