Na polski rynek powoli nadciąga rewolucja ETF. Aion Bank ogłosił przejęcie ETFmatic

Na polski rynek powoli nadciąga rewolucja ETF. Aion Bank ogłosił przejęcie ETFmatic

Belgijski Aion Bank, który w tym roku ma rozpocząć działalność w Polsce, przejmuje ETFmatic – firmę współpracującą z funduszami ETF na całym świecie.

Wygląda na to, że Aion Bank chce wprowadzić do swojej oferty fundusze ETF. W tym roku ma zacząć działać w Polsce. Będzie kolejnym podmiotem, który umożliwi Polakom lokowanie środków w funduszach pasywnych notowanych na giełdzie w prosty sposób.

ETFy zamiast lokat oprocentowanych na zero

Aion Bank przejmuje ETFmatic – firmę pośredniczącą w sprzedaży ETFów, czyli funduszy pasywnych notowanych na giełdach. Platforma ETFmatic, jak i cały zespół zarządzający, zostały połączone z Aionem – transakcję zatwierdził Brytyjski Urząd ds. Postępowania Finansowego. Aion nie ukrywa, że inwestowanie w ETF to kluczowy obszar jego rozwoju w ramach europejskiej ekspansji.

„Już od czasu startu w Belgii w marcu 2020 nasze partnerstwo z ETFmatic układa się doskonale. Jesteśmy pod wrażeniem ich zespołu oraz technologii, a także wyznajemy wspólne wartości i podejście do klienta, w którym najistotniejsze jest w pełni transparentne doświadczenie, bez jakichkolwiek ukrytych opłat i prowizji. Zarządzanie portfelem jest kluczowym produktem w chwili, gdy planujemy rozszerzyć działalność w Europie” – powiedział Wojciech Sobieraj, prezes Aion Banku, założyciel Alior Banku.

Aion Bank rozpoczął działalność w Belgii w marcu 2020 roku. Jest to bank cyfrowy, rozwijany przez globalny fundusz private equity Warburg Pincus. Bank oferuje usługi za stałą miesięczną opłatę. Dyrektorem banku jest były prezes i Wojciech Sobieraj.

Peter Deming, przedstawiciel Warburg Pincus, powiedział: “W środowisku ultra niskich stop, banki muszą szukać alternatywnych sposobów na zapewnienie klientom możliwości oszczędzania i inwestowania. Aion Bank chce zaoferować niskokosztowe portfele ETFMatic. Mamy nadzieję, że one przyczynią się do popularności Aion Banku w Europie” – stwierdził Deming.

Zobacz także: Czy rosnące rentowności obligacji przerwały szaleństwo SPAC na amerykańskiej giełdzie?

Rośnie zainteresowanie polskich inwestorów ETFami

W Polsce ETFy może nie raczkują, ale wciąż są na etapie rozwoju dziecięcego. Pierwszy ETF na GPW pojawił się w 2010 roku – od firmy Lyxor, potem kolejne. Jednak dopiero na przełomie 2019 i 2020 roku doszło do dużego kroku w zakresie oferowania funduszy ETF w Polsce, za sprawą wejścia na nasz rynek firmy Finax, która oferuje usługi robo-doradztwa i składa portfele złożone z funduszy ETF.

Widać wzrost zainteresowania polskich inwestorów ETFami. Według danych GPW, wartość obrotu 8 ETFami notowanymi na parkiecie przy ul. Książęcej wyniosła w lutym 52,83 mln zł, co oznacza spadek o -7,5% m/m, ale wzrost o +5,6% w stosunku do średniej miesięcznej z II połowy 2020 roku. Łączna wartość obrotów tytułami uczestnictwa ETF-ów w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku wyniosła 109,95 mln zł (+54,1% r/r).

Finax ma w Polsce 4 tys. klientów i 80 mln zł aktywów (stan na marzec 2021). Wartość zarządzanych przez Finax aktywów ogółem na koniec 2020 roku wyniosła 78,6 mln euro (wzrost o 289% rok do roku).

etf gpw

Źródło: etf.com.pl

Zobacz także: Złoto po 2 500 USD za uncję, Nasdaq na 17 000 pkt., a potem krach – oto niesamowite prognozy Davida Huntera

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.