Fundusz inwestycyjny ETF inwestujący w bitcoin wystartuje do końca roku
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 wrz 2020, 06:50

Fundusz inwestycyjny typu ETF oparty na bitcoinie wystartuje do końca roku

Pierwszy fundusz ETF oparty na bitcoinie powstaje we współpracy brazylijskiej firmy inwestycyjnej Hashdex i giełdy Nasdaq. Będzie notowany na… giełdzie bermudzkiej.

To bardzo zaskakująca informacja. Bermuda Stock Exchange (BSX) będzie zapewne pierwszą giełdą na świecie, na której będzie notowany fundusz ETF z ekspozycją na bitcoina.

Pierwszy BTC ETF znajdzie miejsce pod palmami

Bermudzka giełda kilka dni temu uruchomiła Hashdex Nasdaq Crypto Index. Powstanie na jego bazie fundusz ETF, który wyemituje 3 mln akcji serii E. Fundusz ten – jak sama nazwa wskazuje – jest owocem współpracy firmy Hashdex i giełdy Nasdaq.

Hashdex to firma z Brazylii, która specjalizuje się w inwestycjach w aktywa powiązane na różne sposoby z nowymi technologiami. Prowadzi obecnie Hashdex Digital Assets Index Fund, który ma za zadanie naśladowanie HDAI (Hashdex Digital Assets Index). Firma ta zarządza 4 funduszami, w których ma około 47 mln USD.

Historia notowań Hashdex Digital Assets Index wraz z backtestem

hdai

Źródło: Hashdex

Giełdy Nasdaq chyba przedstawiać nie trzeba. To największa giełda technologiczna na świecie. To ona ma zdradzić szczegóły produktu w najbliższych tygodniach.

Zobacz także: Fidelity uruchamia fundusz bitcoinowy dla zamożnych inwestorów. Tymczasem coraz więcej instytucji trzyma BTC w portfelach

USA nie chciały bitcoinowego ETF-a

Przypomnijmy, że w ostatnich latach miało miejsce wiele prób utworzenia funduszu ETF z ekspozycją na bitcoina w USA, ale spaliły one na panewce. Amerykański nadzór SEC odmówił tej przyjemności m.in. braciom Winklevoss, firmom Wilshire Phoenix oraz Arca. To zapewne dlatego pierwszy taki fundusz powstanie na Bermudach, gdzie jest liberalne prawo w zakresie kryptowalut.

Kilka dni temu były menedżer Goldman Sachs, a obecnie inwestor i bloger Raoul Pal mówił, że zbliża się start funduszu ETF powiązanego z BTC, który zostanie zapewne utworzony poza USA i przyciągnie do siebie miliardy dolarów. „Każdy fundusz inwestycyjny i każde family office włoży w niego pieniądze. Im wyżej będzie wędrowała wycena bitcoina, tym więcej środków będzie do niego płynąć” – mówił Pal.

Bermuda Stock Exchange to mały rynek z siedzibą w Hamilton. Został założony w 1971 roku. Od 1992 roku funkcjonuje jako spółka. Obecnie jest na niej notowanych ponad 800 papierów wartościowych o kapitalizacji ledwie około 200 mln USD.

Większość ekspertów przewiduje, że start pierwszego funduszu ETF z ekspozycją na BTC przyciągnie na rynek kryptowalut wielu inwestorów instytucjonalnych, którzy do tej pory trzymali się od niego z daleka, bo nie ufali giełdom cryptos. Kurs BTC/USD nie zareagował euforycznie na opublikowaną wczoraj informację o nadchodzącym starcie pierwszego funduszu ETF opartego na walucie wirtualnej stworzonej przez Satoshiego Nakamoto.

Notowania BTC/USD – 1 miesiąc

btcusd

Źródło: Yahoo Finance

Zobacz także: Debiut na Nasdaq pierwszej giełdy kryptowalut już we wrześniu. Tymczasem bitcoin zadomowił się powyżej 11 000 USD

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.