2020 rok należał do inwestorów indywidualnych. Odpowiadali oni za ¼ obrotów na giełdzie
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
12 mar 2021, 12:13

2020 rok należał do inwestorów indywidualnych. Odpowiadali oni za ¼ obrotów na Głównym Rynku GPW

Inwestorzy indywidualni w 2020 roku odpowiadali za 25% obrotów na głównym rynku GPW – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez warszawską giełdę.

Wielokrotnie pisaliśmy o napływie inwestorów indywidualnych na warszawską giełdę w ubiegłym roku. Potwierdziło się to w najnowszych danych Giełdy Papierów Wartościowych. W 2020 roku odpowiadali oni za ¼ obrotów na głównym rynku, a to oznacza wzrost o 13 pp. względem 2019 roku. Oczywiście na rynku NewConnect to właśnie inwestorzy indywidualni rządzą, a ich udział wzrósł do 92%.

Inwestorzy na Głównym Rynku GPW

inwestorzy GPW

Można śmiało stwierdzić, że 2020 rok był rekordowy dla GPW oraz inwestorów. Jak wynika z ostatnich danych zebranych przez „Parkiet” zyski inwestorów były rekordowe od 2011 roku. Średnio udało się zarobić około 70 tys. zł. Według zeznań podatkowych gromadzonych przez biura oraz domy maklerskie liczba osób, które muszą rozliczyć podatek od zysków kapitałowych, wyniosła w ubiegłym roku ponad 400 tys.

Zobacz także: Udział inwestorów w obrotach instrumentami finansowymi na GPW w 2020 r.

Rekordowy rok dla GPW oraz inwestorów

Po zyskach inwestorów widać, że epidemia koronawirusa wcale nie musi mieć złych skojarzeń. Napływ inwestorów indywidualnych również wzmocnił główny rynek GPW. Chociaż nadal to inwestorzy zagraniczni w dużej mierze odpowiadają za obroty na warszawskiej giełdzie. Ich udział wyniósł 56% i był to spadek o 7 pp. względem 2019 roku.

„Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na Głównym Rynku GPW wzrósł w drugiej połowie 2020 r. nawet do 27%, co jest najlepszym wynikiem od ponad dekady oraz ponad dwukrotnie więcej (+16 pp.) w stosunku do analogicznego okresu w 2019 roku” – czytamy w komunikacie GPW.

Inwestorzy indywidualni za to są głównym napędem rynku alternatywnego. Na NewConnect odpowiadają za 92% obrotów. W 2020 roku ich udział dodatkowo wzrósł o 6 pp. Na tym rynku inwestorzy zagraniczni oraz instytucjonalni stanowią jedynie małą część obrotów.

Inwestorzy na NewConnect

inwestorzy NewConnect

Do danych przedstawionych przez GPW należy dodać zyski inwestorów. W tym roku ponad 400 tys. osób będzie musiało rozliczyć podatek od zysków kapitałowych i złożyć PIT-38 do urzędu skarbowego. Ostatni raz podobna liczba inwestorów była… blisko 10 lat temu, w 2011 roku. Według szacunków zysk inwestorów wyniósł w 2020 roku ponad 28 mld zł. Porównajmy to z wynikiem z 2019 roku, kiedy zysk był na poziomie 6,7 mld zł…

PIT-38 można złożyć do końca kwietnia. A zatem inwestorze do dzieła!

Zobacz także: Średnio inwestorzy zarobili w 2020 roku na giełdzie 70 tys. zł - wynika z rozliczeń podatkowych PIT-38

Źródła grafik: GPW

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.