Czy rosnące rentowności obligacji przerwały szaleństwo SPAC na amerykańskiej giełdzie?
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 mar 2021, 06:45

Czy rosnące rentowności obligacji przerwały szaleństwo SPAC na amerykańskiej giełdzie?

W ciągu 2 pierwszych miesięcy tego roku SPAC pozyskiwały dziennie 1,5 mld USD w IPO na amerykańskich giełdach – wynika z danych Goldman Sachs.

Czy marzec przyniesie zahamowanie rozwoju rynku SPAC – czyli spółek celowych, dzięki którym prościej jest wchodzić prywatnym firmom na amerykańską giełdę? IPOX Spac Index spadł już o 18% od szczytu. Wszystko przez wzrost rentowności, czyli spadek cen, amerykańskich obligacji.

Indeks ten odwzorowuje zachowanie cen udziałów wehikułów zwanych SPAC, czyli Special Purpose Acquisition Companies. Są to spółki celowe, których jedynym zadaniem jest przejęcie firmy chcącej wejść na amerykańską giełdę i połączenie się z nią, najczęściej na drodze odwrotnego przejęcia (bo SPAC staje się mniejszościowym akcjonariuszem w nowej spółce, a ta przyjmuje nazwę przejętej firmy).

Co to są wehikuły SPAC?

Przeznaczeniem SPAC jest wejście na giełdę. Wehikuły te przeprowadzają IPO, a pozyskany kapitał lokują na koncie, i może on zostać wykorzystany tylko do transakcji przejęcia (mają na nią 2 lata od IPO).

Firmy z rynku prywatnego korzystają ze SPAC, jako wehikułu do wejścia na giełdę, bo to krótsza i mniej uciążliwa droga, niż tradycyjne IPO (które wymaga przygotowania prospektu i całego żmudnego procesu). Jest to też droga mniej kosztowna. Poza tym, nie wymaga ona ujawniania niektórych informacji o biznesie (co wielu spółkom jest na rękę).

Są też inne zalety wehikułów SPAC. Z badań wynika, że pozwalają one uzyskać wyższą o około 20% wycenę, niż na tradycyjnej ścieżce do IPO. Poza tym, jest to dobra droga po kapitał dla spółek z sektorów, które są aktualnie pogrążone w mniejszych lub większych kłopotach, z uwagi na dekoniunkturę.

Zobacz także: Oculus Quest 2 na dobrej drodze aby stać się pierwszym mainstreamowym headsetem VR - zapowiada Mark Zuckerberg

Rynek SPAC rośnie jak na drożdżach

W ostatnich miesiącach rynek SPAC rozwijał się niesamowicie dynamicznie. Pogląd co do tego dają dane Goldman Sachs. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku 175 wehikułów SPAC pozyskało w ramach IPO 56 mld USD, czyli 1,5 mld USD na sesję. W samym lutym było to 32 mld USD. W całym 2020 roku pozyskały 77 mld USD. „Wydaje się, że to tempo nie jest do utrzymania. Bo gdyby zostało utrzymane, to już na koniec marca wartość kapitału pozyskanego przez SPAC przekroczyłaby wartość pozyskaną w całym 2020 roku” – stwierdzili analitycy GS.

W 2021 roku 43 SPAC ogłosiły akwizycje o wartości 123 mld USD, tymczasem w całym 2020 roku było to 156 mld USD w ramach 93 transakcji. 66% z tegorocznych akwizycji dotyczyło spółek z sektora nowych technologii oraz dóbr konsumpcyjnych.

Analitycy GS zwracają uwagę, że SPAC wybierają na cele coraz większe obiekty. 22 lutego Churchill Capital Corp IV ogłosił zamiar przejęcia Lucid Motors – spółki o wartości 24 mld USD. Tymczasem średnia wartość transakcji z udziałem tych wehikułów w ubiegłym roku wyniosła 1,7 mld USD. „Szacujemy, że wartość akwizycji poprzez SPAC może sięgnąć 700 mld USD w ciągu 2 lat. Obecnie kapitał o wartości 103 mld USD poszukuje aktywnie obiektów do przejęcia. SPAC działają też w coraz szybszym tempie, bo obecnie mija około 175 dni od IPO do ogłoszenia przejęcia, a w latach 2010-19 ten okres wynosił średnio 487 dni” – podkreślają analitycy Goldman Sachs.

Wartość IPO SPAC (mld USD)

rynek spac

Źródło: Goldman Sachs

Kapitał SPAC poszukujący celu do akwizycji (mld USD, skala prawa) i kapitał uczestniczący w transakcjach (mld USD, skala lewa)

kapitał

Źródło: Goldman Sachs

SPAC z największym wzrostem wartości od IPO

spac od ipo

Źródło: Goldman Sachs

Zobacz także: Analiza fundamentalna w najbliższych latach może się bardzo zmienić - stwierdzili eksperci podczas XXI Konferencji Izby Domów Maklerskich

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.