Fundusz inwestycyjny używa sztucznej inteligencji do odkrywania co kupują Milenialsi

Powstał fundusz Millennials ESG Filtered ETF, który używa sztucznej inteligencji do odkrywania co kupują Milenialsi

Powstał kolejny fundusz ETF inwestujący w akcje spółek, z których produktów i usług korzystają masowo Milenialsi. Pozycje do jego portfela wybiera… sztuczna inteligencja.

Twórcy funduszy ETF potrafią zadziwiać kreatywnością. Powstał i niedawno został uruchomiony fundusz Millennials ESG Filtered ETF (notowany na giełdzie). Wykorzystuje on sztuczną inteligencję do wyszukiwania spółek, których klientami są głównie ludzie z pokolenia Milenialsów.
 

Sztuczna inteligencja bada nawyki konsumenckie Milenialsów

Jest to fundusz inwestujący w akcje wybranych spółek, wyselekcjonowanych przez sztuczną inteligencję (AI). Wyszukuje ona do portfela takie walory, które zarabiają na Milenialsach. W portfelu fundusz ma akcje m.in. takich spółek, jak Facebook, Match, Twitter, Boston Beer, Dollar General, BlackBerry, Ross, Sketchers.

Oczywiście, fundusz ten jest funduszem niskokosztowym. Pobiera ledwie 0,15% rocznej opłaty za zarządzanie. Jako że działa od końca kwietnia, jest w nim ledwie 5,4 mln EUR.

Na razie chyba za wcześnie oceniać jego skuteczność inwestycyjną. Choć trzeba zauważyć, że w ciągu ostatnich 30 sesji pobił znacznie S&P500. Fundusz zarobił w tym okresie niemal 10%, a amerykański indeks poszedł w górę o 4%.
 

Notowania Millennials ESG Filtered ETF (linia czarna) na tle S&P500 (linia pomarańczowa)

millennials etf

Źródło: Bloomberg

Zobacz także: 3 polskie gry wśród najlepszych premier kwietnia na platformie Steam

Inne fundusze oparte na Milenialsach mają całkiem niezłe wyniki

Przypomnijmy, że od 4 lat działają dwa inne fundusze ETF dające ekspozycję na akcje spółek, których produkty i usługi są preferowane przez Milenialsów. Jednym z nich jest Global X Millennials Thematic ETF, który ma w portfelu m.in. akcje Facebooka, PayPala, eBaya, Ubera, Spotify. Od początku istnienia spisuje się wyraźnie lepiej od S&P500.
 

Notowania Global X Millennials Thematic ETF (linia czarna) na tle S&P500 (linia pomarańczowa)

x etf

Źródło: Bloomberg
 

Drugim funduszem jest Principal Millennials Index ETF. Tutaj główne pozycje w portfelu to Facebook (a jakże), ale też Apple, Chipotle Mexican Grill, Microsoft, Netflix. Ten fundusz również performuje o wiele lepiej od S&P500. Ale Global X Millennials Thematic ETF zdaje się mieć skład portfela o wiele lepiej radzący sobie podczas wzrostów.
 

Notowania Principal Millennials Index ETF (linia czarna) na tle S&P500 (linia pomarańczowa)

principal

Źródło: Bloomberg

Te dwa fundusze ETF nie korzystają jednak z usług sztucznej inteligencji. Ciekawe, czy nowo powstały Millennials ESG Filtered ETF przebije je pod względem stopy zwrotu w długim terminie? I ciekawe, czy pod wpływem koronakryzysu nie zmienią się przypadkiem nawyki zakupowe Milenialsów. Pamiętajmy, że sztuczna inteligencja bazuje na danych z przeszłości, ona nie umie przewidywać przyszłości.

Zobacz także: Biotechnologia kontra gaming na giełdzie - największe podobieństwa i różnice - Łukasz Kosiarski, Pekao Investment Banking

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.