Wyniki funduszy inwestycyjnych w III kwartale - akcje zdeklasowały konkurencję

Wyniki funduszy inwestycyjnych w III kwartale 2020 - akcje zdeklasowały konkurencję

W III kwartale tego roku warto było inwestować w fundusze akcyjne. W ścisłej czołówce tym razem zabrakło miejsca dla funduszy złota.

W III kwartale WIG zniżkował o -0,3%, ale to nie oznacza, że miniony kwartał okazał się zły dla wszystkich funduszy akcji. Wręcz przeciwnie – to właśnie podmioty z kategorii fundusze akcji znalazły się w czołówce rynkowej, jeśli chodzi o stopę zwrotu za III kwartał br.

Allianz umieścił 3 fundusze w TOP 5 za III kwartał

Najlepszym funduszem otwartym, oferowanym przez polskie TFI, okazał się w III kwartale br. Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek, który zarobił 20,3%. W TOP 5 znalazły się zresztą same fundusze akcji, pokazując dwucyfrowe stopy zwrotu. Zwraca uwagę dobra postawa nietypowego funduszu Allianz Artificial Intelligence, który inwestuje w akcje spółek powiązanych z rozwojem sztucznej inteligencji. Warto też podkreślić obecność w ścisłej czołówce funduszu Allianz India Equity i jest to trzeci fundusz Allianz w TOP 5.

TOP 5 funduszy w III kwartale 2020

top5

Źródło: Analizy.pl

Najgorszym funduszem III kwartału okazał się Investor Turcja. Jego jednostka straciła na wartości 18,8%. Jak wiemy, w Turcji nie dzieje się dobrze: gospodarka tego kraju wręcz rozpada się, waluta jest najtańsza od 20 lat, a do tego państwo ze stolicą w Ankarze próbuje wmieszać się w kolejny konflikt na linii Armenia – Azerbejdżan. Zwraca uwagę bardzo słaba postawa funduszu Santander Prestiż Akcji Środkowej i Wschodniej Europy, który w założeniu ma być FIO „z górnej półki”, a pierwsza minimalna wymagana wpłata do niego wynosi 10 tys. zł.

5 najgorszych funduszy III kwartału br.

5 najg

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: 5 powodów, dla których Polacy wkrótce porzucą fundusze obligacji i zaczną masowo inwestować w fundusze akcji

Dwa fundusze wybijają się ponad stawkę

W okresie od początku stycznia do końca września – jakże zmiennym na rynkach – najlepszym FIO w ofercie polskich TFI okazał się Skarbiec Spółek Wzrostowych, który zarobił niemal 80%. O 9 pkt. proc. wyprzedził fundusz Rockbridge Gier i Innowacji, który inwestuje głównie w spółki gamingowe i spółki technologiczne. Te dwa fundusze odstają zdecydowanie na plus od reszty stawki. W pierwszej piątce zestawienia za ten okres znalazło się miejsce dla jednego funduszu nie-akcyjnego (Superfund Alternatywny, który jest funduszem absolutnej stopy zwrotu, zajął 5. miejsce).

TOP 5 funduszy w I-III kw. 2020

top5 ytd

Źródło: Analizy.pl

Najgorszym funduszem tego okresu – jeśli pominiemy jeden z funduszy w likwidacji – okazał się lewarowany Quercus lev (-45,4%). Totalną porażką kończy się ten okres dla funduszu Allianz Structured Return, który stracił 44%, a jest funduszem absolute return (w założeniu ma zarabiać w każdych warunkach rynkowych).

5 najgorszych FIO w I-III kw. 2020

5 najg ytd

Źródło: Analizy.pl

Zobacz także: Fundusz inwestycyjny typu ETF oparty na bitcoinie wystartuje do końca roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.