Fundusze akcji notują rewelacyjne wyniki za ostatnie 12 miesięcy

Nawet +100% za ostatnie 12 miesięcy. Fundusze akcji mają rewelacyjne wyniki, a to może przyciągnąć kapitał i napędzić hossę

Rok po koronakrachu fundusze akcji oferowane klientom detalicznym przez polskie TFI mogą się pochwalić dobrymi wynikami. Powinno się to przełożyć na kontynuację hossy na GPW.

Zarządzający z TFI spisali się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Przytłaczająca większość funduszy akcji kończy ten okres koronahossy na dużym plusie. To daje szanse na to, że TFI uda się przyciągnąć ludzi, którzy do tej pory oszczędzali na lokatach. A to z kolei daje szansę na kontynuację hossy.

Fundusze akcji zarobiły porządnie na koronahossie

Fundusze akcji w ciągu ostatniego roku, od czasu koronakrachu, zrobiły to, co do nich należało. Czyli solidnie zarobiły w trakcie koronahossy, która przyszła po tym pamiętnym, przerażającym wydarzeniu. Zdecydowana większość pokazała zysk, niemal wszystkie mogą pochwalić się dwucyfrową stopą zwrotu. W dobie lokat oprocentowanych na zero to dużo.

Mało tego, 5 funduszy może pochwalić się stopą zwrotu powyżej 100%, a aż 38 między 50% a 100%. To już naprawdę robi wrażenie, biorąc pod uwagę fakt, że indeks szerokiego rynku WIG w ciągu 12 miesięcy poszedł w górę o 60%.

Przyjrzyjmy się jednak dokładniej czołówce, czyli 5 funduszom, które wypracowały stopę zwrotu przekraczającą 100%. Trzeba przyznać, że aż 4 z nich to fundusze akcji zagranicznych (z czego dwa – amerykańskich), czyli tylko jeden to fundusz akcji polskich. Lider, czyli Skarbiec Spółek Wzrostowych, zarobił w 12 miesięcy 115%, a w tym czasie Nasdaq Composite urósł o 85%, a jego benchmark czyli indeks MSCI World Growth o około 42% (stan na koniec lutego 2021).

Idźmy dalej. Esaliens Małych Spółek Amerykańskich zyskał w omawianym okresie blisko 109%, tymczasem S&P Small Cap 600 Index urósł o 92,5%. I znów mamy przykład funduszu, który zachował się lepiej od indeksu, do którego można go porównać.

Jedyny fundusz polskich akcji w pierwszej 5 to Rockbridge Gier i Innowacji. Zarobił on nieco ponad 100%. W tym czasie WIG.Games urósł o niecałe 81%, a WIGtech o 70%. I tutaj znów można pochwalić pracę zarządzającego.
 

Top 5 funduszy akcji w ostatnich 12 miesiącach

top5

Źródło: analizy.pl
 

Jeśli chodzi o fundusze akcji polskich, to oprócz wspominanego Rockbridge Gier i Innowacji mamy szerokie grono podmiotów, które pokazały bardzo dobre wyniki inwestując w małe i średnie spółki. Indeks sWIG80 w 12 miesięcy urósł o 94%, a mWIG40 o 57%. Na tym tle wyniki funduszy małych i średnich spółek ze stajni BNP Paribas, Esaliens, Allianz wyglądają naprawdę nieźle. Nie musi wstydzić się także Quercus Agresywny, błyszczący w ostatnich miesiącach w ofercie Quercus TFI.
 

Top 5 funduszy akcji polskich w ostatnich 12 miesiącach

top5 pl

Źródło: analizy.pl

Tylko 5 funduszy akcji w omawianym okresie pokazało stratę. Przy czym dwa z tych funduszy są w likwidacji, a trzy pozostałe to fundusze typu short – pozwalające zarabiać na spadkach (chodzi o ALTUS Short, Quercus short i Ipopema Short Equity). Czyli tak naprawdę najsłabszym funduszem otwartym w tym okresie był Investor Sektora Nieruchomości i Budownictwa, którego jednostka zdrożała ledwie o 0,53%.

Zobacz także: 2020 rok należał do inwestorów indywidualnych. Odpowiadali oni za ¼ obrotów na Głównym Rynku GPW

W lutym saldo funduszy polskich akcji wyniosło +117 mln zł

Dobre wyniki funduszy akcji oferowanych przez polskie TFI dają nadzieję, że uda się przyciągnąć kapitał, który będzie uciekał z lokat bankowych oprocentowanych na zero. Na koniec grudnia 2020 roku liczba klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych przekroczyła 3,6 mln, a na koniec 2021 roku może być znacznie większa. Klientami TFI w ramach programu PPK zostało w ostatnich 2 latach aż 1,4 mln osób – mówią dane IZFA.

Już pojawiają się pierwsze optymistyczne sygnały. W lutym 2021 pierwszy raz od lipca 2020 fundusze akcji polskich odnotowały dodatnie saldo (+117 mln zł) – mówią dane Trigon DM. W modzie są jednak fundusze akcji zagranicznych, do których od początku listopada do końca lutego napłynęło o 1,75 mld zł więcej, niż z nich odpłynęło (w samym lutym saldo sięgnęło 700 mln zł). Największym powodzeniem wśród drobnych inwestorów cieszą się jednak fundusze „bezpieczne”, czyli obligacyjne i rynku pieniężnego (saldo w lutym wyniosło odpowiednio 1,5 mld zł i 1,3 mld zł). Aktywa zgromadzone w polskich funduszach inwestycyjnych na koniec lutego 2021 roku wynosiły 290,5 mld zł.

Zobacz także: Sezon dywidendowy zaczynamy z przytupem. 9 spółek, których dywidendy mogą być naprawdę duże

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.